انواع روش های درمان سرطان چیست؟

بهترین روش های درمان سرطان

استفاده از جراحی ، پرتودرمانی ، داروها و سایر روش های درمانی از روش های درمان سرطان برای بهبود سرطان ، کوچک شدن سرطان یا توقف پیشرفت آن است. (منبع)

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

روش های بسیاری برای درمان انواع سرطان وجود دارد. شما بسته به شرایط خاص خود ، ممکن است یک درمان یا ممکن است ترکیبی از درمان ها را دریافت کنید.

هدف از درمان سرطان چیست؟

هدف از درمان کردن سرطان دستیابی به درمانی برای سرطان است که به شما امکان می دهد یک دوره زندگی عادی داشته باشید. بسته به شرایط خاص شما ممکن است این امکان وجود داشته باشد یا نداشته باشد. اگر درمان امکان پذیر نباشد ، ممکن است از روش های درمانی شما برای کوچک شدن سرطان یا کند کردن رشد سرطان استفاده شود تا به شما اجازه دهد تا آنجا که ممکن است بدون علامت زندگی کنید.

بهترین روش های درمان سرطان

درمان های سرطان ممکن است به صورت زیر به کار گرفته شوند:

 • درمان اولیه. هدف از درمان اولیه ، حذف کامل سرطان از بدن شما یا از بین بردن تمام سلول های سرطانی است. هر نوع درمان سرطانی می تواند به عنوان یک درمان اولیه مورد استفاده قرار گیرد ، اما متداول ترین درمان اولیه سرطان برای شایع ترین انواع سرطان جراحی است.

اگر سرطان شما حساسیت خاصی به پرتو درمانی یا شیمی درمانی داشته باشد ، ممکن است یکی از این روش های درمانی را به عنوان درمان اصلی خود دریافت کنید:

 • درمان کمکی یا آدجوانت. هدف از درمان کمکی از بین بردن سلول های سرطانی است که ممکن است پس از درمان اولیه باقی بمانند تا احتمال عود سرطان کاهش یابد. از هر نوع درمان سرطانی می توان به عنوان درمان کمکی استفاده کرد. درمان های کمکی معمول شامل شیمی درمانی ، پرتودرمانی و هورمون درمانی است. درمان نئوادجوانت مشابه همین روش است ، اما برای سهولت یا موثرتر کردن درمان اولیه ، از درمان ها قبل از درمان اولیه استفاده می شود.
 • درمان تسکینی. درمان های تسکینی ممکن است به تسکین عوارض جانبی درمان یا علائم و نشانه های ناشی از خود سرطان کمک کند. برای تسکین علائم می توان از جراحی ، پرتودرمانی ، شیمی درمانی و هورمون درمانی استفاده کرد. سایر داروها ممکن است علائمی مانند درد و تنگی نفس را تسکین دهند. از درمان تسکین دهنده می توان همزمان با سایر روشهای درمانی برای بهبود سرطان استفاده کرد.

آنچه می توان از درمان سرطان انتظار داشت

روش های درمانی سرطان بسیاری در دسترس است. گزینه های درمانی شما به عوامل مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان ، سلامت عمومی و ترجیحات شما بستگی خواهد داشت. شما و پزشک می توانید با هم فواید و خطرات هر درمان سرطان را ارزیابی کنید تا تشخیص دهید کدام یک برای شما بهتر است.

گزینه های درمانی سرطان عبارتند از:

 • عمل جراحی. هدف از جراحی برداشتن سرطان یا تا جای ممکن ، حداکثر سرطان است.
 • شیمی درمانی. درشیمی درمانی از داروهایی استفاده می شود که سلول های سرطانی را از بین می برد.
 • پرتو درمانی. در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتودرمانی می تواند از دستگاهی خارج از بدن شما انجام شود (اشعه پرتوی خارجی) ، یا می تواند در داخل بدن قرار گیرد (براکی تراپی).
 • پیوند مغز استخوان. مغز استخوان شما ماده ای در داخل استخوان شماست که سلول های خونی را از سلول های بنیادی خون تولید می کند. پیوند مغز استخوان که به آن پیوند سلول های بنیادی نیز گفته می شود ، می تواند از سلول های بنیادی مغز استخوان خود یا سلول های اهدا کننده استفاده کند. پیوند مغز استخوان به پزشک اجازه می دهد تا از دوزهای بالاتر شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده کند. همچنین ممکن است برای جایگزینی مغز استخوان بیمار استفاده شود.
 • ایمونوتراپی. یا ایمنی درمانی که به آن درمان بیولوژیک نیز گفته می شود ، از سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با سرطان استفاده می کند. سرطان می تواند بدون کنترل در بدن شما زنده بماند زیرا سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان یک مهاجم تشخیص نمی دهد. ایمونوتراپی می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند تا سرطان را “ببیند” و به آن حمله کند.
 • هورمون درمانی. برخی از انواع سرطان توسط هورمون های بدن شما تأمین می شود. به عنوان مثال می توان به سرطان پستان و سرطان پروستات اشاره کرد. حذف آن هورمون ها از بدن یا مسدود کردن اثرات آن ممکن است باعث توقف رشد سلول های سرطانی شود.
 • دارو درمانی هدفمند. درمان دارویی هدفمند بر روی ناهنجاریهای خاص سلولهای سرطانی متمرکز است که به آنها امکان زنده ماندن می دهد.
 • انجماد درمانی یا کرایو. این روش درمانی سلول های سرطانی را توسط سرما از بین می برد. در طی انجماد ، یک سوزن نازک و گرز مانند (کرایوپروب) از راه پوست مستقیماً وارد تومور سرطانی می شود. به منظور انجماد بافت ، گازی به داخل کرایوپروب پمپ می شود. سپس اجازه داده می شود تا بافت ذوب شود. به منظور از بین بردن سلول های سرطانی ، فرآیند انجماد و ذوب چندین بار در همان جلسه درمانی تکرار می شود.
 • فرسایش بسامد رادیویی. در این روش درمانی از انرژی الكتریكی برای گرم كردن سلول های سرطانی استفاده می شود و باعث مرگ آنها می شود. در طی فرسایش رادیو فرکانسی ، پزشک یک سوزن نازک را از طریق پوست یا از طریق یک برش به داخل بافت سرطانی هدایت می کند. انرژی با فرکانس بالا از طریق سوزن عبور کرده و باعث گرم شدن بافت اطراف می شود و سلولهای مجاور را از بین می برد.
 • آزمایشات بالینی. آزمایشات بالینی ، مطالعاتی برای بررسی روش های جدید درمان سرطان است. هزاران آزمایش بالینی سرطان در حال انجام است.

بسته به نوع سرطان ، ممکن است سایر روش های درمانی نیز در دسترس شما باشد.

بهترین روش های درمان سرطان
روش های درمان سرطان

 جراحی سرطان

جراحی برای اکثر سرطان‌ ها به جز سرطان‌ های خون، یک گزینه‌ درمانی مناسب است. طی این روش جراحان متخصص سرطان تلاش می ‌کنند تمام یا بیشتر بخش های تومور سرطانی جامد را از بدن خارج کنند. جراحی یک درمان موثر برای سرطان هایی است که در مراحل اولیه به سر می برند و هنوز به سایر قسمت های بدن گسترش نیافته اند.

گرچه عواملی مانند اندازه تومور و غیره در انتخاب بهترین روش های درمان سرطان اثرگذارند، اما بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان مرحله 1 به هیچ درمان دیگری به جز جراحی نیاز ندارند. حتی زمانی که تومور و سلول های سرطانی به بخش هایی فراتر از ناحیه اولی هم گسترش پیدا کرده باشند، باز هم جراحی می توانید یک روش درمان موثر و خوب باشد.

به اعتقاد پزشکان درمانگر سرطان، جراحی حتی در مراحل بالاتر سرطان نیز می تواند یک روش موثر باشد.

بسته به نوع سرطان و مرحله رشد و گسترش آن، می توان از روش های مختلف جراحی استفاده کرد. اما به هر صورت پزشکان تلاش می کنند تا کم تهاجم ترین روش های جراحی را برای درمان سرطان در پیش بگیرند.

گاهی از اوقات باید با جراحی تمام اندامی که به کلی سرطانی شده را از بدن خارج کرد. در برخی موارد حاد، بیمار ممکن است نیاز داشته باشد کل رحم، سینه، معده یا اندام های دیگر را با جراحی از بدن خارج کند.

برای آشنایی بیشتر با جراحی سرطان، این مقاله را مطالعه کنید.

بهترین روش های درمان سرطان
روش های درمان سرطان

ایمونوتراپی سرطان

ایمونوتراپی، یک نوع نسبتا جدید از بهترین روش های درمان سرطان است که از داروهای خاصی برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می کند. ایمونوتراپی همانطور که گفتیم، با تقویت سیستم ایمنی بدن خود بیمار باعث می شود تا بدن به صورت طبیعی با سرطان مبارزه کرده و آن را از بین ببرد. ایمونوتراپی می تواند در درمان انواع مختلفی از سرطان موثر باشند. همچنین انواع سرطان در مراحل و گریدهای مختلف (از مراحل ابتدایی گرفته تا پیشرفته و حاد) را نیز می توان با ایمونوتراپی درمان یا کنترل کرد.

تحقیقات پیرامون کشف داروهای جدید ایمونوتراپی همچنان ادامه دارد. اما تاکنون بیشتر داروهایی که برای ایمنی درمانی سرطان ها پیدا شده اند، توانسته اند مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را دریات کنند.

ایمونوتراپی قطعاً گزینه‌های درمانی بسیار بیشتری را در اختیار بیماران سرطانی قرار داده است. ایمنی درمانی امروزه طلایه دار بهترین روش های درمان سرطان است. این روش کمترین خطرات و عارضه های جانبی را برای بیمار مبتلا به سرطان به همراه دارد.

گرچه برخی از بیماران ممکن است بسته به نوع داروهای ایمنی درمانی و نوع سرطانی که به آن مبتلا هستند، بعضی عوارض جانبی را تجربه کنند. داروهای ایمونوتراپی اغلب تزریقی هستند.

ایمونوتراپی مخصوصا می تواند کمک زیادی به بیمارانی بکند که به مراحل پیشرفته سرطان دچار هستند. این درمان می تواند طول عمر بیمار مبتلا به سرطان را با کنترل بیماری، افزایش دهد.

ایمونوتراپی همچنین توانسته در درمان سرطان خون و انواع پیشرفته سرطان پوست انقلابی ایجاد کند.

برای آشنایی بیشتر با ایمونوتراپی این مطلب را مطالعه کنید.

بهترین روش های درمان سرطان
روش های درمان سرطان

درمان هدفمند سرطان

انکولوژیست‌ها از درمان‌های هدفمند برای کمک به درمان یا کنترل بسیاری از سرطان ها استفاده می کنند. برای اینکه مشخص شود آیا گزینه مناسبی برای تارگت تراپی هستید یا نه، باید تحت آزمایش های ژنتیک سرطان قرار بگیرید تا معلوم شود که آیا سرطان شما دارای جهش های ژنتیکی مشخص برای هدف گیری تارگت تراپی هست یا نه.

داروهای درمان هدفمند، به عنوان یکی از بهترین روش های درمان سرطان، می توانند برخی از جهش های ژنتیکی سلول های سرطانی را تشخیص داده وآنها را هدف قرار دهند.

انجام آزمایش ژنتیک همچنین در تعیین نوع داروهای تارگت تراپی نیز ضروری است.

داروهای درمان هدفمند معمولا به صورت خوراکی یا تزریقی هستند. مولکول های موجود در این داروها با تشخیص جهش ژنتیکی به سلول سرطانی می چسبند و بدون آسیب زدن به بافت های سالم اطراف، تومور را از بین می برند یا مانع رشد بیشتر آن می شوند.

سرطان سینه از جمله سرطان هایی است که معمولا دارای جهش های ژنتیکی مشخص است و می توان از تارگت تراپی برای درمان آن استفاده کرد.

برای آشنایی بیشتر با درمان هدفمند سرطان به این صفحه مراجعه کنید.

درمان سرطان
درمان سرطان

پرتو درمانی

پرتودرمانی یکی از روش های درمان سرطان است که از پرتوهای انرژی شدید برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. در پرتودرمانی اغلب از اشعه ایکس استفاده می شود، اما پروتون ها یا انواع دیگر انرژی نیز می توانند در این درمان مورد استفاده قرار بگیرند.

اصطلاح “پرتودرمانی” اغلب به پرتودرمانی های خارجی اشاره دارد. در طول این روش پرتوهای پرانرژی از دستگاهی که خارج از بدن شما قرار دارند ساطع می شوند و نقطه ای دقیق از بدن شما را هدف قرار می دهند.

البته نوع دیگری از پرتودرمانی به نام براکی تراپی (brak-e-THER-uh-pee) یا پرتودرمانی داخلی نیز وجود دارد که طی آن منبع اشعه در داخل بدن قرار می گیرد و اشعه های درمانی از داخل با بافت سرطانی برخورد می کنند.

پرتودرمانی با از بین بردن مواد ژنتیکی که نحوه رشد و تقسیم سلول ها را کنترل می کند به سلول های سرطانی آسیب می رساند. در حالی که هم سلول های سالم و هم سلول های سرطانی در اثر پرتودرمانی آسیب می بینند، هدف پرتودرمانی این است که تا حد امکان سلول های سالم و طبیعی را از بین ببرد. بنابراین هدفگیری درست اشعه ها بخش مهمی از پرتودرمانی به شمار می رود. سلول های طبیعی که تحت تأثیر اشعه های مخرب درمان قرار می گیرند، اغلب می توانند بسیاری از آسیب های ناشی از تابش اشعه ها را ترمیم کنند.

پرتودرمانی می تواند در مراحل ایتدایی به تنهایی سرطان را درمان کند، اما در مراحل بالاتر اغلب همراه با روش های دیگر برای کنترل رشد سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ممکن است بعد از جراحی سرطان از پرتودرمانی برای جلوگیری از بازگشت سرطان استفاده شود.

برای آشنایی بیشتر با بهترین متخصص پرتودرمانی کلیک کنید.

درمان سرطان
درمان سرطان

شیمی درمانی

شیمی درمانی رایج ترین درمان دارویی سرطان است که از طریق جلوگیری یا کند کردن رشد سلول های سرطانی عمل می کند. مهمترین مشخصه سلول های سرطانی این است که به سرعت رشد می کنند و در بدن گسترش می یابند. داروهای شیمی درمانی هم مانند سایر روش ها، درست با همین قابلیت سرطان مبارزه می کنند. شیمی درمانی به دو دلیل انجام می پذیرد:

 • درمان سرطان : شیمی درمانی می تواند برای درمان سرطان مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین می تواند شانس بازگشت سرطان را کاهش داده، رشد سلول های سرطانی را کند کرده تا متوقف کند.
 • تسکین علائم سرطان : شیمی درمانی می تواند برای کوچک کردن تومورهای سرطانی که موجب درد و مشکلات دیگر می شوند مورد استفاده قرار بگیرد.

شیمی درمانی برای درمان بسیاری از انواع سرطان استفاده می شود. برای برخی افراد، شیمی درمانی ممکن است تنها درمانی باشد که آن را دریافت می کنند. اما اغلب، بیماران شیمی درمانی را همراه با سایر درمان های سرطان دریافت می کنند. انواع روش های درمانی که به آنها نیاز دارید بستگی به نوع سرطان، منطقه و محل رشد و گسترش سرطان و البته مشکلات سلامتی دیگری که دارید، بستگی دارد.

زمانی که از شیمی درمانی در کنار دیگر روش های درمان سرطان استفاده شود می تواند :

 • تومور های سراطانی را قبل از جراحی یا پرتودرمانی کوچکتر کند (به نام شیمی درمانی نئو ادجوانت).
 • سلول های سرطانی را که ممکن است پس از جراحی یا پرتودرمانی (به نام شیمی درمانی کمکی) باقی بمانند، از بین ببرد.
 • به درمان های دیگر کمک کند تا بهتر عملکرد بهتری داشته باشند.
 • سلول های سرطانی را که بازگشته یا به سایر قسمت های بدن گسترش یافته اند از بین ببرد.

شیمی درمانی علاوه بر از بین سلول های سرطانی که به سرعت رشد می کنند، سلول های سالمی را که به صورت طبیعی سرعت رشد بالایی دارند را نیز نابود می کند یا سرعت رشدان را کاهش می دهد. به عنوان مثال سلول هایی هستند که دهان و روده شما را می پوشانند و سلول های دیگری که باعث رشد موهای شما می شوند. این سلول ها سرعت رشد زیادی دارند، بنابارین شیمی درمانی، علاوه بر سلول های سرطانی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.  آسیب به سلول های سالم ممکن است باعث بروز عوارض جانبی مانند زخم های دهان، حالت تهوع و ریزش مو شود. عوارض جانبی اغلب پس از پایان شیمی درمانی بهتر می شوند یا خود به خود از بین می روند.

برای آشنایی بیشتر این مقاله از شیمی درمانی را مطالعه کنید.

سخن پایانی 

گروه پزشکان بهایند

چنانچه به مشاوره نیاز دارید به این صفحه مراجعه فرمایید یا اگر به دنبال یک تیم متخصص با تجربه و کار آزموده در درمان سرطان در ایران هستید، فهرست متخصصان ما را در این زمینه بررسی کنید. این متخصصان کارآزموده روش های جدید درمان سرطان پانکراس را به بهترین شکلی که مناسب شماست به شما ارائه می دهند.

ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

تماس با ما

شاد و تندرست باشید.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

ویرایش : ناصری

[button link=”https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cancer-treatment/about/pac-20393344″ newwindow=”yes”] منبع[/button]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا