رادیوتراپی یا پرتودرمانی در بیماران مبتلا به سرطان در دوران شیوع بیماری کرونا

[author] [author_image timthumb=’on’]https://behayand.com/wp-content/uploads/2020/03/aaa-1.jpg[/author_image] [author_info]دکتر احسان کرباسی

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

متخصص رادیوانکولوژی[/author_info] [/author]

 

سازمان بهداشت جهانی، بیماری حاصل از ویروس کرونا را در دی ماه سال 1398 خورشیدی بعنوان یک اورژانس عمومی مطرح کرده است، که منشا ان ازکشور چین بوده و سبب ابتلا و مرگ عده بسیار زیادی در سراسر دنیا شده است تا جایی که سازمان بهداشت جهانی در تاریخ 21 اسفندماه سال 1398 این بیماری را بعنوان یک همه گیری جهانی (پاندمی) اعلام نمود.هر چند متخصصین رادیوتراپی انکولوژی در خط مقدم مبارزه با این بیماری نیستند ولی به گونه ای تحت تاثیر این مشکل بین المللی قرار دارند.
در شرایط فعلی و دوران شیوع بیماری کرونا بهتر است حتی المقدور، مراجعات بیماران را کاهش داد.
مثلا میتوان از روش ویزیت های از راه دور (بکمک اینترنت) استفاده کرد و برای درمان بیماران نیز از پروتوکل های رادیوتراپی با تعداد جلسات کمتر سود برد که به این مدل از درمان، Hypofractionation میگویند و از این پس اختصارا با نام HoFr به آن اشاره میشود.

روش HoFr در خصوص بسیاری از تومورها قابل انجام است ولی در خیلی از موارد هم بعنوان روش استاندارد تلقی نمیشود ولی خوب است که در شرایط فعلی به استفاده از این مدل درمانی بیشتر فکر کنیم.

بعنوان مثال برای بیماران دچار کانسر پستان، که تحت عمل جراحی برداشتن کل پستان قرار میگیرند(عمل ماستکتومی)، روش HoFr یک درمان استاندارد در بریتانیا و هلند محسوب میشود ولی در سایر کشورها فقط 15 درصد بیماران با این پروتوکل کوتاه مدت، تحت درمان قرار میگیرند.
در کانسر انتهای روده (رکتوم) یک روش رادیوتراپی با تعداد جلسات کم (Short Course Radiotherapy) وجود دارد که در طی فقط یک هفته قابل انجام است در حالیکه رادیوتراپی با تعداد جلسات معمول 6-5 هفته طول میکشد. البته روش اول در کشورهای مختلف، به میزان کمتری مورد استفاده قرار میگیرد.
خوشبختانه در کانسر پروستات از روش HoFr بعنوان یک روش استاندارد میتوان استفاده کرد.
در متاستاز استخوانی غیرعارضه دار، میتوان تنها از یک جلسه رادیوتراپی برای درمان استفاده کرد، هرچند متاسفانه این روش درمانی مقبولیت بین المللی کمتری دارد.

منبع: redjournal

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا