02188218551 [email protected]

مطالعه بخش قبل >>> غربالگری سرطان سینه

دکتر احسان کرباسی (بورد تخصصی رادیوتراپی)

انکولوژی _ پرتودرمانی (از دانشگاه علوم پزشکی تهران)

۰۹۲۱۲۵۴۲۰۸۲

۰۲۱۸۸۶۲۷۴۲۰

فیبروگلاندولار نی نی سایت

ماموگرافی نشان می دهد که سینه های شما چقدر متراکم است. هنگامی که شما نتایج ماموگرافی خود را دریافت می کنید، ممکن است به شما گفته شود که سینه های شما چگالی کم یا زیادی دارند. زنان مبتلا به تراکم پستان، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

سینه یک زن دارای سه نوع بافت است:

 • بافت فیبری که بافت پستان را در جای خود نگه می دارد.
 • بافت غده ای قسمتی از پستان است که شیر تولید می کند، لوب نامیده می شود و لوله هایی که شیر را به نوک سینه منتقل می کنند، داکت یا مجاری نامیده می شوند. در مجموع، بافت فیبری و غده ای، بافت های فیبروگلاندولار نامیده می شوند.
 • بافت چربی فضای بین بافت فیبری، لوب ها و مجاری را پر می کند و به پستان ها اندازه و شکل می بخشد.

 

دانسیته یا تراکم پستان چیست؟

تراکم فیبروگلندول

تراکم پستان یا دانسیته، منعکس کننده میزان بافت فیبری و غده ای در مقایسه با مقدار بافت چربی در پستان های یک زن است، که در ماموگرافی دیده می شود.

افزایش دانسیته در ماموگرافی چیست ؟

در گزارش ماموگرافی، تراکم پستان به یکی از چهار دسته زیر اختصاص داده شده است:

 • پستانی که بیشترین بافت موجود در آن بافت های چربی است (حدود ۱۰٪ زنان).
 • پستان با نواحی پراکنده ای از بافت متراکم غده ای و فیبری (حدود ۴۰٪ از زنان).
 • سینه ها در کل متراکم هستند (حدود ۴۰٪ زنان).
 • سینه ها بسیار متراکم هستند (حدود ۱۰٪ از زنان).

گفته می شود زنان در دو دسته اول سینه های کم چگالی، غیر متراکم یا پر چربی دارند. همچنین زنان دو دسته دوم سینه هایی با چگالی بالا یا متراکم دارند. حدود نیمی از زنانی که ۴۰ سال به بالا دارند، دارای سینه های متراکم هستند.

چرا تراکم پستان مهم است؟

افزایش خطر سرطان سینه

زنانی که تراکم پستان دارند بیشتر احتمال دارد به سرطان سینه مبتلا شوند. هرچه سینه های شما متراکم تر باشد، خطر ابتلا در شما افزایش می یابد. دانشمندان هنوز به طور قطع علت این موضوع را نمی دانند.

احتمال مرگ در سرطان سینه، بیماران مبتلایی را که سینه های متراکمی دارند، بیشتر از بیماران با پستان های غیر متراکم (چرب) تهدید می کند.

حین خواندن جواب ماموگرافی

بافت متراکم می تواند بافت سرطانی را پنهان کند. بافت فیبری و غده ای در ماموگرافی سفید به نظر می رسند. تومور احتمالی نیز همینطور است. از آنجا که تشخیص تفاوت بین تومور و بافت متراکم پستان در گزارش ماموگرافی دشوار است، ممکن است تومور های کوچک قابل رویت نباشند.

چه کسی بیشتر احتمال دارد سینه های متراکم داشته باشد؟

تراکم پستان شما می تواند با گذشت زمان تغییر کند. به طور کلی، به احتمال زیاد در موارد زیر سینه های متراکم دارید:

 • جوان تر باشید.
 • باردار یا شیرده هستید.
 • از هورمون درمانی استفاده می کنید.
 • وزن بدن کمتری دارید.

