جراحی تخلیه سینه | مزایا و معایب ماستکتومی کامل

تخلیه سینه
تخلیه سینه

تخلیه سینه

تخلیه سینه عملی است که بسیاری از خانم ها به واسطه بیماری های مختلف به انجام آن نیاز دارند. این جراحی شاید برای خیلی از افراد یکی از ترسناک ترین اتفاقاتی باشد که فکر می کنند تجربه خواهند کرد، اما واقعیت این است که در شرایطی که به آن نیاز باشد، اتفاقا مزیت های آن می تواند بیشتر از مضرات آن باشد.

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

بهترین دکتر جراح سرطان سینه در تهران

با این وجود تخلیه سینه عملی است که می تواند تاثیر زیادی روی روحیات و اعتماد به نفس فرد داشته باشد. از این رو بسیاری از متخصصان جراحی پستان ترجیح می دهند تا جای ممکن از انجام آن خودداری نمایند و از عمل های برداشتن موضعی سینه (لامپکتومی) استفاده کنند.

با این وجود علم پزشکی و مهارت های جراحی امروزه به جایی رسیده اند که حتی بعد از تخلیه سینه می توان به سادگی با یک عمل بازسازی سینه، حجم از دست رفته سینه ها را بازگرداند تا در تغییری در ظاهر سینه های فرد ایجاد نشود.

تخلیه سینه

به صورت کلی افراد به دلایل زیر عمل تخلیه سینه را انجام می دهند:

  • وجود توده بزرگ (تومور) در داخل سینه، به خصوص در سینه های کوچک
  • وجود تومور در میانه سینه
  • وجود توده های سرطان در بیشتر از یک ناحیه سینه
  • فرد پیش از این تجربه رادیوتراپی سینه داشته است

در ادامه بیشتر در مورد جراحی تخلیه سینه صحبت می کنیم و به بررسی جنبه های مختلف آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

ماستکتومی و عمل بازسازی سینه

به عمل تخلیه سینه، جراحی ماستکتومی یا برداشتن سینه می گویند. در کنار ماستکتومی، عمل بازسازی سینه هم وجود دارد که نوعی جراحی برای درست کردن سینه های جدید بعد از عمل ماستکتومی است.  طی این عمل جراح با استفاده از بافت های برداشته شده از سایر نقاط بدن، یا با استفاده از بافت های مصنوعی به نام ایمپنت یا پروتز شکل جدیدی برای سینه های تخلیه شده ایجاد می کند.

جراح پیش از انجام عمل در مورد گزینه های مناسب برای بازسازی سینه با شما صحبت خواهد کرد.

اینکه تحت عمل بازسازی سینه قرار بگیرید یا نه، کاملا به انتخاب خودتان بستگی دارد. برخی از خانم ها هستند که تمایلی ندارند بعد از عمل تخلیه سینه، جراحی بازسازی سینه انجام دهند.

تخلیه سینه

جالب اینکه شما می توانید عمل بازسازی سینه را در همان زمان انجام جراحی ماستکتومی انجام دهید، که به آن بازسازی آنی می گویند. همچنین می توانید چند ماه یا حتی چند سال بعد از عمل تخلیه پستان، بازسازی سینه را انجام دهید، که به آن بازسازی سینه با تأخیر می گویند. بسته به انتخاب شما و امکان داشتن عمل، شما می توانید در این زمان ها جراحی بازسازی پستان را انجام دهید. بسیاری از خانم ها هستند که ترجیح می دهند این عمل را همزمان با ماستکتومی انجام دهند، و خیلی های دیگر هم ترجیح می دهند تا مدتی بعد، آن را صورت دهند.

از طرف دیگر نگران نباشید. شما وقت کافی برای اینکه با پزشک و جراح متخصص خود درباره این جراحی ها صحبت کنید و مزیت ها و ریسک هایشان را بسنجید، خواهید داشت. علاوه بر این جراح می تواند به شما عکس هایی از خانم هایی که قبلا جراحی بازسازی سینه را انجام داده اند، نشان دهند تا نمونه ای از نتیجه احتمالی عمل را ببینید.

اگر عمل بازسازی سینه را به صورت آنی انجام ندهید، پزشک به اندازه کافی وقت خواهد داشت تا گزینه های مختلف را در اختیار شما قرار دهد و در موردشان با شما مشورت کند. در مدتی که سینه شما تخلیه شده است و منتظر عمل بازسازی هستید، می توانید از سوتین های حجم دهنده مخصوص استفاده کنید، تا زمانی که نوبت عمل پروتزگذاری داخل سینه برسد.

انتخاب عمل ماستکتومی بدون بازسازی سینه

ممکن است با خودتان فکر کنید و تصمیم بگیرید که از پروتزهای حجم دهنده سینه استفاده نکنید، و بعد از جراحی ماستکتومی تحت عمل بازسازی سینه قرار نگیرید. خانم ها ممکن است به دلایل مختلفی این تصمیم را بگیرند:

  • خیلی ها هستند که دوست ندارند یک جراحی دیگر را تجربه کنند
  • خیلی ها هستند که مایلند هرچه زودتر به روند عادی زندگی خود بازگردند
  • خیلی ها هم هستند که دوست ندارند داخل بدن خود پروتزهای مصنوعی بگذارند، چون با آنها راحت نیستند

پزشک متخصص شما در مورد گزینه های مختلفی که پیش روی شما وجود دارند با شما صحبت خواهد کرد. او معایب و مزیت هایی را برمی شمارد که به شما در گرفتن تصمیم درست کمک می کنند. هرکسی به زمان احتیاج دارد تا بتواند تصمیمش را بگیرد. حضور و مشورت با اعضای خانواده می تواند کمک زیادی در گرفتن این تصمیم به شما بکند.

تخلیه سینه

پرتو درمانی بعد از جراحی تخلیه سینه

شما ممکن است بعد از جراحی تخلیه سینه یا همان ماستکتومی به پرتو درمانی احتیاج داشته باشید، تا ریسک و شانس بازگشت سرطان به حداقل برسد. پرتو درمانی روشی است که با استفاده از اشعه های متمرکز می تواند سلول های سرطانی را ضعیف و نابود کند. پرتو درمانی بعد از جراحی پستان باعث نابود شدن سلول هایی است که احتمالا هنوز در بافت سینه باقی مانده اند و می توانند دوباره سرطانی شوند. اما از آنجایی که اندازه و تعدادشان قابل توجه نیست، می توان بدون نیاز به جراحی مجدد آنها را حذف کرد.

البته در برخی از مواردی که سرطان سینه آنقدر پیشرفته نیست و در مراحل اولیه به سر می برد، می توان بدون نیاز به جراحی، و صرفا با پرتو درمانی آن را برطرف نمود.

دکتر احسان کرباسی، از جمله بهترین متخصصان پرتو درمانی و رادیوتراپی در کشور هستند که مرکز به‌آیند افتخار همکاری با ایشان را دارد.

دکتر احسان کرباسی
دکتر احسان کرباسی

بهترین جراح سینه

جراحان زیادی وجود دارند که می توانند عمل تخلیه سینه یا ماستکتومی را برای شما انجام دهند. اما توصیه همیشه محققان و پزشکان تراز اول جهانی این است که برای عمل ماستکتومی و هر نوع عمل جراحی دیگر سینه پیش یک دکتر فوق تخصص جراحی سینه مراجعه کنید. این دسته از پزشکان به صورت تخصصی روی اندام سینه کار می کنند و می توانند جراحی های درمانی را به خوبی جراحی های زیبایی انجام دهند. با مراجعه به این پزشکان می توانید خیالی آسوده داشته باشید که بهترین جراحی را تجربه می کنید و ظاهر سینه هایتان هم آنقدرها آسیب نمی بیند.

از طرف دیگر این پزشکان تنها گروهی از متخصصان هستند که می توانند عمل بازسازی سینه را همزمان با ماستکتومی برای شما انجام دهند.

مرکز درمان و پیشگیری از سرطان به‌آیند افتخار دارد تا دکتر امیرپاشا ابراهیمی، یکی از بهترین پزشکان فوق تخصص جراحی سینه در کشور را در کادر پزشکی خود داشته باشد تا بتواند هرچه ایمن تر و باکیفیت تر فرآیند درمان سرطان سینه را برای مراجعین انجام دهد.

دکتر امیرپاشا ابراهیمی
دکتر امیرپاشا ابراهیمی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا