09023009259 [email protected]

درمان هدفمند چیست ؟

درمان هدفمند سرطان معده

هدفمند درمانی ، درمان هدفمند سرطان یا تارگت تراپی (Targeted therapy) روشی در درمان سرطان است که در آن از داروهایی به منظور مورد “هدف قرار دادن” سلول های سرطانی ، بدون تأثیر بر سلول های طبیعی استفاده می شود.

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

سلول های سرطانی به طور معمول تغییراتی در ژن های خود دارند که آنها را از سلول های طبیعی متفاوت می کند. ژن ها بخشی از DNA سلول هستند که به سلول می گویند کارهای خاصی را انجام دهد. هنگامی که یک سلول دارای تغییر ژن خاصی باشد ، مانند یک سلول طبیعی رفتار نمی کند. به عنوان مثال ، تغییر ژن در سلول های سرطانی ممکن است باعث رشد و تقسیم سریع سلول شود. این نوع تغییرات ، آن را به سلول سرطانی تبدیل می کند.

اما انواع مختلفی از سرطان وجود دارد و همه سلول های سرطانی یکسان نیستند. به عنوان مثال ، سرطان روده بزرگ و سلول های سرطانی پستان دارای تغییرات ژنی متفاوتی هستند که به رشد و گسترش آنها کمک می کند. حتی در میان افراد مختلف با نوع عمومی یکسان سرطان (مانند سرطان روده بزرگ) ، سلول های سرطانی می توانند تغییرات ژنی متفاوتی داشته باشند ، و این باعث می شود نوع خاص سرطان روده بزرگ یک شخص با فرد دیگر متفاوت باشد.

محققان همچنین دریافته اند محیطی که سرطان های مختلف در آن شروع ، رشد و تکثیر پیدا می کنند ، همیشه یکسان نیستند. به عنوان مثال ، بعضی از سرطان ها دارای انواع خاصی از پروتئین ها هستند یا آنزیم ها پیام های خاصی را ارسال می کنند تا به سلول سرطانی بگویند تا رشد کند و خود را کپی کند.

دانستن این جزئیات منجر به تولید داروهایی شده است که می توانند این پروتئین ها یا آنزیم ها را “هدف” قرار داده و پیام های ارسالی را مسدود کنند. داروهای مورد هدف می توانند سیگنالهایی را که باعث رشد سلول های سرطانی می شوند مسدود یا خاموش کنند ، یا می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند.

درمان هدفمند نوع مهمی از درمان سرطان به شمار می رود و محققان با کسب اطلاعات بیشتر در مورد تغییرات خاص در سلول های سرطانی ، داروهای هدفمندتری تولید می کنند. اما تاکنون تنها تعداد کمی از سرطان ها فقط با استفاده از این داروها درمان می شوند. بیشتر افرادی که تحت درمان هدفمند قرار می گیرند نیز نیاز به جراحی ، شیمی درمانی ، پرتو درمانی یا هورمون درمانی دارند.

بهترین متخصص پرتودرمانی در تهران

 

درمان هدفمندی چه تفاوتی با شیمی درمانی دارد؟

درمان هدفمند سرطان ریه

داروهای درمان هدفمند در سرطان ، مانند سایر داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شوند ، از نظر فنی شیمی درمانی محسوب می شوند. اما داروهای درمانی هدفمند همانند داروهای شیمی درمانی سنتی یا شیمیایی عمل نمی کنند. داروهای هدفمند برخی از تغییراتی را که سلول های سرطانی را از سلول های طبیعی متفاوت می کند ، به صفر می رسانند. این باعث می شود که آنها به دو روش اساسی متفاوت از شیمی درمانی عمل کنند:

 • این داروها به دلیل عملکرد هدفمند خود ، بر سلول های سرطانی تأثیر می گذارند و بیشتر سلوله ای سالم و سالم را تنها می گذارند. شیمی درمانی سنتی برای اکثر سلول ها سمیت سلولی است ، به این معنی که علاوه بر آسیب رساندن و از بین بردن سلول های سرطانی ، می تواند به سلول های سالم و سالم آسیب برساند.
 • داروهای هدفمند اغلب با جلوگیری از کپی کردن سلول های سرطانی کار می کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند از تقسیم سلول های سرطانی و ایجاد سلول های جدید سرطانی جلوگیری کنند. با این حال شیمی درمانی سنتی سلول های سرطانی که قبلاً ساخته شده اند را از بین می برد.

 

درمان هدفمند چگونه عمل می کند

تارگت تراپی در سرطان

روش های درمانی هدفمند برای یافتن و حمله به مناطق خاص یا مواد موجود در سلول های سرطانی انجام می شوند ، یا می توانند انواع خاصی از پیام های ارسالی در داخل سلول سرطانی را که رشد را به او می گویند ، شناسایی و مسدود کنند. برخی از مواد موجود در سلول های سرطانی که به “اهداف” درمان های هدفمند تبدیل می شوند عبارتند از:

 • از پروتئین خاصی بیش از حد در سلول سرطانی وجود دارد
 • پروتئینی روی سلول سرطانی است که روی سلول های طبیعی نیست
 • پروتئینی که به نوعی در سلول سرطانی جهش یافته (تغییر یافته) است
 • تغییرات ژنی (DNA) که در یک سلول طبیعی دیده نمی شود

عملکرد داروی هدفمند می تواند در موارد زیر موثر باشد:

 • سیگنال های شیمیایی را که به سلول سرطانی می گوید رشد و تقسیم کنند ، مسدود یا خاموش کند
 • پروتئین های موجود در سلول های سرطانی را تغییر دهد تا سلول ها از بین بروند
 • ساخت رگ های خونی جدید را برای تغذیه سلول های سرطانی متوقف کند
 • سیستم ایمنی بدن تان را از تحریک کند تا سلول های سرطانی را از بین ببرد
 • برای از بین بردن سلول های سرطانی ، سموم را به سلول های سرطانی منتقل کند ، نه سلول های طبیعی

عملکرد داروها می تواند بر محل کار این داروها و عوارض جانبی آنها تأثیر بگذارد.

 

درمان هدفمند به عنوان پزشکی دقیق

داروی هدفمند

گاهی اوقات به درمان هدفمند ، پزشکی دقیق (Precision Medicine)  یا پزشکی شخصی گفته می شود. این بدان دلیل است که اهداف دقیقاً برای ایجاد تغییرات خاص یا مواد در سلول های سرطانی طراحی شده اند و این اهداف می توانند متفاوت باشند حتی در مواردی که افراد به یک نوع سرطان مبتلا باشند. انواع خاصی از تومورها پس از نمونه برداری یا جراحی برای اهداف مختلف آزمایش می شوند و این می تواند به یافتن موثرترین روش درمانی کمک کند. یافتن یک هدف خاص ، تطبیق بیماران با درمان را دقیق تر یا شخصی تر می کند.

برخی از داروهای هدفمند بیشتر از بقیه “هدفمند شده” هستند. روش های درمانی هدفمند به عنوان داروهای مولکول کوچک یا بزرگ طبقه بندی می شوند:

 • داروهای مولکول کوچک به اندازه ای ریز هستند که پس از یافتن سلول های سرطانی ، می توانند وارد آن شوند. آنها با هدف قرار دادن ماده خاصی در داخل سلول و انسداد آن کار می کنند.
 • داروهای مولکول بزرگ معمولاً نمی توانند درون سلول قرار بگیرند. آنها با حمله به پروتئین ها یا آنزیم های سطح سلول تضعیف یا از بین می روند. این داروها اغلب به عنوان “قفل و کلید” توصیف می شوند زیرا مولکول های شان مانند یک کلید است که آنزیم یا پروتئین سطح سلول را مانند قفل باز می کند. کلید در قفل قرار می گیرد و به دارو اجازه می دهد تا کار کند.

 

انواع درمان هدفمند

انواع مختلفی از سرطان با درمان های هدفمند قابل درمان است و انواع مختلفی از درمان های هدفمند وجود دارد. در اینجا انواع مختلفی با چند نمونه از نحوه استفاده از آنها آورده شده است.

 • مهار کننده های آنژیوژنز: اینها مانع از تشکیل رگ های خونی جدید می شوند که سلول های سرطانی را تغذیه رسانی می کنند. مثال: bevacizumab (سرطان های مختلف).
 • آنتی بادی های مونوکلونال: اینها ممکن است مولکول ها را به خودی خود یا مولکول های همراه داروها را به سلول سرطانی برسانند تا آن را از بین ببرند. مثالها: alemtuzumab (برخی از لوسمی های مزمن خاص) ، trastuzumab (برخی از سرطان های پستان) ، cetuximab (سرطان های روده بزرگ ، ریه ، سر و گردن). توجه: بعضي از آنتی بادی های مونوكلونال به عنوان درمان هدفمند شناخته مي شوند زيرا آنها هدف خاصی روي سلول سرطانی دارند كه هدف آنها یافتن ، اتصال آنها و حمله آنها است. اما سایر آنتی بادی های مونوکلونال مانند ایمونوتراپی عمل می کنند زیرا باعث می شوند سیستم ایمنی بدن بهتر پاسخ دهد تا بدن بتواند سلول های سرطانی را به طور موثرتری پیدا کند و به آنها حمله کند.
 • مهارکننده های پروتئازوم: این ها عملکرد طبیعی سلول را مختل می کنند بنابراین سلول های سرطانی می میرند. مثال: بورتزومیب (میلوم مولتیپل)
 • مهار کننده های انتقال سیگنال: این سیگنال های سلولی را مختل می کند به طوری که عملکرد سلول های سرطانی را تغییر می دهد. مثال: ایماتینیب (برخی از لوسمی های مزمن)

 

دریافت درمان هدفمند در سرطان

اطلاعات زیر آنچه هنگام دریافت درمان هدفمند را انتظار دارید ، توصیف می کند. همچنین داروهای دیگری نیز وجود دارد که به روش های مختلفی از جمله شیمی درمانی ، هورمون درمانی و ایمونوتراپی برای درمان سرطان استفاده می شود.

دریافت درمان هدفمند داخل وریدی

برخی از درمان های هدفمند به صورت تزریق انجام می شوند. شیمی درمانی داخل وریدی یا IV از طریق یک لوله پلاستیکی کوچک و نرم به نام کاتتر در جریان خون شما قرار می گیرد. از سوزن برای قرار دادن کاتتر به داخل رگ بازو یا دست استفاده می شود. سپس سوزن خارج می شود اما کاتتر را جا می گذارد. برخی از بیماران ممکن است کاتتر وریدی مرکزی (CVC) یا درگاهی دریافت کنند که اجازه می دهد هر بار از طریق همان خط درمان انجام شود. تا زمانی که شما تحت معالجه هستید ، کاتتر ماندگار است ، بنابراین نیازی نیست هر بار از سوزن استفاده شود. انواع مختلفی از CVC موجود است.

داروهای داخل وریدی به این روش ها تجویز می شوند:

 • فشار IV: داروها می توانند به سرعت از طریق کاتتر و از طریق سرنگ در طی چند دقیقه وارد شوند.
 • تزریق IV: تزریق معمولی می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. یک محلول مخلوط دارویی از طریق لوله ای که به کاتتر متصل است از یک کیسه پلاستیکی جریان می یابد. جریان معمولاً توسط دستگاهی به نام پمپ IV کنترل می شود.

دریافت درمان هدفمند خوراکی

اگر داروی درمانی هدفمند خوراکی برای تان در نظر گرفته شود ، قرص ، کپسول یا مایعات را باید مانند سایر داروها مصرف کنید. درمان هدفمند خوراکی معمولاً در خانه انجام می شود. به همین دلیل ، بسیار مهم است که مطمئن شوید نحوه دقیق مصرف آن را می دانید. اگر شما و پزشک تان تصمیم گرفته اید که شیمی درمانی خوراکی بهترین گزینه درمانی برای شما است ، حتماً مشورت کنید و درباره این موارد از پزشک سوال کنید:

 • نحوه و زمان مصرف آن. شما باید دستورالعمل های روشنی در مورد میزان و زمان انجام درمان داشته باشید. شما باید دقیقاً در زمان مناسب ، دقیقاً تا زمانی که قرار است این مقدار را انجام دهید ، دوز مصرفی را دریافت کنید. دوزهای خوراکی تنظیم می شوند تا همان سطح دارو در بدن شما باقی بماند تا سلول های سرطانی را هدف قرار داده و از بین ببرد. عدم استفاده از روش درمانی صحیح می تواند بر عملکرد شما تأثیر بگذارد. گاهی اوقات به تغییر دوز نیاز است ، اما هیچ تغییری ایجاد نکنید ، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد. اگر یک دوز را فراموش کردید یا دیر مصرف کردید ، در این باره به پزشک یا پرستار خود بگویید. آنها هنگام تصمیم گیری درمورد درمان باید در این مورد بدانند. همچنین ممکن است به پزشک کمک کند تا تصمیم بگیرد که مقدار داروی مصرفی شما را تغییر دهد یا اینکه چه زمانی آن را مصرف کنید.
 • احتیاط ویژه. درباره تأثیرات طولانی مدت برخی از درمانهای هدفمند که ممکن است نیاز به دست زدن به موارد خاص باشد ، چیز زیادی در دست نیست. اما بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند موارد احتیاطی را برای هر مورد رعایت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر ، به ایمنی هدفمند درمانی مراجعه کنید.
 • هزینه. داروهای خوراکی ضد سرطان ممکن است گران باشد. حتماً از پزشک خود در مورد هزینه های درمان خود سوال کنید تا در صورت عدم مراجعه به داروخانه و یا در صورت عدم دسترسی به درمان در داروخانه ها ، تعجب نکنید. بسته به نوع دارو ، برخی از بیمه ها هزینه کامل را پوشش نمی دهند یا ممکن است به طور کامل پوشش ندهند. گاهی اوقات می توانید کمک بگیرید اما بسیاری از افراد مجبورند هزینه شخصی خود را برای آنها بیشتر از آنچه برای درمان با سوزن در بیمارستان یا کلینیک پرداخت می کنند بپردازند. اگر بیمه درمانی داشته باشید ، این ممکن است به معنای پرداخت هزینه بالاتر باشد. مطمئن شوید که می دانید برای هر درمان چقدر باید بپردازید.

در مورد مشکلاتی كه در حین درمان خوراکی در خانه دارید حتماً به پزشک يا پرستار خود اطلاع دهيد. به عنوان مثال ، اگر استفراغ می کنید یا حالت تهوع دارید ، ممکن است بیش از حد بیمار باشید و نتوانید درمان خود را ادامه دهید. یا ممکن است نتوانید قرص مصرفی خود را در معده نگه دارید و آن را بالا بیاورید. پزشک شما باید از هر مشکلی مطلع شود تا در صورت نیاز بتواند برنامه درمانی شما را تغییر دهد.

 

آیا لازم است دیگران را از قرار گرفتن در معرض داروی مصرفی ام محافظت کنم؟

اطلاعات زیادی در مورد نیاز به محافظت از دیگران در معرض شیمی درمانی سنتی یا استاندارد به دلیل خطرناک بودن آن در دسترس است. با این حال ، از آنجا که داروهای درمانی هدفمند جدیدتر هستند ، اطلاعات زیادی در مورد اثرات طولانی مدت مواجهه با آنها وجود ندارد. برای ایمنی ، بسیاری از متخصصان توصیه می کنند داروهای درمانی هدفمند را به عنوان یک ماده خطرناک تلقی کرده و اقدامات احتیاطی را انجام دهند.

 

سخن پایانی 

گروه پزشکان بهایند

چنانچه به مشاوره نیاز دارید به این صفحه مراجعه فرمایید یا اگر به دنبال یک تیم متخصص با تجربه و کار آزموده در درمان سرطان در ایران هستید، فهرست متخصصان ما را در این زمینه بررسی کنید. این متخصصان کارآزموده روش های جدید درمان سرطان پانکراس را به بهترین شکلی که مناسب شماست به شما ارائه می دهند.

ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

تماس با ما

شاد و تندرست باشید.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

منابع:

منبع 1 منبع 2