آنچه که هیچکس درباره سرطان متاستاز به شما نگفته است!!!

سرطان متاستاز چیست

متاستاز ، دگرنشینی یا فراگستری به این معنی است که سرطان از نقطه شروع به سایر قسمت های مختلف بدن گسترش می یابد. هنگامی که این اتفاق می افتد ، پزشکان می گویند سرطان “متاستاز” یافته است. پزشک شما ممکن است از آن با عناوین “سرطان متاستاتیک” ، “سرطان پیشرفته” یا “مرحله 4 سرطان” نیز یاد کند. اما این اصطلاحات می توانند معانی متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال ، سرطانی که بزرگ است اما در قسمت دیگری از بدن گسترش نیافته است را می توان سرطان پیشرفته یا سرطان پیشرفته محلی نامید. از پزشک خود بخواهید توضیح دهد که سرطان در کجا گسترش یافته است.

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

متاستاز سرطان تخمدان به روده متاستاز کبد چیست متاستاز سرطان روده بزرگ متاستاز سرطان پروستات

چگونه متاستاز ایجاد می شوند

سرطان متاستاز چیست
سرطان متاستاز نی نی سایت

متاستاز ها اغلب زمانی ایجاد می شوند که سلول های سرطانی از تومور اصلی جدا شده و وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی شوند. این سیستم ها مایعات را در سراسر بدن حمل می کنند. این بدان معناست که سلول های سرطانی زمانی که در قسمت های مختلف بدن مستقر شده و رشد می کنند ، می توانند از تومور اولیه دور شده و تومورهای جدیدی را تشکیل دهند.

متاستاز ها همچنین گاهی اوقات زمانی ایجاد می شوند که سلول های سرطانی تومور اصلی ، معمولاً در شکم یا حفره شکمی ، جدا شده و در نواحی مجاور مانند کبد ، ریه ها (متاستاز کبدی) یا استخوان ها (متاستاز استخوان) رشد کنند.

هر نوع سرطانی می تواند گسترش یابد. اینکه آیا این اتفاق می افتد یا خیر به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله:

 • نوع سرطان. احتمال انتشار برخی از سرطان ها بیشتر از بقیه است.
 • سرطان با چه سرعتی در حال رشد است
 • سایر عوامل در مورد رفتار سرطان که پزشک تان ممکن است آنها را پیدا کند

متاستاز تخمدان متاستاز ریه متاستاز روده

متاستاز سرطان در کدام قسمت از بدن سرطان گسترش می یابد

متاستاز سرطان
سرطان متاستاتیک

سرطان می تواند تقریباً در هر قسمت از بدن گسترش یابد. برخی از انواع سرطان تمایل به انتشار به نقاط خاصی از بدن دارند. برای مثال:

 • سرطان پستان تمایل دارد به استخوان ها ، کبد ، ریه ها ، دیواره قفسه سینه و مغز (متاستاز مغزی) گسترش یابد
 • سرطان ریه تمایل دارد به مغز ، استخوان ها ، کبد و غدد فوق کلیوی گسترش یابد
 • سرطان پروستات تمایل دارد به استخوان ها (متاستاز استخوانی) سرایت کند
 • سرطان های روده بزرگ و راست روده تمایل به گسترش در کبد و ریه ها را دارند

به ندرت ، سرطان می تواند به پوست ، ماهیچه یا سایر اندام های بدن گسترش یابد. سلول های سرطانی همچنین می توانند به دیواره ای در اطراف ریه ها موسوم به حفره پلور (پرده جنب) گسترش یابند. همچنین می توانند به فضای اطراف شکم موسوم به حفره صفاقی گسترش یابند. وقتی این سلول های سرطانی باعث تجمع مایع در این نواحی شوند ، به آن پلورال افیوژن بدخیم و آسیت بدخیم می گویند.

آیا متاستاز همان سرطان قبلی است؟

بله ، سرطانی که در ناحیه دیگری گسترش یافته است ، همان نام سرطان اولیه را به دنبال دارد. به عنوان مثال ، سرطان سینه که به کبد سرایت می کند ، سرطان پستان متاستاتیک نامیده می شود ، نه سرطان کبد. این به این دلیل است که سرطان در سینه شروع شده است و درمان مورد استفاده برای سرطان سینه است.

 

اگر سابقه سابقه سرطان داشته باشیم، آیا احتمال ابتلا به سرطان متاستاز بیشتر می شود؟

چنانچه قبلا سابقه ابتلا به سرطان داشته باشید، احتمال مبتلا شدنتان به سرطان متاستاز بیشتر از کسانی خواهد بود که تا به حال به سرطان مبتلا نشده اند. واقعیت این است که بدن شما یکبار سلول های سرطانی ایجاد کرده است، پس دوباره هم می تواند این کار را انجام دهد.

علائم متاستاز

سرطان های متاستاز همیشه علائم ندارند. اما وقتی سرطان متاستاز علامت داشته باشد، نشانه های آن به اندازه و محل قرارگیری توده سرطان متاستاز کرده بستگی خواهد داشت. برخی از رایج ترین علائم متاستاز سرطان عبارتند از:

 • درد و ترک خوردن استخوان، زمانی که سرطان به استخوان رسیده باشد
 • سردرد، تشنج، سرگیجه در هنگامی که سرطان به مغز رسیده باشد
 • تنگی نفس، در هنگامی که سرطان به ریه رسیده باشد
 • ورم یا نفخ شکم در زمانی که سرطان به کبد رسیده باشد

پزشکان چگونه متاستاز را تشخیص می دهند؟

سرطان متاستاز نی نی سایت
سرطان متاستاز

اگر قبلاً درمان سرطان برای سرطان غیر متاستاتیک داشته اید ، احتمالاً برنامه مراقبت و پیگیری دارید. برای معاینات منظم به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. ممکن است آزمایشات خاصی برای جستجوی متاستاز انجام شود.

متناوباً ، برخی از افراد در ابتدا تشخیص سرطان متاستاز دارند. در این وضعیت ، متاستاز ها معمولاً در طول آزمایش های اولیه برای مرحله بندی سرطان یافت می شوند.

سرطان ممکن است علائمی مانند درد یا تنگی نفس ایجاد کند. گاهی اوقات این علائم پزشک شما را به انجام آزمایشات لازم برای یافتن متاستاز ها سوق می دهد.

آیا سرطان متاستاز ارثی است؟

در حال حاضر می دانیم که تنها 10 درصد از سرطان ها به ژن های موروثی مرتبط هستند، درحالیکه 20 سال پیش همه متخصصان تصور می کردند که سرطان یک نوع بیماری رندوم است. البته ممکن است طی دهه های اتی با پیشرفت علوم پزشکی در زمینه شناخت ژن های مرتبط با سرطان، مشخص شود که درصد بیشتری از سرطان ها به عوامل ژنتیکی مرتبط هستند!

آیا سرطان متاستاز قابل درمان است؟

سرطان متاستاز نی نی سایت
متاستاز درمان دارد

این که آیا متاستاز درمان دارد به موارد زیر بستگی دارد:

 • سرطان اولیه و محل شروع آن
 • میزان گسترش سرطان و محل قرارگیری آن
 • سن و سلامت شما
 • انتخاب درمان شخصی تان

محققان در مورد تفاوت متاستاز ها با تومور اصلی در سطح مولکولی و ژنتیکی بیشتر برای تان شرح خواهند داد. به همین دلیل است که درمان متاستاز اغلب با درمان مورد استفاده برای تومور اصلی متفاوت است.

درمان ممکن است شامل شیمی درمانی یا هورمون درمانی باشد. جراحی و پرتودرمانی نیز ممکن است گزینه هایی برای برخی از انواع سرطان باشند.

انواع رادیوتراپی : پرتو درمانی داخلی و خارجی

پزشکان ممکن است یک نوع درمان را امتحان کنند و سپس هنگامی که اولین درمان دیگر جواب نمی دهد ، به روش دیگری تغییر مسیر دهند. یا ممکن است ترکیبی از درمان ها را انجام دهید.

انواع درمان

انواع اصلی درمان متاستاز عبارتند از:

 • درمانی که بر کل بدن شما تأثیر می گذارد. پزشکان به این روش درمان سیستمیک می گویند. این روش شامل شیمی درمانی و سایر داروها مانند درمان هدفمند ، هورمون درمانی و ایمونوتراپی است.
 • درمان ناحیه مبتلا به سرطان. پزشکان این روش را درمان موضعی می نامند. این روش شامل جراحی ، پرتودرمانی و برخی درمان های دیگر است.

هنگام انتخاب درمان ، با پزشکانی که تجربه درمان سرطان متاستاتیک را دارند مشورت کنید. پزشکان می توانند نظرات متفاوتی در مورد بهترین برنامه درمانی داشته باشند.

سرطان متاستاز
سرطان متاستاز

آیا درمان سرطان متاستاتیک را درمان می کند؟

در برخی موارد ، سرطان متاستاتیک قابل درمان است ، اما در اکثر موارد ، درمان سرطان را بهبود نمی بخشد. اما پزشکان می توانند برای کاهش رشد و کاهش علائم آن را درمان کنند. ممکن است ماه ها یا سال ها با انواع خاصی از سرطان زندگی کنید ، حتی پس از ایجاد بیماری متاستاتیک.

اینکه هر درمانی تا چه اندازه خوب اثر می کند بستگی به موارد زیر دارد:

 • نوع سرطان
 • میزان گسترش سرطان و محل قرارگیری آن
 • چقدر سلول سرطانی وجود دارد
 • سرعت یا کندی رشد سرطان
 • درمان خاص
 • نحوه واکنش سرطان به درمان

بسیار اهمیت دارد که از پزشک خود در مورد اهداف درمان سوال کنید. بسته به این که سرطان به درمان پاسخ دهد ، این اهداف ممکن است در طول مراقبت شما تغییر کند. همچنین مهم است بدانید که درد ، حالت تهوع و سایر عوارض جانبی را می توانید با کمک تیم مراقبت های بهداشتی خود مدیریت کنید. این روش مراقبت تسکینی نامیده می شود و باید بخشی از برنامه درمانی شما باشد.

تحقیقات نشان می دهد که مراقبت های تسکینی می توانند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشند و به شما کمک کنند تا از درمانی که دریافت می کنید احساس رضایت بیشتری کنید. درباره مراقبت تسکینی یا مراقبت حمایتی بیشتر بدانید.

درمان طی کارآزمایی بالینی

کارآزمایی های بالینی درمان هایی را ارائه می دهند که هنوز برای عموم در دسترس نیست. کارآزمایی بالینی ممکن است درمان اصلی متاستازها یا تنها یکی از گزینه ها باشد. تنها 3 تا 5 درصد از بزرگسالان مبتلا به سرطان در آزمایشات بالینی شرکت می کنند. درمان کارآزمایی بالینی ممکن است کمک کند یا نکند. اما حتی اگر اینطور نباشد ، اطلاعاتی را در اختیار محققان قرار می دهد که می تواند در آینده به بیماران کمک کند. در صورت تمایل به شرکت در یک کارآزمایی بالینی با تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

طول عمر بیماران سرطانی متاستاز

نرخ بقای 5 ساله سرطان های متاستاز کرده، به نوع سرطانی که به آن مبتلا هستید بستگی دارد. نرخ بقای 5 ساله برخی از سرطان ها بالاتر است، در حالی که بعضی از سرطان ها به قدری تهاجمی هستند که نرخ بقای 5 ساله آنها پایین است. به عنوان مثال نرخ بقای 5 ساله سرطان پانکراس متاستاز شده معمولا کمتر از 5% است.

یا اینکه نرخ بقای 5 ساله سرطان ریه متاستاز با سلول های کوچک 3% بوده و نرخ بقای 5 ساله سرطان ریه متاستاز با سلول های غیر کوچک (NSCLC) حدود 8% است. تقریبا 25 تا 30 درصد از افرادی که به سرطان ریه متاستاز کرده NSCLC مبتلا می شوند کمتر 3 ماه می توانند به زندگی ادامه دهند.

این در حالی است که نرخ بقای 5 ساله خانم هایی که به سرطان سینه متاستاز مبتلا می شوند حدود 28% درصد است.

طبیعتا درصد نرخ بقای 5 ساله هر نوع سرطان با دیگری تفاوت دارد. عوامل مختلفی همچون سبک زندگی و تغذیه سالم، ورزش های منظم، روحیه بالا، سن و غیره می توانند روی نرخ بقای سرطان اثرگذار باشند و باعث افزایش طول عمر بیمار سرطانی شوند.

طول عمر بیماران سرطانی متاستاز
طول عمر بیماران سرطانی متاستاز

نرخ بقای سرطان چیست؟

نرخ یا آمار بقای سرطان، پارامتری است که نشان می دهد چند درصد از مبتلایان به یک نوع سرطان خاص در یک بازه زمانی مشخص می توانند به حیات خود ادامه دهند. نرخ بقیا سرطان در دسته بندی های مختلف عموما پنج ساله در نظر گرفته می شود.

این نرخ را معمولا با درصد نشان می دهند. به عنوان مثال گفته می شود که نرخ بقای 5 ساله سرطان مثانه حدود 77% درصد است. این به معنای آن است که 77 نفر از هر 100 نفری که به سرطان مثانه مبتلا می شوند، حداقل 5 سال بعد از تشخیص بیماری زنده می مانند. این یعنی 23 نفر از هر 100 نفر مبتلا به سرطان مثانه نیز حداکثر تا 5 سال بعد از تشخیص بیماری از دنیا می روند.

نرخ بقای 5 ساله برای سرطان های مختلف، آماری است که پس از بررسی صدها هزار بیمار مبتلا به آن نوع سرطان به دست آمده است. تحقیقاتی که روی افراد متخلف با سن، نژاد و وضعیت های عمومی سلامت متفاوت انجام شده است. بنابراین این یک آمار میانگین است.

زندگی با سرطان متاستاتیک

وقتی ماه ها یا سال ها با سرطان زندگی می کنید ، پزشکان اغلب با آن مانند یک بیماری مزمن یا طولانی مدت رفتار می کنند. مانند کسی که مبتلا به بیماری مزمن ، مانند دیابت یا نارسایی قلبی است ، درمان اهمیت دارد.

بسیار حائز اهمیت است که برنامه درمانی خود را دنبال کنید تا بتواند به بهترین شکل ممکن عمل کند. شما همچنین باید از تأثیرات جسمی ، عاطفی و اجتماعی زندگی با سرطان حمایت کسب کنید.

 

بهترین مرکز درمان سرطان در تهران

گروه پزشکان بهایند
بهترین مرکز درمان سرطان در تهران

مفتخریم اعلام کنیم در حال حاضر به آیند اولین مجموعه فوق تخصصی با هدف پیشگیری ، تشخیص و درمان سرطان ، بهترین مرکز درمان سرطان در تهران به شمار می رود. به آیند از مجموعه ای از پزشکان با تخصص های مختلف تشکیل شده است که از همان ابتدا مسیر دلسوزانه در کنار شما خواهند بود و به شما کمک می کنند کلیه خدمات را در یک مجموعه کامل دریافت کنید.

برای مشاهده فهرست پزشکان متخصص مجموعه فوق تخصصی به آیند لطفا اینجا کلیک کنید.

جهت تماس و تعیین نوبت ویزیت با گروه متخصصین به آیند لطفا کلیک کنید.

ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

شاد و تندرست باشید.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

ویرایش : ناصری

منبع: cancer.net

مطالعات تخصصی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا