09023009259 [email protected]

استفاده از جراحی ، پرتودرمانی ، داروها و سایر روش های درمانی از روش های درمان سرطان برای بهبود سرطان ، کوچک شدن سرطان یا توقف پیشرفت آن است. (منبع)

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

روش های بسیاری برای درمان انواع سرطان وجود دارد. شما بسته به شرایط خاص خود ، ممکن است یک درمان یا ممکن است ترکیبی از درمان ها را دریافت کنید.

 

هدف از درمان سرطان چیست؟

هدف از درمان سرطان دستیابی به درمانی برای سرطان است که به شما امکان می دهد یک دوره زندگی عادی داشته باشید. بسته به شرایط خاص شما ممکن است این امکان وجود داشته باشد یا نداشته باشد. اگر درمان امکان پذیر نباشد ، ممکن است از روش های درمانی شما برای کوچک شدن سرطان یا کند کردن رشد سرطان استفاده شود تا به شما اجازه دهد تا آنجا که ممکن است بدون علامت زندگی کنید.

درمان های سرطان ممکن است به صورت زیر به کار گرفته شوند:

 • درمان اولیه. هدف از درمان اولیه ، حذف کامل سرطان از بدن شما یا از بین بردن تمام سلول های سرطانی است. هر نوع درمان سرطانی می تواند به عنوان یک درمان اولیه مورد استفاده قرار گیرد ، اما متداول ترین درمان اولیه سرطان برای شایع ترین انواع سرطان جراحی است.

اگر سرطان شما حساسیت خاصی به پرتو درمانی یا شیمی درمانی داشته باشد ، ممکن است یکی از این روش های درمانی را به عنوان درمان اصلی خود دریافت کنید:

 • درمان کمکی یا آدجوانت. هدف از درمان کمکی از بین بردن سلول های سرطانی است که ممکن است پس از درمان اولیه باقی بمانند تا احتمال عود سرطان کاهش یابد. از هر نوع درمان سرطانی می توان به عنوان درمان کمکی استفاده کرد. درمان های کمکی معمول شامل شیمی درمانی ، پرتودرمانی و هورمون درمانی است. درمان نئوادجوانت مشابه همین روش است ، اما برای سهولت یا موثرتر کردن درمان اولیه ، از درمان ها قبل از درمان اولیه استفاده می شود.
 • درمان تسکینی. درمان های تسکینی ممکن است به تسکین عوارض جانبی درمان یا علائم و نشانه های ناشی از خود سرطان کمک کند. برای تسکین علائم می توان از جراحی ، پرتودرمانی ، شیمی درمانی و هورمون درمانی استفاده کرد. سایر داروها ممکن است علائمی مانند درد و تنگی نفس را تسکین دهند. از درمان تسکین دهنده می توان همزمان با سایر روشهای درمانی برای بهبود سرطان استفاده کرد.

 

آنچه می توان از درمان سرطان انتظار داشت

روش های درمان سرطان بسیاری در دسترس است. گزینه های درمانی شما به عوامل مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان ، سلامت عمومی و ترجیحات شما بستگی خواهد داشت. شما و پزشک می توانید با هم فواید و خطرات هر درمان سرطان را ارزیابی کنید تا تشخیص دهید کدام یک برای شما بهتر است.

گزینه های درمان سرطان عبارتند از:

 • عمل جراحی. هدف از جراحی برداشتن سرطان یا تا جای ممکن ، حداکثر سرطان است.
 • شیمی درمانی. درشیمی درمانی از داروهایی استفاده می شود که سلول های سرطانی را از بین می برد.
 • پرتو درمانی. در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتودرمانی می تواند از دستگاهی خارج از بدن شما انجام شود (اشعه پرتوی خارجی) ، یا می تواند در داخل بدن قرار گیرد (براکی تراپی).
 • پیوند مغز استخوان. مغز استخوان شما ماده ای در داخل استخوان شماست که سلول های خونی را از سلول های بنیادی خون تولید می کند. پیوند مغز استخوان که به آن پیوند سلول های بنیادی نیز گفته می شود ، می تواند از سلول های بنیادی مغز استخوان خود یا سلول های اهدا کننده استفاده کند. پیوند مغز استخوان به پزشک اجازه می دهد تا از دوزهای بالاتر شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده کند. همچنین ممکن است برای جایگزینی مغز استخوان بیمار استفاده شود.
 • ایمونوتراپی. یا ایمنی درمانی که به آن درمان بیولوژیک نیز گفته می شود ، از سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با سرطان استفاده می کند. سرطان می تواند بدون کنترل در بدن شما زنده بماند زیرا سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان یک مهاجم تشخیص نمی دهد. ایمونوتراپی می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند تا سرطان را “ببیند” و به آن حمله کند.
 • هورمون درمانی. برخی از انواع سرطان توسط هورمون های بدن شما تأمین می شود. به عنوان مثال می توان به سرطان پستان و سرطان پروستات اشاره کرد. حذف آن هورمون ها از بدن یا مسدود کردن اثرات آن ممکن است باعث توقف رشد سلول های سرطانی شود.
 • دارو درمانی هدفمند. درمان دارویی هدفمند بر روی ناهنجاریهای خاص سلولهای سرطانی متمرکز است که به آنها امکان زنده ماندن می دهد.
 • انجماد درمانی یا کرایو. این روش درمانی سلول های سرطانی را توسط سرما از بین می برد. در طی انجماد ، یک سوزن نازک و گرز مانند (کرایوپروب) از راه پوست مستقیماً وارد تومور سرطانی می شود. به منظور انجماد بافت ، گازی به داخل کرایوپروب پمپ می شود. سپس اجازه داده می شود تا بافت ذوب شود. به منظور از بین بردن سلول های سرطانی ، فرآیند انجماد و ذوب چندین بار در همان جلسه درمانی تکرار می شود.
 • فرسایش بسامد رادیویی. در این روش درمانی از انرژی الكتریكی برای گرم كردن سلول های سرطانی استفاده می شود و باعث مرگ آنها می شود. در طی فرسایش رادیو فرکانسی ، پزشک یک سوزن نازک را از طریق پوست یا از طریق یک برش به داخل بافت سرطانی هدایت می کند. انرژی با فرکانس بالا از طریق سوزن عبور کرده و باعث گرم شدن بافت اطراف می شود و سلولهای مجاور را از بین می برد.
 • آزمایشات بالینی. آزمایشات بالینی ، مطالعاتی برای بررسی روش های جدید درمان سرطان است. هزاران آزمایش بالینی سرطان در حال انجام است.

بسته به نوع سرطان ، ممکن است سایر روش های درمانی نیز در دسترس شما باشد.

 

سخن پایانی 

گروه پزشکان بهایند

چنانچه به مشاوره نیاز دارید به این صفحه مراجعه فرمایید یا اگر به دنبال یک تیم متخصص با تجربه و کار آزموده در درمان سرطان در ایران هستید، فهرست متخصصان ما را در این زمینه بررسی کنید. این متخصصان کارآزموده روش های جدید درمان سرطان پانکراس را به بهترین شکلی که مناسب شماست به شما ارائه می دهند.

ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

تماس با ما

شاد و تندرست باشید.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

منبع