09023009259 [email protected]

سرطان های ژنتیکی

سرطان یک بیماری شایع است و تقریباً در هر خانواده تعدادی از اعضای آن مبتلا به سرطان می شوند. با این حال ، این به طور کلی به این معنی نیست که خانواده ها استعداد ارثی سرطان را دارند. اکثر قریب به اتفاق موارد سرطان از اثر ترکیبی از تأثیرات ارثی و همچنین خارجی ، مانند عوامل محیطی و سبک زندگی ناشی می شود.

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

 

آیا سرطان ارثی می باشد ؟

ارث سرطان

سرطان ارثی نیست. بلکه تنها یک نقص ژنتیکی است که می تواند منجر به سرطانی شود که به ارث می رسد ، به این معنی که استعداد ابتلا به سرطان یا افزایش خطر ابتلا به آن می تواند ارثی باشد. با این حال ، این یک امر شایع نیست. طبق برآوردهای فعلی ، از هر 10 مورد سرطان تنها حدود یک مورد با استعداد ارثی مرتبط است.

نقص ژنتیکی ارثی لزوماً به همه اعضای یک خانواده منتقل نمی شود و همچنین هر فردی که ژن معیوب یکسانی را دریافت کند به سرطان مبتلا نخواهد شد.

همچنین لازم به یادآوری است که تغییرات ژنتیکی در تومورهای سرطانی از نظر ژنتیکی به فرزندان منتقل نمی شود.

 

چگونه سرطان ارثی شناسایی می شود؟

آیا سرطان ارثی است

ویژگی های ژنتیکی سرطان را می توان با شروع سرطان که در سنین بسیار کمی اتفاق می افتد یا بسیاری از اعضای نزدیک از یک خانواده از همان نوع سرطان رنج می برند ، تشخیص داد.

نقص های ژنتیکی که زمینه مستعد شدن ابتلا به سرطان را فراهم می کند بسیار متنوع است. ممکن است نادر باشند ، ممکن است شامل تغییرات ژنتیکی باشد که خطر سرطان زیادی دارند ، یا تغییراتی که خطر ناچیزی دارند ، یا مواردی دیگر.

امروزه ، ما تنها در مورد برخی از نقایص ژنتیکی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند ، اطلاع داریم ، اما نه همه موارد. بسیاری از ژن ها هنوز در حال بررسی هستند.

سرطان پستان ارثی

سرطان پستان شایع ترین شکل سرطان در بین زنان است. تقریباً 5000 زن و حدود 20 مرد به این بیماری مبتلا می شوند. بر اساس آنچه در حال حاضر می دانیم ، حدود 10 درصد سرطان های پستان ارثی است. شناخته شده ترین ژن هایی که خطر بالایی در ایجاد سرطان پستان و تخمدان دارند ، ژن های BRCA1 و BRCA2 هستند. یک ژن مشکوک نیز وجود دارد که با خطر متوسط ​​ابتلا به سرطان پستان در ارتباط است.

لازم است در مورد استعداد ارثی سرطان پستان از موارد زیر اطلاع داشته باشید:

  • حداقل سه از چهار خویشاوند در بین یک خانواده ، سرطان پستان یا تخمدان داشته اند
  • یکی از بستگان نزدیک در سنین جوانی مبتلا به سرطان بوده است
  • هم سرطان پستان و هم تخمدان در یک خانواده رویت شده است
  • یک مرد در خانواده خود به سرطان پستان مبتلا شده است

سرطان روده بزرگ ارثی

حدود دو-سه درصد موارد جدید سرطان روده بزرگ که هر ساله کشف می شود ، ارثی است.

چنانچه پزشکان با موارد زیر مواجه شوند ، ممکن است آن را سرطان روده بزرگ تلقی کنند:

  • حداقل سه نفر از نزدیکان خانواده به سرطان روده بزرگ مبتلا شده باشند و حداقل یکی از آنها زیر 50 سال داشته باشد.
  • علاوه بر سرطان روده بزرگ ، آندومتر ، روده کوچک ، مجرای ادرار یا لگن نیز در بستگان نزدیک یک خانواده رویت شده است.

در فنلاند حدود 380 خانواده بزرگ وجود دارد که نقص ژن در آنها زمینه مستعد شدن ابتلا به سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی (سندرم لینچ) را فراهم می کند.

 

آزمایش ژنتیکی سرطان | آیا با آزمایش ژن می توان سرطان را تشخیص داد؟

آيا سرطان ارثي است

با استفاده از آزمایش ژن نمی توان سرطان را یافت ، اما با کمک تحقیقات ژنتیکی فعلی می توان برخی از نقایص ژنی مستعد سرطان را تشخیص داد.

در حال حاضر ، هیچ آزمایش ساده ژنتیکی برای علاقه مندان به آزمایش وجود ندارد. آزمایش ژنتیکی سرطان فقط در مواردی استفاده می شود که شواهد واضحی مبنی بر احتمال وراثت احتمالی به سرطان وجود داشته باشد.

اگر خطر ارثی بودن سرطان شما را نگران کرده است ، می توانید از طریق مشاوره ژنتیک تیم بهایند اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مشاوره ژنتیک در مورد سرطان

 

سخنی با شما

پیشگیری از سرطان

دوست عزیز، چنانچه در مورد سلامت خود نگران هستید و به آن اهمیت می دهید یا سابقه ابتلا به نوعی سرطان در خانواده تان را دارید ، به شما توصیه می کنیم پیش از بروز هرگونه مشکل احتمالی با پزشک مشورت کنید. سرطان در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است یا چنانچه در مراحل اولیه کشف شود بسیار درمان پذیر است.

یکی از اعضای خوب و حرفه ای تیم پزشکان بهایند سرکار خانم دکتر امینه سادات واقفی دارای بورد تخصصی پاتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ، فلوشیپ هماتوپاتولوژی از اسپانیا ، فلوشیپ کانسرژنتیک از آمریکا ، و مشاور ژنتیک سرطان/سرطان های ارثی یا خانوادگی هستند که کمک شایانی در زمینه پیشگیری از سرطان ارائه می دهند. چنانچه به سلامت خود اهمیت می دهید ، توصیه می کنیم مشاوره ای با ایشان داشته باشید.

جهت مشاوره ژنتیک در مورد سرطان با سرکار خانم دکتر امینه سادات واقفی کلیک کنید.

امیدواریم این مطلب در نظرتان مفید واقع شده باشد. برای تان آرزوی سلامتی می کنیم.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

منبع