02188218551 [email protected]
سرطان پانکراس بدخیم

سرطان پانکراس

بنا به تعریف بزرگترین مرجع پزشکی مایو کلینیک ، سرطان لوزالمعده که با اسامی سرطان پانکراس و سرطان پانکراتیت نیز شناخته می شود در بافت های لوزالمعده یا پانکراس تان (اندامی در شکم شما و پشت قسمت تحتانی معده قرار دارد) شروع می شود. پانکراس آنزیم هایی آزاد می کند که به هضم غذا کمک می کنند و هورمون هایی تولید می کنند که به کنترل قند خون کمک می کنند.

دکتر احسان کرباسی (بورد تخصصی رادیوتراپی)

انکولوژی _ پرتودرمانی (از دانشگاه علوم پزشکی تهران)

۰۹۲۱۲۵۴۲۰۸۲

۰۲۱۸۸۶۲۷۴۲۰

رشد انواع مختلفی از توده می تواند در پانکراس رخ دهد ، از جمله تومورهای سرطانی و غیر سرطانی. متداول ترین نوع سرطانی که در لوزالمعده ایجاد می شود ، در سلول هایی شروع می شوند که از مجاری ای که حامل آنزیم های گوارشی از لوزالمعده هستند (آدنوکارسینوم مجرای لوزالمعده) حمایت می کنند.

سرطان پانکراس به ندرت در مراحل اولیه و در بیشتر موارد قابل درمان تشخیص داده می شود. دلیل این امر این است که اغلب تا زمانی که به سایر اندام ها سرایت نکند ، علائمی ایجاد نمی کند.

گزینه های درمان سرطان پانکراس بر اساس میزان سرطان انتخاب می شوند. گزینه های درمانی ممکن است شامل جراحی ، شیمی درمانی ، پرتو درمانی یا ترکیبی از این موارد باشند.

 

علائم سرطان پانکراتیت | سرطان پانکراس علائم

سرطان پانکراس نی نی سایت

سرطان پانکراس علائم

علائم و نشانه های سرطان لوزالمعده اغلب تا پیشرفت بیماری رخ نمی دهد. علائم سرطان پانکراس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد شکمی که به کمر اشاعه پیدا می کند
 • از دست دادن اشتها یا کاهش ناخواسته وزن
 • زردی پوست و سفیدی چشم (زردی)
 • مدفوع به رنگ روشن
 • ادرار تیره رنگ
 • خارش پوست
 • ابتلا به دیابت یا دیابت موجود که کنترل آن دشوارتر شده است
 • لخته شدن خون
 • خستگی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

در صورت مشاهده علائم غیر قابل توضیح که شما را نگران می کند ، به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از بیماری های دیگر می توانند باعث بروز این علائم شوند ، بنابراین پزشک ممکن است شما را از حیث این بیماری و همچنین سرطان پانکراس بررسی کند.

 

علل سرطان پانکراس

علائم سرطان پانکراتیت

سرطان پانکراتیت

هنوز مشخص نیست که چه عواملی منجر به سرطان پانکراس می شوند. پزشکان برخی از عوامل را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش دهد ، از جمله سیگار کشیدن و داشتن جهش های ژنی خاص ارثی.

درک لوزالمعده

لوزالمعده یا پانکراس شما حدود ۱۵ سانتی متر طول دارد و به نظر چیزی شبیه گلابی می رسد که به پهلو خوابیده است. این ارگان هورمون هایی از جمله انسولین را ترشح می کند تا به بدن در پردازش قند در غذاهایی که می خورید کمک کند. همچنین مایع گوارشی تولید می کند تا به بدن کمک کند غذا را هضم کرده و مواد مغذی را جذب کند.

چگونه سرطان پانکراس شکل می گیرد

سرطان پانکراس زمانی اتفاق می افتد که سلول های لوزالمعده یا همان پانکراس شما تغییراتی (جهش) در DNA شان پیدا می کنند. سلول DNA حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری باید انجام دهد. این جهش ها به سلول ها می گوید که رشد غیرقابل کنترل داشته و پس از مرگ سلول های طبیعی همچنان به حیات خود ادامه دهند. این سلول های تجمع یافته می توانند تومور تشکیل دهند. در صورت عدم درمان ، سلول های سرطانی لوزالمعده می توانند به اندام های اطراف و رگ های خونی و همچنین نقاط دوردست بدن گسترش یابند.

بیشتر موارد سرطان لوزالمعده از سلول هایی که مجاری لوزالمعده را پوشانده اند شروع می شود. به این نوع سرطان آدنوکارسینومای لوزالمعده یا سرطان برون ریز پانکراس گفته می شود. به ندرت ، سرطان می تواند در سلول های تولید کننده هورمون یا سلول های عصبی و غدد درون ریز پانکراس نیز ایجاد شود. به این نوع سرطان ها تومورهای عصبی و غدد پانکراس ، تومورهای سلول جزیره ای پانکراس یا سرطان غدد درون ریز لوزالمعده گفته می شود.

 

عوامل خطر

سرطان پانکراتیت

سرطان پانکراس و دیابت

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش دهند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن
 • دیابت
 • التهاب پانکراس مزمن (پانکراتیت)
 • سابقه خانوادگی سندرم های ژنتیکی که می توانند خطر سرطان را افزایش دهند ، از جمله جهش ژن BRCA2 ، سندرم لینچ و سندرم ملانوم مول بدخیم غیر معمول خانوادگی (FAMMM)
 • سابقه خانوادگی سرطان لوزالمعده
 • چاقی
 • سن بالا ، زیرا بیشتر افراد پس از ۶۵ سالگی نسبت به ابتلا به سرطان پانکراس تشخیص داده می شوند

یک مطالعه بزرگ نشان داده است که ترکیبی از سیگار کشیدن ، دیابت طولانی مدت و رژیم غذایی نامناسب خطر ابتلا به سرطان پانکراس را فراتر از خطر هر یک از این عوامل به تنهایی ، افزایش می دهد.

 

پیامدهایی که سرطان پانکراس به دنبال دارد

سرطان پانکراس نی نی سایت

سرطان پانکراس علائم

با پیشرفت سرطان لوزالمعده (سرطان پانکراس پیشرفته) ، پیامدهایی همچون موارد زیر حاصل می شود:

 • کاهش وزن. یکسری عوامل ممکن است باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان پانکراس شود. کاهش وزن ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که سرطان انرژی بدن را می گیرد. حالت تهوع و استفراغ ناشی از درمان های سرطان یا فشار وارد کردن تومور به معده شما ممکن است بلع را دشوار کند. یا ممکن است بدن شما در پردازش مواد مغذی مشکل داشته باشد زیرا لوزالمعده شما به اندازه کافی مایع گوارشی تولید نمی کند.
 • زردی. سرطان پانکراس که مجاری صفراوی کبد را مسدود می کند می تواند باعث زردی شود. نشانه های آن شامل زردی پوست و چشم ، ادرار تیره رنگ و مدفوع بی رنگ است. زردی معمولاً بدون درد شکم اتفاق می افتد. پزشک ممکن است توصیه کند که یک لوله پلاستیکی یا فلزی (استنت) درون مجرای صفرا قرار داده شود تا باز بماند. این کار با کمک روشی به نام آندوسکوپی کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد (ERCP) انجام می شود. در طی ERCP آندوسکوپ از گلو ، از طریق معده و به قسمت فوقانی روده کوچک منتقل می شود. سپس یک ماده رنگی از طریق یک لوله توخالی کوچک (کاتتر) که از طریق آندوسکوپ منتقل می شود ، به مجاری پانکراس و صفرا تزریق می شود. سرانجام تصاویر از کانال ها گرفته می شود.
 • درد. یک تومور در حال رشد ممکن است بر روی اعصاب شکم شما فشار وارد کند و باعث درد شود که می تواند شدید باشد. داروهای مسکن می توانند به شما کمک کنند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. درمان هایی مانند پرتو درمانی و شیمی درمانی ممکن است به کند شدن رشد تومور کمک کرده و تا حدی تسکین دهنده درد باشد. در موارد شدید ، پزشک ممکن است روشی را برای تزریق الکل به اعصابی که درد در شکم شما را کنترل می کنند (بلوک شبکه عصبی سلیاک) توصیه کند. این روش ، مانع از ارسال سیگنال درد توسط اعصاب به مغز شما می شود.
 • انسداد روده. سرطان لوزالمعده که در قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) تشکیل شده و یا تحت فشار قرار می گیرد ، می تواند جریان غذای هضم شده از معده به روده شما را مسدود کند. پزشک شما ممکن است توصیه کند که لوله ای (استنت) در روده کوچک تان قرار داده شود تا آن را باز نگه دارد. در بعضی شرایط ، ممکن است به شما کمک شود تا یک لوله تغذیه موقت قرار دهید یا معده خود را به یک نقطه پایین در روده خود که توسط سرطان مسدود نشده است ، متصل کنید.

 

پیشگیری از سرطان پانکراس

مواد غذایی برای جلوگیری از سرطان سینه

شما می توانید با پیروی از اقدامات زیر خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را کاهش دهید.

 • سیگار نکشید. اگر سیگار می کشید ، سعی کنید این کار را متوقف کنید. با پزشک خود در مورد راهکارهایی برای کمک به ترک سیگار مشورت کنید ، از جمله عضویت در گروه های پشتیبانی ، مصرف داروها و درمان جایگزینی نیکوتین. و اگر سیگار نمی کشید ، هرگز آن را شروع نکنید.
 • وزن متعادل داشته باشید. اگر وزن شما متعادل است ، در جهت حفظ آن تلاش کنید. اما اگر به کاهش وزن نیاز دارید ، کاهش سریع و آهسته وزن را هدف قرار دهید (۰.۵ تا ۱ کیلوگرم در هفته). ورزش روزانه را با رژیم غذایی غنی از سبزیجات ، میوه و غلات کامل با مقادیر کمتری ترکیب کنید تا به کاهش وزن کمک کند.
 • یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید. رژیم غذایی مملو از میوه و سبزیجات رنگارنگ و غلات سبوس دار ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان کمک کند.

اگر سابقه خانوادگی سرطان پانکراس دارید ، با یک مشاور ژنتیک ملاقات کنید. وی می تواند سابقه سلامت خانوادگی شما را مرور کند و تشخیص دهد که آیا شما می توانید از آزمایش ژنتیک برای درک خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده یا سایر سرطان ها بهره مند شوید یا خیر.

ادامه مطلب در بخش دوم: تشخیص و درمان سرطان پانکراس