09023009259 [email protected]

جدیدترین اخبار درمان سرطان درباره ژن درمانی

ژن درمانی سرطان در ایران

سلول درمانی و ژن درمانی

اکنون ژن درمانی یا ژن تراپی به عنوان انقلابی جدید در درمان سرطان معرفی می شود. اگر فهرستی از روش های جدید درمان سرطان مورد بررسی قرار گیرد ، به نظر می رسد هیچ پایانی برای آن وجود ندارد چراکه تنوع روش ها بسیار متعدد است. به عنوان نتیجه ای از تلاش های بی وقفه محققان در سراسر جهان برای تدوین روش های درمانی بهتر از درمان های موجود ، هر چند وقت یکبار درمان های امیدوار کننده ای ظاهر می شوند. و برخی از آنها نیز به عنوان بهترین درمان سرطان در نظر گرفته می شوند. آخرین سر و صدایی که اکنون به پا شده است ، روش ژن درمانی است که گمان می رود تحولی عظیم در درمان سرطان در آینده ای نزدیک رقم زند. ژن درماني سرطان

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

به آیند : بهترین مرکز درمان سرطان در تهران


ژن درمانی چیست ؟

ژن درمانی سرطان

ژن درمانی سرطان pdf

به طور کلی ، این درمان شامل اصلاح نقص در ژن ها برای درمان بیماری ها ، از جمله سرطان است. در حقیقت ، ژن ها تنظیم کننده اصلی سلول ها هستند. ژن ها حاوی کدهای پروتئینی هستند که سلول ها را قادر به رشد ، عملکرد و تقسیم می کند. هرگونه انحراف در ژنها منجر به نقص (ها) در سلولها می شود و در نتیجه انواع مختلفی از بیماریها ایجاد می شوند. ژنهای معیوب می توانند باعث تولید پروتئین هایی شوند که نمی توانند به درستی عمل کنند. ژن های از دست رفته یا بیش فعال می توانند عملکردهای بدن را مختل کنند. و این روند همچنان ادامه دارد. هدف اصلی ژن درمانی رفع نقص در ژن ها است تا بیماری ناشی از آن درمان شود. پیشرفت در تحقیق و توسعه همچنین توانایی جایگزینی ژن های غیر طبیعی یا غیر موجود با ژن های سالم را برای تولید پروتئین های مفید به همراه داشته است.

در موضوع جستارپذیر ژن درمانی در درمان سرطان ، تلاش های زیادی برای استفاده از این روش درمان در درمان سرطان انجام شده است. اگرچه تقریباً همه درمانهای آینده در مراحل اکتشافی هستند (در آزمایشگاه ها یا کارآزمایی های بالینی مورد مطالعه قرار می گیرند) ، یکی از رویکردهایی که تحت عنوان کارتی سل تراپی (CAR T-cell Therapy) از آن یاد می شود ، از سوی FDA برای انجام درمان در گروه های خاص تأیید شده است.

تحقیقات مداوم در مورد کاربرد ژن درمانی در درمان سرطان شامل موارد مختلف است ، از جمله:

ویروس های مهندسی شده ژنتیکی

در این رویکرد ، ویروس های اصلاح شده مخصوصی (که به آنها ویروس های انکولیتیک می گویند) برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلولهای سرطانی مورد استفاده قرار می گیرند ، در حالی که برای سلول های طبیعی بی ضرر هستند. ویروس های مهندسی شده شامل ژن های خاصی است که به منظور آلوده کردن سلول های سرطانی طراحی شده اند ، آنهایی که وارد سلول های سرطانی می شوند پروتئین های خاصی تولید می کنند که موجب مرگ سلول های سرطانی می شود. این روش نتایج موفقیت آمیز و چشمگیری در کارآزمایی های بالینی به همراه داشته است.

انتقال ژن

یک ژن خارجی مستقیماً وارد سلول سرطانی یا بافت اطراف آن می شود تا سلول سرطانی را از بین ببرد یا مانع از تغذیه سلول های سرطانی و بافت های اطراف خون رسان به تومورها می شود و مواد مغذی سلول سرطانی را برای بقا کاهش می دهد. با وجود برخی از چالش ها ، این روش نوید درمان موفقیت آمیز و قطعی سرطان در آینده را می دهد.

ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی

کارتی سل تراپی در ایران

کارتی سل تراپی

این تکنیک شامل افزایش توانایی طبیعی سیستم ایمنی بدن خود بیمار جهت مقابله با سلول های سرطانی تومور است. یکی از انواع ایمونوتراپی ، کارتی سل تراپی (CAR T-cell Therapy) یا سلول کارتی درمانی است که در آن نمونه ای از سلول های T بیمار جمع آوری شده و با ویروس های حامل چندین ژن خاص ترکیب می شود. ویروس ها با انتقال ژن ها به هسته سلول های T به عنوان حامل عمل می کنند و در DNA سلول ها ترکیب می شوند. ژن ها ، سلول های T را فعال می کنند تا پروتئین خاصی به نام گیرنده آنتی ژن کایمریک یا CAR را در سطح بیان کنند. CAR سلول T را با استفاده از یک آدرس خاص به سلول تومور منتقل می کند ، و سپس سلول کار-تی قدرت می یابد تا سلول سرطانی را به سرعت از بین ببرد. نتایج چشمگیر در کارآزمایی های بالینی انجام شده در برخی از کودکان و بزرگسالان مبتلا به لوسمی یا لنفوم به این باور منجر شده است که درمان با سلول های کارتی یا کارتی سل تراپی یک درمان امیدوار کننده برای درمان سرطان در آینده خواهد بود.


عوارض ژن درمانی

ژن درمانی سرطان

ژن درمانی خاورمیانه

با توجه به اینکه ژن درمانی در درمان سرطان بسیار جدید است ، از تمام عوارض جانبی آن ، به ویژه عوارض بلند مدت که ممکن است سالها پس از دریافت این درمان اتفاق بیفتد ، اطلاعی دقیقی نداریم. پس از دریافت اولیه ژن درمانی ، سیستم ایمنی بیمار ممکن است به حامل خارجی واکنش نشان دهد. علائم یکی از واکنش ها ممکن است شامل تب ، لرز شدید ، افت فشار خون ، تهوع ، استفراغ و سردرد باشد. این علائم معمولاً ظرف 24 الی 48 ساعت پس از تزریق برطرف می شوند. سایر عوارض جانبی بستگی به نوع حامل مورد استفاده و نحوه ارائه آن دارد. به عنوان مثال ، اگر این ژن به ریه بیمار داده شود ، عوارض جانبی ممکن است بر ریه تأثیر بگذارد.

برخی از عوارض جانبی نظری هستند ، به این معنی که ممکن است رخ دهد ، اما هنوز در کارآزمایی های بالینی رخ نداده اند. این ترس وجود دارد که ژن ها وارد سلول های سالم شده و باعث آسیب به آنها شوند ، که می تواند منجر به بیماری دیگری یا سرطان دیگری شود. اگر ژن ها وارد سلول های باروری شوند ، ممکن است باعث آسیب به اسپرم یا تخمک شوند. بیم آن می رود که این آسیب به نسل های بعدی نیز منتقل شود. در این زمان ، محققان بسیار مراقب هستند تا قبل از انجام درمان به انسان ، به این عوارض جانبی ناخواسته توجه ویژه ای داشته باشند و آزمایشاتی را در مطالعات حیوانی انجام دهند.


ژن درمانی سرطان در ایران

پیشگیری از سرطان

دوست عزیز، چنانچه در مورد سلامت خود نگران هستید و به آن اهمیت می دهید یا سابقه ابتلا به نوعی سرطان در خانواده تان را دارید ، به شما توصیه می کنیم پیش از بروز هرگونه مشکل احتمالی با پزشک مشورت کنید. سرطان در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است یا چنانچه در مراحل اولیه کشف شود بسیار درمان پذیر است.

به آیند یکی از بهترین مراکز درمان سرطان در ایران به شمار می رود که ایمونوتراپی مانند کارتی سل تراپی را پوشش می دهد. یکی از اعضای خوب و حرفه ای تیم پزشکان بهایند (بهترین مرکز درمان سرطان در ایران) سرکار خانم دکتر امینه سادات واقفی دارای بورد تخصصی پاتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ، فلوشیپ هماتوپاتولوژی از اسپانیا ، فلوشیپ کانسرژنتیک از آمریکا ، و مشاور ژنتیک سرطان / سرطان های ارثی یا خانوادگی هستند که کمک شایانی در زمینه پیشگیری از سرطان ارائه می دهند.

جهت مشاوره درمان سرطان با سرکار خانم دکتر امینه سادات واقفی کلیک کنید.

امیدواریم این مطلب در نظرتان مفید واقع شده باشد. برای تان آرزوی سلامتی می کنیم.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

منبع: delveinsight