02188218551 [email protected]

رادیوتراپی یا پرتودرمانی، نوعی درمان سرطان است که در آن از پرتوهای شدید انرژی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. در پرتو درمانی غالباً از اشعه ایکس استفاده می شود، اما از پروتون یا انواع دیگر انرژی نیز می توان استفاده کرد. بهترین متخصص رادیوتراپی تهران

دکتر احسان کرباسی (بورد تخصصی رادیوتراپی)

انکولوژی _ پرتودرمانی (از دانشگاه علوم پزشکی تهران)

۰۹۲۱۲۵۴۲۰۸۲

۰۲۱۸۸۶۲۷۴۲۰

رادیوتراپی ممکن است به صورت خارجی یا داخلی انجام شود. رادیوتراپی خارجی ، اشعه های پرانرژی را مستقیماً از یک دستگاه در خارج از بدن به سرطان هدایت می کند. رادیوتراپی داخلی یا براکی تراپی ، به کاشت مقدار کمی ماده رادیواکتیو (بذر) در سرطان یا نزدیک آن اطلاق می شود. پرتودرمانی همچنین می تواند به صورت ایزوتوپ به داخل ورید منتقل شود ، مانند استفاده از ید رادیواکتیو برای درمان سرطان تیروئید.

در ادامه این مطلب در خصوص انواع تکنیک های رادیوتراپی که توسط بهترین دکتر رادیوتراپی در تهران انجام می شود ، توضیح داده ایم. در پایان نیز به معرفی بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران پرداخته ایم. رادیوتراپیست های تهران

 

رادیوتراپی خارجی توسط بهترین دکتر متخصص رادیوتراپی

پرتو درمانی چگونه انجام میشود

رادیوتراپی خارجی یا EBRT از طریق دستگاه هایی به نام شتاب دهنده های خطی انجام می شود ، که پرتوهای اشعه خارجی با انرژی بالا تولید می کنند که به بافت ها نفوذ کرده و دوزی از اشعه را به اعماق مناطقی که سرطان در آن قرار دارد ، هدایت می کنند. این دستگاه های مدرن و سایر تکنیک های پیشرفته ، متخصصان آنکولوژی پرتوی را قادر می سازد تا ضمن بهبود توانایی انتقال اشعه ، اثرات جانبی آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

EBRT معمولاً به صورت سرپایی و تقریباً برای ۶ تا ۸ هفته داده می شود. EBRT با یک جلسه برنامه ریزی یا شبیه سازی آغاز می شود ، در طی آن انکولوژیست پرتوی علائم را بر روی بدن قرار می دهد و اندازه گیری می کند تا پرتو تابش را در موقعیت صحیح برای هر درمان قرار دهد. در طول درمان ، بیمار روی یک میز دراز می کشد و با اشعه از چند جهت تحت درمان قرار می گیرد. منطقه واقعی که تحت پرتودرمانی قرار می گیرد بسته به ویژگی های سرطان ممکن است بزرگ یا کوچک باشد. تابش می تواند به طور خاص به اندام منتقل شود و یا ناحیه اطراف آن شامل غدد لنفاوی را در بر بگیرد. لیست مراکز رادیوتراپی در تهران

 

رادیوتراپی تطبیقی سه بعدی (۳D-CRT) توسط بهترین رادیوتراپی در تهران

با استفاده از اسکن توموگرافی رایانه ای خاص (CT) و یک کامپیوتر هدف گیری می توان دقیق تر EBRT را تحویل داد. این قابلیت به عنوان پرتودرمانی مطابق سه بعدی یا ۳D-CRT شناخته می شود. به نظر می رسد استفاده از ۳D-CRT احتمال آسیب به ساختارهای اطراف بدن را کاهش می دهد. از آنجا که ۳D-CRT بهتر می تواند ناحیه سرطان را هدف قرار دهد ، انکولوژیست های پرتوی در حال بررسی این هستند که آیا دوزهای بالاتر از اشعه را می توان با خیال راحت و با درمان های بیشتر سرطان انجام داد.

 

رادیوتراپی مدولاسیون با شدت تعدیل یافته (IMRT) توسط بهترین دکتر رادیوتراپی تهران

IMRT

IMRT نوعی پیشرفته از پرتودرمانی کونفرمال ۳ بعدی است که به پزشکان امکان می دهد دوز تابش را با تعدیل یا تغییر مقدار تابش داده شده به قسمتهای مختلف ناحیه تحت درمان ، تنظیم کنند. شدت تابش با استفاده از برگهای متحرک ، کنترل شده توسط رایانه تنظیم می شود که عبور پرتوهای زیادی را که در منطقه درمان قرار دارند مسدود یا اجازه عبور می دهد. برگها با توجه به شکل ، اندازه و محل تومور با دقت تنظیم می شوند. در نتیجه ، تابش بیشتری می تواند به سلولهای تومور منتقل شود در حالی که کمتر به سلولهای طبیعی نزدیک می رود.

تشبیه برای IMRT یک نازل دوش است که جریانهای مختلف آب را از جهات مختلف شلیک می کند ، با این تفاوت که هر جریان می تواند روشن یا خاموش شود یا تنظیم شود تا شدت متفاوتی داشته باشد. این برخلاف تکنیک های تابش استاندارد است که فقط از هر پرتو جریان مداوم تابش را امکان پذیر می کند.

 

پرتودرمانی تحت هدایت تصویر (IGRT) توسط بهترین دکتر متخصص پرتودرمانی در تهران

IGRT

IGRT رویکرد جدیدی برای ارائه پرتودرمانی است که امکان انتقال دقیق تر اشعه به بافت هدف را فراهم می کند. IGRT شامل تصویربرداری در طول دوره پرتودرمانی است. رایانه تصاویر گرفته شده در زمان درمان را با تصاویر گرفته شده در مرحله برنامه ریزی مقایسه می کند. از طریق این فرآیند ، IGRT قادر به تغییر در بدن یا موقعیت بیمار است که ممکن است محل دقیق سرطان را تغییر دهد. این امکان افزایش دقت رویکردهای درمانی بسیار پیچیده را فراهم می کند. همچنین اسنادی از میزان دقت را ارائه می دهد. IGRT همراه با EBRT ، ۳D-CRT یا IMRT استفاده می شود.

 

پرتودرمانی اینترا اپراتیو (IORT) بهترین دکتر متخصص پرتودرمانی

پرتودرمانی حین عمل یا پرتودرمانی اینترا اپراتیو (IORT) به پرتودرمانی گفته می شود که مستقیماً در ناحیه سرطان در حین جراحی تجویز می شود. از مزایای احتمالی IORT می توان به افزایش دوزهای اشعه منتقل شده به سرطان و کاهش قرار گرفتن در معرض بافت طبیعی اشاره کرد (در طی عمل می توان بافت طبیعی را جابجا یا محافظت کرد). IORT در درمان انواع مختلفی از سرطان استفاده شده است ، و ممکن است به ویژه برای سرطانهای موضعی که از بین بردن آنها کاملاً دشوار است و یا خطر عود موضعی در آنها زیاد است (عود در نزدیکی محل اصلی سرطان) بسیار مفید است.

دو روش متفاوت برای ارائه IORT ، پرتودرمانی حین عمل جراحی (IOERT) و براکی تراپی با دوز بالا (HDR-IORT) است. انتخاب روش استفاده به ماهیت سرطان و امکانات موجود بستگی دارد. با تشکر از پیشرفت در فن آوری ، مانند توسعه واحدهای متحرک IOERT ، درمان ممکن است مستقیماً در اتاق عمل انجام شود. با این کار نیازی به انتقال بیمار از اتاق عمل به بخش انکولوژی پرتوی در حین جراحی نیست.

 

پرتودرمانی داخلی یا براکی تراپی توسط بهترین دکتر پرتو درمانی تهران

براکی تراپی در ایران

رادیوتراپی داخلی با اسامی مختلفی شناخته می شود ، از جمله “براکی تراپی” ، “بذر” یا “ایمپلنت”. این اصطلاحات به درمانی اطلاق می شود که در آن مواد رادیواکتیو مستقیماً در سرطان یا نزدیک آن قرار می گیرند. براکی تراپی ممکن است به منظور تقویت بیشتر پرتودرمانی در ناحیه ای که با پرتودرمانی خارجی تحت درمان است نیز استفاده شود ، یا ممکن است به عنوان تنها نوع پرتودرمانی مورد استفاده قرار گیرد.

براکی تراپی ممکن است دائمی یا موقتی باشد. در براکی تراپی دائمی ، بذرهای رادیواکتیو وارد شده و برای همیشه در جای خود باقی می مانند. پس از انجام این عمل ، بیمار به طور موقت مقدار کمی تشعشع از دانه ها را شامل می شود ، اگرچه این مقدار به طور کلی برای اکثر افراد خطرناک نیست. برخی از پزشکان ممکن است به بیماران توصیه کنند از تماس نزدیک با کودکان خردسال یا زنان باردار به مدت چند هفته خودداری کنند. با گذشت زمان ، میزان رادیواکتیویته کاهش می یابد.

در براکی تراپی موقت ، ماده رادیواکتیو برای مدت زمانی مشخص وارد شده و سپس قبل از رفتن بیمار به خانه خارج می شود. براکی تراپی موقت ممکن است با دوز کمتری در مدت زمان طولانی تر (میزان دوز کم یا LDR) یا دوز بالاتر در مدت زمان کوتاه تری (میزان دوز بالا یا HDR) انجام شود. در طول براکی تراپی LDR ، بیماران به طور کلی تا زمانی که ایمپلنت های رادیواکتیو در محل خود باشند (اغلب دو تا سه روز) در بیمارستان بستری می شوند. در مقابل ، ممکن است دریافت براکی تراپی HDR به صورت سرپایی امکان پذیر باشد.

ثابت شده است که براکی تراپی در درمان چندین نوع مختلف سرطان از جمله پروستات ، دهانه رحم ، رحم ، واژن ، سر و گردن و پستان مفید است.

 

براکی تراپی پستان توسط بهترین دکتر پرتو درمانی در تهران

پرتو درمانی چه زمانی انجام میشود

براکی تراپی پستان جایگزینی برای EBRT سنتی در زنانی مورد استفاده قرار می گیرد که جراحی حفاظت از پستان را به جای جراحی ماستکتومی انتخاب می کنند. جراحی حفاظت از پستان شامل برداشتن تومور در روشی تحت عنوان لامپکتومی است و به دنبال آن پرتودرمانی برای کاهش احتمال عود مجدد انجام می شود. EBRT سنتی پس از جراحی لامپکتومی شامل پنج تا شش هفته پرتودرمانی ، به مدت پنج روز در هفته است. در براکی تراپی پستان ، یک دوز تابشی تجویز شده برای یک نقطه در طی یک دوره ۵ روزه درمان تجویز می شود. به دلیل نسبتاً کوتاه مدت بودن دوره درمان ، براکی تراپی پستان برای خانم هایی که لامپکتومی را به جای ماستکتومی انتخاب می کنند ، اما مایل به انجام ۶ هفته EBRT نیستند ، گزینه مناسبی است.

روش براکی تراپی پستان شامل قرار دادن یک بالون خالی شده در حفره محل برداشتن تومور است. شافت اپلیکاتور یا کاتتر ، بالون را به قسمت خارجی پستان متصل می کند. بالون پر از آب و نمک است و هر دو بالون و کاتتر در طول مدتی که بیمار تحت معالجه قرار می گیرد در جای خود باقی می مانند. پرتودرمانی به صورت سرپایی و در توالی ۵ روزه و دو بار در روز انجام می شود. در طول درمان ، یک “بذر” رادیواکتیو با دوز دقیق توسط کاتتر درون بالون قرار داده می شود و تابش اشعه به بقیه پستان ، پوست ، دنده ها ، ریه ها و قلب را به حداقل می رساند. بین جلسات درمانی یا بعد از انجام مراحل نهایی هیچ منبع پرتویی در بدن بیمار باقی نمی ماند. کاتتر و بالون بعد از جلسه نهایی برداشته می شوند. براکی تراپی متداول برای حفاظت از پستان ، نیاز به درج ۱۴ تا ۲۰ کاتتر در هر جلسه دارد و بسیار پیچیده تر از روش براکی تراپی پستان است که در اینجا شرح داده شده است.

 

رادیو جراحی استریوتاکتیک (SRS) توسط بهترین دکتر رادیوتراپی و انکولوژی تهران

رادیو جراحی استریوتاکتیک (SRS) امکان درمان غیرتهاجمی تومورهای مغزی ، ناهنجاری شریانی و سایر شرایط انتخابی را فراهم می کند. این یک درمان سرپایی است که دوز بالایی از اشعه را به هدف کاملاً مشخصی هدایت می کند. درمان ها می توانند برای رساندن کل دوز اشعه در یک جلسه واحد یا به صورت تقسیم شده در طی چند هفته تجویز شوند.

 

بهترین رادیوتراپیست تهران | بهترین متخصص پرتودرمانی | بهترین دکتر انکولوژی تهران

چنانچه در جستجوی بهترین متخصص رادیوتراپی تهران هستید و بارها متخصصین رادیوتراپی تهران و لیست مراکز رادیوتراپی در تهران را بررسی کرده اید ، اما همچنان به نتیجه مساعدی نرسیده اید ، به شما مرکز درمان سرطان به آیند را معرفی می کنیم.

این مرکز پرتودرمانی مجهز به بهترین دستگاه پرتو درمانی تهران است. همچنین این مرکز معتبرترین و با تجربه ترین متخصص رادیوتراپی انکولوژی نیز برخوردار است.

رادیوتراپی انکولوژی چیست

دکتر احسان کرباسی دارای بورد تخصصی رادیوتراپی انکولوژی_پرتودرمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران راه را برای درمان شما کوتاه می کند.

جهت ارتباط با بهترین مرکز پرتو درمانی تهران لطفا کلیک کنید.

شاد و تندرست باشید.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

منبع: vacancer