02188218551 [email protected]

سرطان مقعد

عکس ورم مقعدی

سرطان مقعد یا آنال کانسر (Anal cancer) نوعی سرطان غیر معمول است که در کانال مقعد رخ می دهد. کانال مقعد یک لوله کوتاه در انتهای راست روده یا رکتوم است که از طریق آن مدفوع از بدن ما خارج می شود.

دکتر احسان کرباسی (بورد تخصصی رادیوتراپی)

انکولوژی _ پرتودرمانی (از دانشگاه علوم پزشکی تهران)

۰۹۲۱۲۵۴۲۰۸۲

۰۲۱۸۸۶۲۷۴۲۰

سرطان مقعد می تواند علائم و نشانه هایی مانند خونریزی مقعدی و درد مقعدی ایجاد کند.

بیشتر افراد مبتلا به سرطان مقعد با ترکیبی از شیمی درمانی و پرتو درمانی تحت درمان قرار می گیرند. اگر چه ترکیب درمان های سرطان مقعد احتمال بهبودی آن را افزایش می دهد ، اما درمان های ترکیبی نیز خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.

 

علائم سرطان مقعدی | نشانه سرطان مقعدی

سرطان مقعدی کشنده است

علائم و نشانه های سرطان مقعد شامل موارد زیر است:

 • خونریزی از مقعد یا راست روده (رکتوم)
 • درد در ناحیه مقعد
 • توده یا رشد زائده در کانال مقعدی
 • خارش مقعدی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

با پزشک خود در مورد علائم و نشانه هایی که شما را آزار می دهد صحبت کنید ، خصوصاً اگر فاکتورهایی دارید که خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهد.

 

علل سرطان مقعد

سرطان مقعدی نی نی سایت

وقتی جهش ژنتیکی سلول های سالم و طبیعی را به سلول های غیر طبیعی تبدیل می کند ، سرطان مقعد ایجاد می شود. سلول های سالم با سرعت تعیین شده رشد و تکثیر می یابند و در نهایت در یک زمان مشخص می میرند. اما سلول های غیر طبیعی خارج از کنترل رشد و تکثیر می یابند و در آخر هم نمی میرند. سلول های غیر طبیعی تجمع یافته ، تشکیل یک توده (تومور) را می دهند. سلول های سرطانی به بافت های مجاور حمله کرده و می توانند از تومور اولیه جدا شده و در جاهای دیگر بدن پخش شوند (متاستاز کنند).

سرطان مقعد با عفونت منتقله از راه جنسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ارتباط نزدیک دارد. شواهد اچ پی وی در اکثر سرطان های مقعد شناسایی می شود. تصور می شود HPV شایع ترین علل سرطان های مقعد باشد.

 

عوامل خطر

عکس جوش مقعدی

چندین عامل در افزایش خطر ابتلا به سرطان مقعد کشف شده است ، از جمله:

 • سن بالا. بیشتر موارد سرطان مقعد در افراد ۵۰ سال به بالا اتفاق می افتد.
 • تعدد شرکای جنسی. افرادی که در طول زندگی خود شرکای جنسی متعددی دارند ، بیشتر در معرض خطر سرطان مقعد هستند.
 • رابطه جنسی مقعدی. افرادی که در رابطه جنسی مقعدی مفعول هستند ، خطر ابتلا به سرطان مقعد در آنها افزایش می یابد.
 • استعمال دخانیات. کشیدن سیگار ممکن است خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش دهد.
 • سابقه ابتلا به سایر سرطان ها. افرادی که به سرطان دهانه رحم ، سرطان رحم یا سرطان واژن مبتلا شده اند ، خطر ابتلا به سرطان مقعد در آنها افزایش می یابد.
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV). عفونت اچ پی وی خطر ابتلا به چندین سرطان از جمله سرطان مقعد و سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. عفونت HPV نوعی عفونت منتقله از راه جنسی است که می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی نیز شود.
 • داروها یا بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب می کند. افرادی که برای سرکوب سیستم ایمنی بدن خود دارو مصرف می کنند (داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی) ، از جمله افرادی که پیوند عضو انجام داده اند ، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان مقعد باشند. HIV ، ویروسی که باعث ایدز می شود نیز سیستم ایمنی را سرکوب می کند و خطر سرطان مقعد را افزایش می دهد.

 

پیامدهایی که سرطان مقعد به دنبال دارد

سرطان مقعد به ندرت به قسمت های دوردست بدن گسترش می یابد (متاستاز می کند). اثبات شده است که درصد کمی از تومورها گسترش یافته اند ، اما درمان آنهایی که گسترش می یابند بسیار دشوار است. سرطان مقعدی که متاستاز می کند معمولاً به کبد و ریه ها منتقل می شود.

 

پیشگیری

علائم سرطان مقعدی

هیچ راهی مطمئن برای جلوگیری از بروز سرطان مقعد وجود ندارد. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مقعد:

 • رابطه جنسی ایمن تری داشته باشید. داشتن رابطه جنسی ایمن ممکن است به جلوگیری از HPV و HIV ، دو ویروس منتقله از راه جنسی کمک کند که هر دو مورد خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهند. اگر رابطه جنسی مقعدی را انتخاب می کنید ، از کاندوم استفاده کنید.
 • واکسن HPV بزنید. واکسنی برای محافظت در برابر عفونت HPV در دسترس است. این دارو از دوران نوجوانی برای هم دختران و هم پسران توصیه می شود ، اما ممکن است به بزرگسالان نیز داده شود.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان مقعد را افزایش می دهد. بنابراین هیچگاه سیگار کشیدن را شروع نکنید. و اگر در حال حاضر سیگار می کشید ، آن را ترک کنید.

 

تشخیص

سرطان مقعدی

آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص سرطان مقعد استفاده می شود که شامل موارد زیر است:

 • بررسی کانال مقعدی و راست روده از حیث وجود ناهنجاری. در طول معاینه رکتال دیجیتال ، پزشک یک انگشت دستکش شده و چرب شده خود را به راست روده شما وارد می کند. او نسبت به هر چیز غیر عادی مانند رشد زائده احساس می کند.
 • بازرسی بصری کانال مقعدی و راست روده. پزشک تان ممکن است از یک لوله کوتاه و نورانی (آنوسکوپ) برای بررسی وضعیت کانال مقعدی و رکتوم استفاده کند.
 • گرفتن تصاویر موج صدا (سونوگرافی) از کانال مقعدی. برای گرفتن تصویری از کانال مقعدی ، پزشک یک پروب ، شبیه دماسنج ضخیم را به کانال مقعد و راست روده شما وارد می کند. این کاوشگر ، امواج صوتی پرانرژی ای را منتشر می کند که امواج فراصوت نامیده می شوند و از بافت ها و اندام های بدن شما بازتابی ایجاد می کند تا یک تصویر حاصل شود. پزشک تصویر را ارزیابی می کند تا به دنبال هر چیز غیر طبیعی باشد.
 • برداشتن نمونه ای از بافت برای بررسی آزمایشگاهی. اگر پزشک شما مناطق غیر معمولی را کشف کند ، ممکن است از بافت آسیب دیده نمونه برداری کند (بیوپسی) و نمونه ها را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه بفرستد. با مشاهده سلول های زیر میکروسکوپ ، پزشکان می توانند سرطانی بودن یا نبودن سلول ها را تشخیص دهند.

 

تعیین میزان سرطان

پس از تأیید این که شما به سرطان مقعد مبتلا شدید ، پزشک ممکن است آزمایشات دیگری را برای تعیین این که آیا سرطان به غدد لنفاوی یا سایر مناطق بدن گسترش یافته است ، توصیه کند.

این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • توموگرافی رایانه ای یا سی تی اسکن (CT)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا ام آر آی (MRI)
 • توموگرافی انتشار پوزیترون یا پت اسکن (PET)

پزشک برای تعیین مرحله سرطان شما ، از اطلاعات حاصل از این روش ها استفاده می کند. مراحل سرطان مقعد با استفاده از اعداد رومی از ۰ تا IV (0 تا ۴) نشان داده می شود ، و کمترین مرحله نشان می دهد که سرطان کوچک و محدود به مقعد است. در مرحله چهارم ، سرطان به مناطق دوردست بدن گسترش یافته است.

سیستم مرحله بندی سرطان همچنان پیشرفت می کند و با پیشرفت پزشکان در تشخیص و درمان سرطان ، پیچیده تر می شود. پزشک از مرحله سرطان شما برای انتخاب روش های درمانی مناسب استفاده می کند.

 

آیا سرطان مقعدی درمان دارد ؟

سرطان مقعدی کشنده است

اینکه شما چه درمانی برای سرطان مقعد دریافت می کنید به مرحله سرطان ، سلامت کلی و ترجیحات فردی شما بستگی دارد.

شیمی درمانی و پرتو درمانی ترکیبی

پزشکان معمولاً سرطان مقعد را با ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی معالجه می کنند. با هم ، این دو روش درمانی یکدیگر را تقویت کرده و شانس بهبودی را بهبود می بخشند.

 • شیمی درمانی. داروهای شیمی درمانی به داخل ورید تزریق می شوند یا به صورت قرص مصرف می شوند. مواد شیمیایی در سراسر بدن شما حرکت می کنند و سلول های در حال رشد مانند سلول های سرطانی را از بین می برند. متأسفانه آنها همچنین به سلولهای سالم که به سرعت رشد می کنند ، از جمله سلولهای دستگاه گوارش و فولیکول های مو ، آسیب می رسانند. این باعث عوارضی مانند حالت تهوع ، استفراغ و ریزش مو می شود.
 • پرتو درمانی. در پرتو درمانی از پرتوهای پر توان مانند اشعه ایکس و پروتون ها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. در طول پرتودرمانی ، شما روی یک میز قرار گرفته اید و یک ماشین بزرگ در اطراف شما حرکت می کند و پرتوها را به مناطق خاصی از بدن هدایت می کند تا سرطان شما را هدف قرار دهد. تابش ممکن است به بافت سالم نزدیک محل هدف تیرها آسیب برساند. عوارض جانبی ممکن است شامل قرمزی پوست و زخم در مقعد و اطراف آن و همچنین سخت شدن و کوچک شدن کانال مقعدی باشد.

شما به طور معمول برای پنج یا شش هفته تحت پرتو درمانی سرطان مقعد قرار می گیرید. شیمی درمانی معمولاً در هفته اول و هفته پنجم انجام می شود. پزشک برنامه درمانی شما را براساس ویژگی های سرطان و سلامت کلی شما تنظیم می کند.

اگرچه ترکیب شیمی درمانی و پرتو درمانی اثربخشی این دو روش درمانی را افزایش می دهد ، اما عوارض جانبی آن را نیز بیشتر می کند. با پزشک خود در مورد عوارض جانبی انتظار داشته باشید.

عمل جراحی

پزشکان معمولاً روش های مختلف جراحی را برای از بین بردن سرطان مقعد بر اساس مرحله سرطان استفاده می کنند:

 • جراحی به منظور از بین بردن سرطان های مقعدی در مراحل اولیه. سرطانهای مقعدی بسیار کوچک ممکن است از طریق جراحی برداشته شوند. در طی این روش ، جراح تومور و مقدار کمی از بافت سالم را که در اطراف آن است ، از بین می برد. از آنجا که تومورها کوچک هستند ، گاهی اوقات سرطان در مراحل اولیه می تواند بدون آسیب رساندن به عضلات اسفنکتر مقعدی که اطراف کانال مقعد را دارند ، برداشته شود. عضلات اسفنکتر مقعدی حرکات روده را کنترل می کنند ، بنابراین پزشکان برای سالم نگه داشتن عضلات تلاش می کنند. بسته به سرطان شما ، دکتر شما همچنین ممکن است شیمی درمانی و پرتودرمانی را بعد از جراحی توصیه کند.
 • جراحی برای سرطانی که به سایر روش های درمانی پاسخ نداده است. اگر سرطان شما به شیمی درمانی و پرتودرمانی پاسخ نداده باشد ، پزشک ممکن است یک عمل جراحی گسترده تر به نام برداشتن ابدومینوپرینئال را توصیه کند ، که گاهی اوقات به عنوان برداشتن AP شناخته می شود. در طی این روش جراح کانال مقعدی ، راست روده و بخشی از روده بزرگ را خارج می کند. سپس جراح قسمت باقیمانده روده بزرگ را به شکاف (شکم) شکم شما متصل می کند که از طریق آن مواد زائد از بدن خارج می شوند و در یک کیسه کولوستومی جمع می شوند.

ایمونوتراپی

ایمنی درمانی از سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با سرطان استفاده می کند. سیستم ایمنی بدن شما که علیه بیماری مبارزه می کند ممکن است به سرطان شما حمله نکند زیرا سلول های سرطانی پروتئین هایی تولید می کنند که توسط سلول های سیستم ایمنی غیر قابل تشخیص هستند. ایمنی درمانی با تداخل در این روند کار می کند.

درمان های ایمونوتراپی به طور کلی برای افرادی که سرطان مقعد پیشرفته دارند اختصاص دارد.

مراقبت های حمایتی (تسکینی)

مراقبت تسکینی یک مراقبت پزشکی ویژه است که بر روی تسکین درد و سایر علائم یک بیماری جدی متمرکز است. متخصصان مراقبت تسکینی با شما ، خانواده و سایر پزشکان شما همکاری می کنند تا یک لایه اضافی از پشتیبانی را ارائه دهند که مکمل مراقبتهای مداوم شما باشد. مراقبت از تسکین را می توان در حالی که تحت درمان های تهاجمی دیگر مانند جراحی ، شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرید ، استفاده کرد.

وقتی از مراقبت تسکینی همراه با سایر روشهای درمانی مناسب استفاده می شود ، افراد مبتلا به سرطان ممکن است احساس بهتری داشته باشند و عمر طولانی تری داشته باشند.

مراقبت های تسکینی توسط تیمی از پزشکان ، پرستاران و سایر افراد متخصص آموزش دیده ارائه می شود. تیم های مراقبت تسکینی با هدف بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آنها انجام می شود. این نوع مراقبت در کنار درمان های درمانی یا دیگر درمان هایی که ممکن است دریافت کنید ارائه می شود.

طب جایگزین

درمان های دارویی جایگزین نمی توانند سرطان مقعد را درمان کنند. اما برخی از درمان های طب جایگزین ممکن است به شما کمک کند تا با عوارض جانبی درمان سرطان کنار بیایید. پزشک شما می تواند بسیاری از عوارض جانبی را درمان کند ، اما گاهی اوقات داروها کافی نیستند. درمان های جایگزین می توانند مکمل درمان های پزشک شما باشند و ممکن است راحتی بیشتری را برای تان فراهم کنند.

گزینه های طب جایگزین جهت تسکین عوارض جانبی شایع شامل موارد زیر است:

 • اضطراب – ماساژ ، مدیتیشن ، هیپنوتیزم ، موسیقی درمانی ، ورزش یا تکنیک های آرام سازی
 • خستگی – ورزش ملایم یا تای چی
 • حالت تهوع – طب سوزنی ، هیپنوتیزم یا موسیقی درمانی
 • درد – طب سوزنی ، ماساژ ، موسیقی درمانی یا هیپنوتیزم
 • مشکلات خواب – یوگا یا تکنیک های آرام سازی

با وجودی که این گزینه ها به طور کلی بی خطر هستند ، اما ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید گزینه های طب جایگزین در درمان سرطان شما تداخل ایجاد نمی کنند.

 

مقابله و پشتیبانی

عکس سرطان مقعدی

تشخیص سرطان می تواند طاقت فرسا و ترسناک باشد. با ایفا کردن یک نقش فعال در مراقبت های سلامتی خود می توانید به خودتان کمک کنید تا احساس کنترل بیشتری بر سلامت تان داشته باشید. برای کمک به شما در کنار آمدن با این مساله سعی کنید:

 • به اندازه کافی درباره سرطان مقعد آگاهی کسب کنید تا راحت تر در مورد چگونگی مراقبت از خویش تصمیم گیری کنید. از پزشک تان در مورد سرطان مقعد خود ، از جمله مرحله سرطان ، گزینه های درمانی و در صورت تمایل ، پیش آگهی خود سوال کنید. با کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرطان مقعد ، ممکن است در تصمیم گیری در مورد درمان اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.
 • با دوستان و خانواده رابطه نزدیک تری داشته باشید. مستحکم نگه داشتن روابط نزدیک به شما کمک می کند تا با سرطان مقعد مقابله کنید. دوستان و خانواده می توانند پشتیبانی عملی مورد نیاز شما را فراهم کنند ، از جمله کمک به مراقبت از خانه در صورت بستری بودن در بیمارستان. و وقتی بیش از حد دچار احساس درماندگی ناشی از سرطان شوید ، می توانند از شما پشتیبانی عاطفی به عمل آورند.
 • کسی را پیدا کنید که با او صحبت کنید. شنونده خوبی پیدا کنید که بتوانید با او درباره امیدها و ترس های خود صحبت کنید. این فرد می تواند یک دوست یا یکی از اعضای خانواده باشد. نگرانی و درک یک مشاور ، مددکار اجتماعی پزشکی ، روحانی یا گروه پشتیبانی سرطان نیز ممکن است مفید باشد. از پزشک خود در مورد گروه های پشتیبانی منطقه خود سوال کنید یا به موسسه ملی سرطان یا انجمن سرطان مراجعه کنید.

 

سخن پایانی

بهترین پرتو درمانی در تهران

چنانچه به مشاوره نیاز دارید به این صفحه مراجعه فرمایید یا اگر به دنبال یک تیم متخصص با تجربه و کار آزموده در درمان سرطان در ایران هستید، فهرست متخصصان ما را در این زمینه بررسی کنید. این متخصصان کارآزموده روش های جدید درمان سرطان را به بهترین شکلی که مناسب شماست به شما ارائه می دهند.

ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

تماس با ما

شاد و تندرست باشید.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

منبع