02188218551 [email protected]

علائم سرطان زیر بغل

علائم سرطان زیر بغل

سلام، لحظه های خوشی را برای شما آرزومندیم.

 

با نگاهی به آمار سرطان در ایران شوکه می شویم، شیوع انواع سرطان های غیرارثی و بدون هیچگونه سابقه فامیلی بیداد می کند و این یک هشدار جدی ست و باید چاره ای اندیشیده شود. سرطان از کجا می آید و ریشه اصلی اش کجاست؟ اگر عامیانه و ساده بگوییم: از سبک زندگی غلط در خوردن، نوشیدن، خوابیدن و فکر کردن و از زندگی های پر از استرس و محیط های آلوده شیمیایی و مصرف نگهدارنده ها و سردی بدن و غیره و غیره.

موضوعات متن زیر

 1. علت ها و علائم سرطان زیر بغل و تورم غدد لنفاوی و درمان ها
 2. بیماری های توده شیردهی در رابطه با سیستم لنفی

 

سرطان لنفاوی زیر بغل: سیستم لنفاوی چیست؟

سرطان غدد لنفاوی زیر بغل چیست؟

برای اینکه بدانیم سرطان غدد لنفی چیست بهتر است با نقش سیستم لنفاوی در سرتاسر بدن و از جمله در زیر بغل آشنا شویم.

 

به تصویر بالا نگاه کنید. سیستم لنفاوی در عمق بدن و در اطراف قلب و مغز، یا نزدیک به پوست در زیر بغل یا کشاله ران جاری ست. سیستم لنفی از سر تا زانو گسترش دارد. واژه ی لنف به معنی مایع شفاف و بی رنگ و مربوط به آب است.

شبکه رگ های لنفاوی تقریبا در سرتاسر بدن پخش است و این رگ ها مانند رگ های خونی هستند؛ منتها به جای گردش خون، مایعات حمل و نقل می شود. تفاوت سیستم لنفی با سیستم گردش خون این است که مسیر لنفی یک طرفه است و به سمت بالا به طرف گردن حرکت می کند؛ اما خون در یک مسیر رفت و برگشتی و ادامه دار حرکت می کند. مایع لنفی از مسیرهای لنفی در دو طرف گردن در قسمت ترقوه دوباره به سیستم لنفی بدن وارد می شود.

کار سیستم لنفاوی تصفیه مایعات و خون، رساندن مواد مفید لنفی به ذخیره خون و دفع مایعات اضافه از بدن است که البته اندام های مختلف با سیستم لنفی همکاری می کنند تا این تصفیه و تخلیه به خوبی انجام شود. برای مثال، طحال، تیموس…

تیموس، طحال و سیستم ایمنی

طحال و سیستم ایمنی در سرطان زیر بغل

بزرگترین اندام لنفاوی طحال است که در بالای کلیه ها و در سمت چپ بدن قرار دارد. طحال فیلتر کننده خون است. یعنی، خون را تصفیه و تمیز می کند. مقدار سلول های قرمز خونی و ذخیره خون در بدن را کنترل و به دفع عفونت ها کمک می کند. اگر طحال باکتری، ویروس یا میکروارگانیسم مضر در خون و نیز در رگ های لنفی را شناسایی کند، آنتی بادی هایی برای کشتن آنها تولید می کند.

تیموس اندام کوچکیست در بالای قلب و در قفسه سینه. وظیفه اش ذخیره ی سلول های سفید خونی یا همان لنفوسیت ها و تبدیل آنها به سلول های T ضد سرطان و ضد عفونت است.

سلول های لنفی حلق (tonsils) اولین سد و مانع ورود عفونت به بدن در سیستم ایمنی هستند.

حتما درباره پلاسمای خون شنیده اید. وظیفه اش رساندن مواد مغذی، مایعات، مواد آنزیمی و پروتئین و هورمون های مفید به بدن از طریق گردش خون است. زمانی که کار انتقال را انجام داد سلول ها را ترک می کند. آن مقدار از مواد مایع را که به خون نرسانده تبدیل به مایع لنف می شود.

سرطان زیر بغل لنفوما

سرطان زیر بغل لنفوما

سیستم لنفی در زیر بغل نیز جریان دارد. حتما دیده اید که افرادی تاتوی بازو کرده و بعد از چند سال ناگهان زیر بغل شان ورم می کند و دردناک می شود؟ علتش تورم غدد لنفاوی زیر بغل و مسدود شدن این غده ها توسط جوهرهای سیاه و قرمز تاتوست که از قبل آلودگی داشته و در طی زمان به عمق زیر پوست و سیستم لنفی رسیده اند.

در بیماری های لنفی از نوع تورم، عفونت یا سرطان، سه جای بدن بیشتر از جاهای دیگر درگیر می شوند: زیر بغل، گردن و کشاله ران. هر زمان که باکتری، ویروس یا میکروب و عفونتی وارد مایع لنفی شود، گره های لنفی سلول های سفید خونی دفاعی بیشتری تولید می کنند. در نتیجه، گره های لنفاوی در آن قسمت متورم می شوند.

بزرگ شدن گره های لنفاوی همیشه علامت واضح ندارد. گاهی در عمق زیر پوست است و با CT Scan و M.R.I مشخص می شود. یکی از بیماری های زیر بغل سرطان زیر بغل یا همان لنفوما در زیر بغل است.

سرطان زیر بغل لنفوما

در سرطان زیر بغل، گره های لنفاوی سرطانی می شوند. سلول های لنفوسیت بیش از اندازه رشد کرده و به سلول های سالم لنفی زیر بغل حمله می کنند و عملکرد طبیعی آنها را از کار می اندازند. گره های لنفاوی زیر بغل با سیستم لنفاوی اطراف قلب و گردن نیز در ارتباط است و اگر سرطانی شود این قسمت ها را می تواند درگیر کند.

سرطان لنفاوی به دو بخش هوچکین و غیر هوچکین تقسیم بندی می شود. سرطان لنف غیرهوچکین NHL فولیکولی رایج تر است. خود این تقسیم بندی زیرشاخه هایی نیز دارد. نوع سرطان لنف با بررسی نوع سلول لنفوسیت سرطانی تشخیص داده می شود. روش درمان انواع سرطان لنف هوچکین و غیرهوچکین با هم فرق دارد.

فرق لنفوما و لوسمی

سرطان لوسمی مربوط به سرطان سلول های خونی در مغز استخوان است اما سرطان لنفاوی مربوط به لنفوسیت های ضد عفونت در سیستم لنفاوی-ایمنی بدن است.

فرق لنف ادم با لنفوما: Lymphedema and lymphoma

لنف ادم با لنفوما تفاوت دارد. لنف ادم به معنی تجمع مایعات در بافت های بدن و مسدود شدن سیستم لنفی ست.

هشدار: افرادی که در معرض امواج رادیویی و اشعه ایکس، آفت کش های شیمیایی کشاورزی، بنزن و مواد شیمیایی صنعتی قرار دارند، بیشتر مستعد سرطان لنفاوی و انواع سرطان های دیگر هستند.

سرطان زیر بغل: عکس تورم غدد لنفاوی زیر بغل

عکس بالا مربوط به جراحی بافت سرطانی زیر بغل یک کودک سه ساله است که با نمونه برداری  از بافت زیر بغل مشخص شد به سرطان لنفوما T-cell زیر پوستی مبتلاست. این نوع سرطان با سی.تی.اسکن تشخیص داده نشد.

علائم سرطان زیر بغل-علائم تورم غدد لنفاوی

علائم اصلی سرطان زیر بغل در ابتدا چندان واضح نیستند و ممکن است با علائم بیماری های دیگر مشترک باشند. اما در کل عبارتند از:

 • ♦ تورم حداقل یکی از غده های لنفی زیر بغل که دردناک نیستند!
 • ♦  تب
 • ♦  عرق بیش از حد در شب
 • ♦  کاهش وزن بدون علت (برای مثال، علت آن پرکاری تیروئید نمی باشد و سرطان است)
 • ♦  سرفه و تنگی نفس
 • ♦  خارش زیر بغل (از علائم فرعی)
 • ♦  احساس خستگی بیش از حد (از علائم فرعی)

نکته ۱: با مشاهده این علائم، دفترچه یادداشتی تهیه و زمان شروع و شدت و دفعات تکرار علایم را یادداشت کنید تا پزشک برنامه درمانی دقیق تری برای شما در نظر بگیرد. استرس سرطان نداشته باشید زیرا اغلب مواقع عفونت علت اصلی ست.

نکته ۲: خوشبختانه سرطان لنفاوی زیر بغل با تشخیص و اقدام به موقع قابل درمان است.

تشخیص سرطان زیر بغل-درمان سرطان زیر بغل

سرطان زیر بغل از روی علائم چندان تشخیص داده نمی شود و به بررسی های بیشتری نیاز است. بستگی به نظر پزشک ممکن است موارد زیر انجام شوند:

 1. نمونه برداری از گره لنفی و بررسی سرطانی بودن یا نبودن آن زیر میکروسکوپ
 2. نمونه برداری از مغز استخوان و بررسی وجود سلول های سرطانی در آن
 3. عکس برداری CT و PET

درمان های بسیار متفاوت و متنوعی برای درمان انواع لنفوما وجود دارد. روش درمان بستگی به پیشرفت سرطان نیز دارد. گاهی گره لنفی سرطانی با جراحی برداشته می شود و گاهی سرطان ریشه ای تر است و به شیمی درمانی نیاز است. رادیودرمانی، تقویت سیستم ایمنی با داروهای ایمونوتراپی سرطان، شیمی درمانی در ترکیب با تکنیک های هدف گیری سلول های سرطانی و کشتن آنها، پیوند مغز استخوان، و درمان های پوستی مانند فوتوتراپی سلول های سرطانی نیز ممکن است انتخاب شوند.

عناوین و بحث های زیر مربوط به بیماری های زنان است.

علائم سرطان زیر بغل / غدد شیری زیر بغل

غدد شیری زیر بغل

سوال: آیا درد و تورم غدد شیری از نشانه های سرطان سینه است؟

پستان دارای چندین عدد غده و مجاری شیری به شکل خوشه انگور ست. غده های تولید کننده شیر در پستان ممکن است تا چاله زیر بغل امتداد داشته باشند. خود پستان عضله ندارد اما عضلات زیر هر پستان و روی دنده قرار دارند. گاهی این عضلات برجسته شده و به شکل توده نرمال در می آیند.

اغلب توده های پستان سرطانی نیستند و به علت تغییرات هورمونی ایجاد می شوند. درد پستان نیز خیلی وقت ها به خاطر بلوغ، قاعدگی، بارداری و تغییرات هورمونی پیش می آید  نشانه قطعی سرطان نیست. گاهی درد پستان ناشی از کیست است و ربطی به قاعدگی ندارد. پستان زنان در سنین بالاتر از ۴۰ سال ممکن است کیستی شود.
نکته: مصرف بعضی داروهای شیمیایی ممکن است به به تشکیل کیست غیرسرطانی و حتی سرطانی در پستان یا دستگاه تناسلی شود. برای مثال، قرص ضد بارداری

گاهی درد وتورم، قرمزی و افزایش دمای پستان در اثر عفونت  مجاری شیری (ماستیتیس) در هنگام شیردهی ایجاد می شود. این حالت می تواند ناشی از ورود باکتری از دهان کودک به نوک پستان و سپس مجاری شیری شود. برای مثال، بوسیدن دهان کودک توسط شخصی که دهانش به باکتری آلوده بوده یا …

 

علائم سرطان زیر بغل و درد پستان

 • علت های درد پستان عبارتند از:
 • هورمون درمانی با استروژن
 • قاعدگی، بلوغ، بارداری و شیردهی (تغییرات هورمونی)
 • تغییرات بافت فیبری در پستان
 • مصرف داروهایی مانند لانوکسین، آلدومت، آلداکتون، آنادرول، تورازین و غیره
 • عفونت بافت پستان و در مرحله آخر

سرطان پستان که با سرطان لنفاوی زیر بغل یا سیستم لنفاوی زیر بغل نیز ارتباط دارد.

در جراحی سرطان پستان، گره های لنفی زیر بغل را برمی دارند که البته با عارضه درد و تورم پس از عمل همراه است. در تکنیک های جراحی جدید، گره های لنفی کمتری برداشته می شود و در نتیجه عوارض کمتر اتفاق می افتد.

علائم سرطان زیر بغل و توده شیردهی

دو سوال:

 1. در سرطان سینه، توده شیردهی چه تغییری می کند؟
 2. . آیا توده شیردهی در سرطان زیر بغل تغییر می کند؟ به عبارتی، سرطان زیر بغل بر توده شیردهی اثر دارد؟ 

چند نکته در رابطه با سوال های فوق داریم:

 • یک خبر خوب: سرطان سینه حین شیردهی خیلی به ندرت اتفاق می افتد و این از الطاف خداوند است. در کل جهان، تنها ۳ درصد همزمان با شیردهی به سرطان سینه مبتلا می شوند که البته دلایلی دارد و قابل تعمیم نیست.
  شیردهی به باز شدن مجاری شیری مسدود شده (ناشی از عفونت) کمک می کند. ترشح به موقع و متعادل سه هورمون پروژسترون، استروژن و پرولاکتین نقش مهمی در پیشگیری از سرطان پستان در زنان دارد.
 • ♦ بافت پستان تا زیر بغل ادامه دارد. بنابراین، سیستم لنفاوی زیر بغل با داخل پستان ارتباط دارد. به عبارتی، سرطان سینه بر زیر بغل اثر می گذارد و سرطان زیر بغل بر بافت پستان اثر می گذارد.
 • ♦ سرطان لنفاوی یا سرطان پستان ممکن است منجر به مسدود شدن مجاری شیری و تورم و سفت شدن بیش از حد توده شیری و درد شوند؛ همچنین، منجر به تغییر رنگ پوست پستان و زیر بغل به رنگ پرتقال شوند. در این صورت، مراجعه فوری به پزشک جهت تشخیص علت ضرورت دارد.
 • ♦ سرطان پستان، علاوه بر پستان و مجاری شیری و غدد شیری، به غدد لنفاوی زیر بغل نیز حمله می کند و سیستم لنفاوی زیر بغل را مختل می کند.
 • ترشحات عفونی از سینه می توانند در اثر سرطان سینه ایجاد شوند اما  لزوما به معنی سرطانی شدن سینه نیستند و ممکن است علت یک عفونت ساده یا مربوط به غده هیپوفیز در مغز باشد.

علت فعال شدن غدد شیری

سوال: غدد شیری چگونه و از کی فعال می شوند؟ با بلوغ چه ارتباطی دارند؟

بزرگ شدن پستان ها یکی از علائم بلوغ دختران در سن نوجوانی است. همزمان با تخمک گذاری و تولید هورمون استروژن در بدن، تولید و تجمع چربی در بافت همبند افزایش می یابد. در نتیجه، پستان ها بزرگ می شوند. همزمان، مجاری و غدد شیری رشد می کنند. به علاوه، موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی شروع به درآمدن می کنند.

بعد از شروع چرخه ی تخمک گذاری و قاعدگی، غدد شیری در انتهای مجاری شیری بالغ تر می شوند. این بلوغ برای هر دختری متفاوت است.

تولید هورمون استروژن توسط تخمدان ها در نیمه اول چرخه قاعدگی سبب تحریک رشد مجاری شیری می شود. در نیمه دوم، تولید پروژسترون جای استروژن را می گیرد. این بار، غده های شیری تحریک و تشکیل می شوند. هم اکنون، اگر خانم باردار شود، غدد شیری نیز فعال و با پیشرفت بارداری تعداد آنها چند برابر و بزرگتر می شوند.

شاید تعجب کنید؛ پزشکان باور دارند که پستان ها فقط زمانی کامل بالغ می شوند که فرزندی متولد شده و عملیات شیردهی آغاز شود. در واقع، فعالیت مجاری و غدد شیری مدیون ترشح هورمون پروژسترون است. در ماه پنجم و ششم بارداری، پستان ها می توانند کامل شیر تولید کنند.

نکته مهم: به غیر از پروژسترون، چندین هورمون به تولید شیر در پستان ها کمک می کنند:

 • ◊ هورمون FSH که رشد فولیکول های مو را تحریک می کند،
 • ◊ هورمون پرولاکتین
 • ◊ هورمون اوکسی توسین
 • ◊ لاکتوژن جفت در بارداری (HPL)

source

علت سفت شدن غدد شیری در شیردهی

سفت شدن غدد شیری در شیردهی به چند دلیل اتفاق می افتد که البته همه دلایل جدی نیستند و بعضی شان به راحتی قابل رفعند:

 1. مسدود شدن مجاری شیری در چند هفته اول بعد از زایمان که به زودی برطرف می شود. برای درمان زخم و شقاق نوک سینه، استفاده از پمادها و کرم های موضعی مانند هیدرودرم کمک کننده است. ماساژ پستان، شیردهی به روش درست، گذاشتن پارچه تمیز گرم و مرطوب روی محل، پرهیز از لباس و سوتین تنگ و فشار به محل، و تخلیه کامل شیر از پستان به درمان سریع تر کمک می کنند.
 2. عفونت سینه یا ماستیتیت پستان: ورود باکتری به نوک و مجاری شیری و تورم و قرمزی و تب شیر که با آنتی بیوتیک قابل درمان است
 3. وجود توده کیستی بیضی شکل و محتوی مایع در بافت سینه که غدد شیری را نیز درگیر کرده
 4. وجود توده های چربی در بافت پستان که مشکل خاصی ایجاد نمی کنند و دردی ندارند
 5. تجمع خون در زیر پوست پستان (هماتوم) و ایجاد توده دردناک سفت و کبود
 6. سرطان پستان که به شکل توده در بافت پستان در آمده و یا سرطان لنفاوی زیر بغل که به بافت پستان و غدد شیری سرایت کرده.

هر کدام از موارد بالا (اگر جدی باشند) درمان خاص خود را دارند. تشخیص علت به کمک ماموگرافی، آزمایش خون، نمونه برداری از بافت سفت، سونوگرافی برای بررسی توده سفت، … انجام می شود.

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴

منبع ۵

به امید بازگشت سلامتی بیماران سرطانی به لطف خداوند، شما و کمک پزشکان دلسوز

م. اکبری، عضو دپارتمان پژوهشی بهایند

تمامی مطالب این سایت از معتبرترین منابع پزشکی ایران و جهان برگرفته شده.