غربالگری سرطان پستان چیست؟

غربالگری سرطان پستان به معنی بررسی پستان های شخص است و برای تشخیص سرطان پستان قبل از بروز علائم و شروع سرطان پستان صورت می گیرد. همه زنان باید از گزینه های غربالگری که توسط ارائه دهندگان خدمات درمانی برای آنها آماده می شود استفاده شوند. وقتی از مزایا و خطرات غربالگری مطلع شوید، می توانید تصمیم می گیرید که غربالگری برای شما مناسب است یا خیر.

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

غربالگری سرطان پستان

اگرچه غربالگری سرطان پستان نمی تواند از ابتلا به سرطان پستان جلوگیری کند، اما می تواند در تشخیص زودرس سرطان پستان به شما کمک کند. بنابرین با پزشک خود صحبت کنید که آزمایش غربالگری سرطان پستان برای شما مناسب است یا خیر و اینکه چه زمانی می توانید آن را انجام دهید.

توصیه های غربالگری سرطان پستان

سازمان پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (The United States Preventive Services Task For یا USPSTF)، سازمانی متشکل از پزشکان و متخصصان است که به تحقیق در مورد بهترین راه جلوگیری از بیماری ها می پردازند و توصیه هایی در مورد چگونگی کمک پزشکان به بیماران در جلوگیری از بیماری ها یا یافتن زود هنگام آن ها می کنند.

USPSTF توصیه کرده است زنانی که 50 تا 74 سال سن دارند و در معرض خطر متوسط ​​سرطان پستان هستند، هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند. زنانی که 40 تا 49 سال سن دارند، باید در مورد زمان شروع و اینکه چند بار ماموگرافی انجام  دهند با پزشک یا سایر متخصصان صحبت کنند. اگر شخصی بخواهد قبل از 50 سالگی شروع به انجام ماموگرافی کند، باید کاملا مزایا و خطرات آزمایش غربالگری را بسنجد و بعد اقدام کند.

تست های غربالگری سرطان پستان

ماموگرافی

ماموگرافی

در ماموگرافی اشعه ایکس را روی پستان ها می تابانند. ماموگرافی بهترین روش برای یافتن زودرس سرطان پستان و هنگامی که درمان آن راحت تر است می باشد. انجام دادن ماموگرافی به طور منظم می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش دهد. امروزه ماموگرافی بهترین روش برای یافتن سرطان پستان در اکثر خانم ها محسوب می شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان یا ام آر آی (MRI)

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان یا ام آر آی (MRI)

در MRI پستان با استفاده از آهن ربا و امواج رادیویی از پستان عکس می اندازند. MRI به همراه ماموگرافی برای غربالگری زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند استفاده می شود. از آنجا که در MRI ممکن است پستان ها حتی درصورت عدم وجود سرطان هم غیر طبیعی به نظر برسند، برای زنان در معرض خطر متوسط این روش را ​​استفاده نمی کنند.

معاینه بالینی پستان

معاینه بالینی پستان

معاینه بالینی پستان به معاینه‌ای که توسط پزشک یا پرستار انجام می شود می گویند. در این روش پزشک از دستان خود برای تشخیص وجود توده یا سایر تغییرات استفاده می کند.

بررسی پستان توسط خود شخص

بررسی پستان توسط خود شخص

آشنایی با نحوه ظاهر طبیعی پستان ها می تواند به شما در تشخیص علائمی مانند وجود توده ها، درد و یا تغییر اندازه هایی که ممکن است نگران کننده باشد کمک کند. این موارد می تواند شامل تغییراتی باشد که در یک معاینه پستان هم توسط پزشک تشخیص داده می شوند. اگر متوجه  وجود تغییراتی در پستان خود شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

البته داشتن یک معاینه بالینی پستان یا بررسی آن توسط خودتان به معنای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان نیست.

مزایا و خطرات غربالگری

هر تست غربالگری یکسری مزایا و خطرات دارد، به همین دلیل مهم است قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید.

مزایای غربالگری

مزیت غربالگری پیدا کردن زود هنگام سرطان می باشد. زمانی که درمان آن بسیار آسان‌تر می شود.

خطرات غربالگری

در مواردی ممکن است نتیجه آزمایش به اشتباه مثبت گزارش شود مثلا یک توده در تصاویر مشابه سرطان دیده  شود. در صورتی که شما دچار سرطان نبوده اید. این اتفاق آزمایش های بیشتر، هزینه بیشتر، هدر رفتن زمان و ایجاد اضطراب در شما را به دنبال دارد.

در این موارد آزمایش یک هزینه‌ اضافی به فرد تحمیل و به درمان این سرطان ها overtreatment گفته می شود. overtreatment  حتی گاهی شامل جراحی یا پرتودرمانی می شود که شخص نیازی به آنها ندارد. این شرایط عوارض جانبی غیر ضروری و ناخواسته‌ای ایجاد می کنند. سایر مضرات ناشی از غربالگری سرطان پستان شامل درد جراحی و قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی بخاطر آزمایش ماموگرافی می باشد.

در بعضی موارد شرایطی که گفتیم بر عکس شده و ماموگرافی وجود سرطان را تشخیص نمی دهد. در این مورد پیدا کردن سرطان و معالجه آن به تأخیر می افتد.

cdc

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا