علائم و نشانه‌ های سرطان پستان

شناخت ظاهر عادی پستان ها بخش مهمی از سلامت پستان ها محسوب می شود. چرا که کوچکترین تغییری در آن توجه شما را جلب خواهد کرد و به علائم و نشانه‌ های سرطان پستان پی می برید.

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

اگر چه انجام تست غربالگری منظم برای سرطان پستان مهم است، شما باید از تغییرات به وجود آمده در پستان خود و هم چنین علائم و نشانه های سرطان پستان آگاه باشید.

شایع ترین علامت سرطان پستان احساس یک یا چند توده جدید در پستان است. احتمال این که یک توده سخت و بدون درد که دارای لبه های نامنظم است نشانه سرطان باشد بیشتر است، اما توده های سرطان های پستان می توانند لطیف، نرم یا گرد باشند. آنها حتی می توانند دردناک باشند. به همین دلیل وجود هر توده جدید یا تغییر در پستان باید توسط یک متخصص جراح بررسی شود.

سایر علائم احتمالی که نشان دهنده سرطان پستان هستند عبارتند از:

  • تورم تمام یا قسمتی از پستان (حتی اگر توده‌ای احساس نشود)
  • فرو رفتگی پوست
  • درد در کل پستان یا نوک پستان
  • تورفتگی نوک پستان (فرو رفتن به سمت داخل)
  • قرمزی، خشکی، پوسته پوسته شدن یا ضخیم شدن پوست پستان یا نوک آن
  • ترشح نوک پستان (به غیر از شیر مادر)
  • گره های لنفاوی متورم (گاهی اوقات سرطان پستان می تواند به غدد لنفاوی زیر بازو یا اطراف استخوان ترقوه گسترش یابد و باعث ایجاد توده یا تورم در آن جا شود.)

اگرچه هر یک از این علائم می تواند به دلیل موارد دیگری غیر از سرطان پستان ایجاد شوند، اما در صورت وجود آن ها باید توسط یک پزشک بررسی شود تا علت آن پیدا شود.

به یاد داشته باشید که دانستن این علائم باعث نمی شود که به طور منظم ماموگرافی و سایر آزمایش های غربالگری را انجام ندهید. آزمایش غربالگری قبل از بروز هرگونه علائم می تواند در یافتن زودرس سرطان پستان کمک کند. در نتیجه شانس بیشتری برای درمان موفقیت آمیز به شما می دهد.

مرتبط : سرطان پستان چیست؟ ، عوامل موثر در ایجاد سرطان پستان چه چیزهایی هستند؟ ، سرطان پستان چقدر شایع است ؟

cancer

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا