درصد زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان پستان می تواند شما را به این فکر برساند که چه درصد از افراد با همان نوع و مرحله سرطان که شما درگیرش بودید در زمان مشخص (معمولاً ۵ سال) بعد از تشخیص هنوز زنده مانده اند.

پزشکان نمی توانند به شما بفهمانند که چه مدت زندگی خواهید کرد، اما ممکن است به شما کمک کنند درک بهتری از چگونگی موفقیت در معالجه خود داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که درصد زنده ماندن برحسب تخمین می باشد و غالباً براساس نتایج به دست آمده از افراد مبتلا به سرطان خاص انجام می شود، اما آن ها نمی توانند پیش بینی کنند که در مورد هر شخص خاص دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد.

این آمار می تواند گیج کننده باشد و ممکن است شما را به سوالات بیش تری سوق دهد. با پزشک خود در مورد چگونگی وضعیت بیماری خود صحبت کنید زیرا او با وضعیت شما آشنا است.

میزان بقاء نسبی ۵ ساله چیست؟

میزان بقای نسبی، احتمال زنده ماندن زنانی که دچار سرطان پستان‌ شده‌اند را با یک نوع و مرحله مشخص از سرطان پستان با زنان  در کل جمعیت مقایسه می کند.

به عنوان مثال اگر میزان بقای نسبی ۵ ساله برای یک مرحله خاص از سرطان پستان ۹۰% باشد، این درصد به این معنی است که زنانی که به این نوع سرطان مبتلا هستند به طور متوسط حدود ۹۰٪ در این ۵ سال می توانند راحت زندگی کنند.

این  اعداد از کجا آمده است؟

انجمن سرطان آمریکا  از داده های موجود در ارتباط با بقاء، اپیدمیولوژی و نتایج مرتبط با بیماران که توسط انستیتوی ملی سرطان ارائه می شود، استفاده می کند تا از این طریق بتواند آمار بقا را برای انواع مختلف سرطان ارائه دهد.

بانک اطلاعاتی SEER میزان بقای نسبی ۵ ساله برای سرطان پستان در ایالات متحده را براساس میزان شیوع این سرطان ردیابی می کند. این پایگاه سرطان ها را به گروه های لوکالیزه یا محدود، منطقه ای و پیشرفته گروه بندی می کند:

 • لوکالیزه یا محدود: هیچ نشانه ای از گسترش سرطان در خارج از پستان وجود ندارد.
 • منطقه ای: سرطان در خارج از پستان به ساختارهای مجاور یا غدد لنفاوی گسترش یافته است.
 • پیشرفته : این سرطان به قسمت های دوردست بدن مانند ریه ها، کبد یا استخوان ها گسترش یافته است.

میزان زنده ماندن ۵ ساله در سرطان پستان

 1. لوکالیزه یا محدود: ۹۹ درصد
 2. منطقه ای: ۸۶ درصد
 3. پیشرفته: ۲۷ درصد
 4. ترکیب تمامی مراحل: ۹۰ درصد

درک این درصد ها به چه صورت است؟

 • زنانی که از این به بعد به سرطان پستان مبتلا می شوند ممکن است چشم انداز بهتری نسبت به این اعداد نشان دهند. چون درمان ها با گذشت زمان پیشرفت کرده و بهتر می شود و این تعداد مبتنی بر زنانی است که حداقل پنج سال زودتر سرطانشان تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گرفته اند.
 • این اعداد فقط در ابتدای مرحله تشخیص سرطان معتبر هستند. در صورت گسترش، رشد یا بازگشت مجدد سرطان استفاده نمی شوند.
 • این اعداد همه چیز را در نظر نمی گیرند. میزان زنده ماندن بر اساس میزان گسترش سرطان گروه بندی می شود. اما سن شما، سلامتی کلی، عکس العمل سرطان به درمان، درجه تومور، وجود گیرنده های هورمون بر روی سلول های سرطانی، وضعیت Her2 و سایر عوامل نیز می تواند در این ارقام تأثیر بگذارد.
 • میزان زنده ماندن برای زنان مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی متفاوت از موارد فوق است.
 • میزان بقا برای زنان مبتلا به سرطان التهابی پستان نسبت به موارد فوق متفاوت است.

cancer