در صورت داشتن تراکم پستان چه کاری باید انجام دهم؟

با پزشک خود در مورد خطر فردی ابتلا به سرطان سینه صحبت کنید. سینه های متراکم تنها یکی از چندین عامل خطر سرطان سینه است. پزشک همچنین در مورد سایر فاکتورها مانند سن و سابقه خانوادگی سرطان شما تحقیق خواهد کرد.

با انجام آزمایش های مختلف ممکن است برخی از سرطان هایی که در ماموگرافی رویت نشده اند، پیدا شود. اما این آزمایشات به احتمال زیاد نتیجه مثبت کاذبی دارند (آزمایش غیر طبیعی گزارش می شود، اما در واقع شما سرطان ندارید). نتایج آزمایش مثبت کاذب اغلب منجر به تکرار آزمایش های غیر ضروری مانند نمونه برداری (بیوپسی) می شود. همچنین، ممکن است مجبور شوید هزینه سنگینی بابت این آزمایشات پرداخت کنید.

پزشک تان ممکن است یکی از این آزمایشات زیر را پیشنهاد دهد:

 • سونوگرافی پستان. دستگاهی به نام سونوگرام که از امواج صوتی برای تهیه تصاویر دقیق از مناطق داخل پستان استفاده می کند.
 • تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI). نوعی اسکن بدن که از مگنت متصل به کامپیوتر استفاده می کند. اسکن MRI تصاویر دقیقی از مناطق داخل پستان تهیه می کند.

با پزشک خود در مورد اینکه هر چند وقت یکبار باید از نظر سرطان پستان غربالگری شوید و آزمایشاتی را که توصیه می کند، صحبت کنید.

 

چگونه سرطان سینه را تشخیص دهیم ؟

شکل ظاهری توده های بدخیم

پزشکان اغلب از آزمایشات بیشتر برای کشف یا تشخیص سرطان سینه استفاده می کنند. آنها ممکن است شما را به یک متخصص یا یک جراح پستان ارجاع دهند. اما این بدان معنا نیست که شما سرطان دارید یا نیاز به جراحی دارید. این پزشکان متخصص در تشخیص مشکلات پستان هستند.

راه ها و مراحل تشخیص سرطان سینه عبارتند از:

 • سونوگرافی پستان. دستگاهی به نام سونوگرام که از امواج صوتی برای تهیه تصاویر دقیق از مناطق داخلی پستان استفاده می کند.
 • ماموگرافی تشخیصی. اگر در پستان مشکلی مانند توده دارید، یا اگر ناحیه ای از پستان در غربالگری ماموگرافی غیرطبیعی به نظر برسد، ممکن است پزشکان از شما ماموگرافی تشخیصی بگیرند. این روش، بسیار دقیق تر از اشعه ایکس پستان است.
 • تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI). نوعی اسکن بدن که از مگنت متصل به کامپیوتر برای اسکن استفاده می کند. با اسکن ام.آر.آی تصاویر کاملی از مناطق داخلی پستان تهیه می شود.
 • بافت برداری (نمونه برداری، بیوپسی). این آزمایشی است که به واسطه آن، مقداری از بافت یا مایعات پستان را خارج می کنند تا زیر میکروسکوپ بررسی شود و در صورت لزوم آزمایشات بیشتری انجام شود. بیوپسی انواع مختلفی دارد (به عنوان مثال، آسپیراسیون با سوزن ریز، بیوپسی هسته ای یا بیوپسی باز).

درجه بندی سرطان سینه

در صورت تشخیص سرطان سینه، آزمایشات دیگری نیز انجام می شود تا مشخص شود سلول های سرطانی در داخل پستان یا به سایر قسمت های بدن گسترش یافته اند یا خیر. این فرآیند مرحله بندی یا درجه بندی سرطان سینه (استیجینگ) نامیده می شود. این که آیا سرطان تنها در پستان وجود دارد، در غدد لنفاوی زیر بغل نیز دیده می شود یا به خارج از پستان گسترش یافته است، مرحله سرطان سینه را تعیین می کند. نوع و مرحله سرطان سینه همچنین تعیین کننده این است که شما به چه نوع درمانی نیاز دارید.

تشخیص سرطان سینه با ازمایش خون

هنوز تشخیص سرطان سینه با آزمایش خون امکان پذیر نشده است. با این حال، محققان علوم پزشکی در دانشگاه ناتینگهام انگلیس اعلام کرده اند که با استفاده از نوعی تست خون ساده و اندازه گیری نوعی پادتن در بدن، می‌ توان سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص داد. اکنون محققان در حال بررسی ۸۰۰ بیمار سرطانی هستند تا درستی این تست را در آن‌ ها مطالعه کنند.

هر اندازه این بیماری زودتر تشخیص داده شده و اقدام به درمان شود، قاعدتا درمان آن آسان ‌تر و میزان موفقیت آن بیشتر خواهد بود.

 

درمان سرطان سینه چگونه است؟

سرطان سینه گرید ٢ نی نی سایت

سرطان سینه به چندین روش قابل درمان است. روش درمان، به نوع سرطان سینه و میزان گسترش آن بستگی دارد. افراد مبتلا به سرطان سینه اغلب به بیش از یک نوع درمان دارند.

روش های درمان سرطان سینه عبارتند از:

 • عمل جراحی. عملی است که در آن پزشکان بافت سرطانی را حذف می کنند.
 • شیمی درمانی. استفاده از داروهای ویژه برای کوچک کردن یا از بین بردن سلول های سرطانی، شیمی درمان نام دارد. این داروها می توانند قرص هایی باشند که مصرف می کنید یا داروهایی که به صورت تزریق وریدی برای شما تجویز می شود یا گاهی اوقات هر دو.
 • هورمون درمانی. سلول های سرطانی را از دریافت هورمون های مورد نیاز برای رشد منع می کند.
 • درمان بیولوژیکی. سیستم ایمنی بدن شما را برای مقابله با سلول های سرطانی یا کنترل عوارض جانبی ناشی از روش های درمانی سرطان تقویت می کند.
 • پرتو درمانی (رادیوتراپی). استفاده از پرتوهای پرانرژی (مشابه اشعه X) برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.

اغلب پزشکان از تخصص های مختلف برای درمان سرطان سینه با یکدیگر همکاری می کنند. جراحان، پزشکانی هستند که عمل شما را به عهده دارند. آنکولوژیست های پزشکی، پزشکانی هستند که سرطان را با دارو (شیمی درمانی) معالجه می کنند. انکولوژیست های پرتوی پزشکانی هستند که سرطان را با اشعه درمان می کنند.

طب مکمل و جایگزین

طب مکمل و جایگزین، اقدامات پزشکی و بهداشتی ای هستند که جزء درمان های استاندارد سرطان به شمار نمی روند. از طب مکمل در کنار درمان های استاندارد و از طب جایگزین به جای درمان های استاندارد استفاده می شود. مدیتیشن، یوگا و مصرف مکمل هایی مانند ویتامین ها و گیاهان نمونه هایی از این دست هستند.

بسیاری از انواع طب هاب مکمل و جایگزین از نظر علمی مورد آزمایش قرار نگرفته اند و بنابراین بی خطر بودن آنها اثبات نشده است. از اینرو پیش از شروع هر نوع روش مکمل یا جایگزین با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای آن صحبت کنید.

کدام روش درمان سرطان سینه برای من مناسب است؟

انتخاب این که کدام روش درمان که برای شما مناسب تر است، ممکن است دشوار باشد. با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی موجود برای نوع و مرحله سرطان خود صحبت کنید. پزشک شما می تواند خطرات و مزایای هر روش درمانی و عوارض جانبی آنها را توضیح دهد. عوارض جانبی، نحوه واکنش بدن شما به داروها یا سایر روش های درمانی است.

گاهی اوقات افراد از بیش از یک پزشک سرطان نظر می گیرند. این “نظر دوم” نامیده می شود. گرفتن نظر دوم ممکن است به شما کمک کند درمانی را که برای تان مناسب تر است را انتخاب کنید.

چنانچه در انتخاب روش درمان سرطان سینه خود مردد هستید، برای مشاوره به این صفحه مراجعه فرمایید یا اگر به دنبال یک متخصص با تجربه و کار آزموده در این زمینه هستید، فهرست متخصصان این زمینه را در این صفحه بررسی کنید.

همیشه تندرست باشید…

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع