عود سرطان چیست؟ | گروه پزشکان بهایند

اگر سرطان پس از درمان و پس از مدتی که سرطان قابل تشخیص نیست ، کشف شود ، به آن عود سرطان می گویند.

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

سرطان عود شونده یا راجعه ممکن است در همان مکانی که برای اولین بار شروع شده است برگردد ، یا ممکن است به جای دیگری از بدن حمله کند. هنگامی که سرطان در قسمت جدیدی از بدن گسترش می یابد ، همچنان بنا بر بخشی از بدن که سرطان در آن شروع شده است ، نامگذاری می شود. به عنوان مثال ، سرطان پروستات ممکن است در ناحیه غده پروستات برگردد (حتی اگر غده برداشته شود) ، یا ممکن است به استخوان ها حمله کند. در هر صورت این وضعیت ، عود سرطان پروستات نام دارد. ممکن است این سرطان پروستات عود شونده یا راجعه نیز نامیده شود. سرطان موجود در استخوان ها درست مانند سرطان پروستات درمان می شود.

اگر بعد از معالجه یک نوع سرطان ، سرطان مجددا نمایان شد ، آزمایشاتی انجام می شود مبنی بر این که آیا سرطان همان نوعی است که قبلاً داشته اید یا نوع جدیدی از سرطان است.

پیش بینی چگونگی احتمال عود سرطان امکان پذیر نیست ، اما در درمان سرطان دشوارتر است و احتمال بروز و بازگشت مجدد آن در موارد زیر وجود دارد:

  • رشد سریع
  • پیشرفته تر یا گسترده تر

اکثر انواع سرطان به صورت معمول عود می کنند. چنانچه قصد دارید آگاهی خود را نسبت به این موضوع افزایش دهید ، تیم مراقبت از سرطان می تواند در مورد این موارد اطلاعات بیشتری به شما بدهد.

 

انواع عود چیست؟

انواع مختلفی عود سرطان وجود دارد:

  • عود موضعی به این معنی است که سرطان در همان مکانی که برای اولین بار شروع شده است دوباره بازگشته است.
  • عود ناحیه ای به این معنی است که سرطان در غدد لنفاوی نزدیک به مکانی که برای اولین بار شروع شده است ، دوباره ظاهر شده است.
  • عود از راه دور به این معنی است که سرطان در قسمت دیگری از بدن ، در فاصله ای دور از محل شروع (اغلب ریه ها ، کبد ، استخوان یا مغز) مجددا برگشته است.

اگر سرطان تان عود کرده است ، تیم مراقبت از سرطان می تواند بهترین اطلاعات را در مورد نوع عود شما و علت بازگشت آن در اختیار شما قرار دهد. آنها همچنین می توانند در مورد گزینه های در دسترس و مناسب شما برای درمان و چشم انداز (پیش آگهی) با شما صحبت کنند.

 

 

توصیف سرطان و عود سرطان

اگر دکتر بگوید ، “سرطان کنترل شده است” چه معنایی دارد؟

اگر آزمایشات یا اسکن شما نشان دهد که سرطان هنوز وجود دارد ، ممکن است پزشک از اصطلاح “کنترل شده” استفاده کند ، اما با گذشت زمان تغییر نمی کند. کنترل شده به این معنی است که به نظر نمی رسد تومور در حال رشد باشد. روش دیگر برای تعیین کنترل ، ثابت خواندن بیماری است. برخی از تومورها حتی بدون هیچ درمانی می توانند برای مدت طولانی ثابت بمانند. بعضی از آنها پس از درمان سرطان در همان اندازه باقی مانده و تحت رصد قرار می گیرند تا این اطمینان حاصل شود که دوباره رشد مجدد خود را شروع نمی کنند.

اگر دکتر بگوید ، “سرطان پیشرفت کرده است” چه معنایی دارد؟

اگر سرطان رشد کند ، وضعیت سرطان شما تغییر می کند و ممکن است دکتر شما بگوید که سرطان تان پیشرفت کرده است. بیشتر آزمایشات بالینی زمانی تومور را تحت عنوان پیشرونده تعریف می کنند که 25٪ رشد بیشتر در اندازه گیری تومور وجود داشته باشد. ممکن است پزشک شما به میزان متفاوتی از رشد یا گسترش اشاره کند ، بنابراین اگر می خواهید جزئیات بیشتری را بدانید با پزشک تان مشورت کنید.

 

چه تفاوتی بین عود و پیشرفت سرطان وجود دارد؟

وقتی سرطان گسترش یابد یا بدتر شود ، پیشرفته نامیده می شود. گاهی اوقات تشخیص تفاوت بین عود و پیشرفت سرطان دشوار است. به عنوان مثال ، اگر سرطان فقط 3 ماه قبل از بازگشت از بین رفته باشد ، این ابهام به وجود می آید که آیا واقعاً از بین رفته است؟ یا آیا این یک عود یا پیشرفت بوده است؟ این احتمال وجود دارد که این وضعیت یک عود مجدد نباشد. در این حالت ، احتمالاً 1 مورد از 2 مورد زیر اتفاق افتاده است:

  • جراحی انجام شده برای بیرون حذف سرطان ، همه آن را برنداشته است. خوشه های کوچکی از سلول های سرطانی که در اسکن ها یا آزمایش های دیگر دیده نمی شدند ، معمولا باقی می مانند. با گذشت زمان آنها به اندازه ای بزرگ می شوند که در اسکن خود را نشان می دهند یا علائم ایجاد می کنند. این سرطان ها بسیار تهاجمی (سریع رشد و انتشار می یابند) هستند.
  • سرطان نسبت به درمان مقاوم شده است. سلول های سرطانی می توانند در برابر درمان مقاوم شوند ، درست مانند میکروب ها در برابر آنتی بیوتیک ها. این بدان معناست که شیمی درمانی یا پرتودرمانی ممکن است بیشتر سلول های سرطانی را از بین ببرد ، اما برخی از آنها تحت تأثیر قرار نگرفته و یا به اندازه ای تغییر کرده اند که در درمان دوام آورند. سپس این سلول های سرطانی می توانند رشد کرده و دوباره خود نمایی کنند.

بهترین متخصص پرتو درمانی در تهران

هرچه فاصله بین زمان از بین رفتن سرطان و زمان بازگشت آن کمتر باشد ، وضعیت جدی تر می شود. هیچ زمان استانداردی برای تصمیم گیری در مورد عود یا پیشرفت سرطان وجود ندارد. اما اکثر پزشکان عود را سرطانی می دانند که پس از حداقل یک سال که هیچ نشانه ای از آن وجود نداشته باشد ، دوباره عود می کند.

 

پاسخ و بهبودی

بهبودی کامل

هنگامی که یک درمان به طور تمام تومور هایی که در آزمایش دیده شده اند یا به نوعی اندازه گیری شده اند را از بین می برد ، پاسخ کامل یا بهبودی کامل نامیده می شود. پاسخ کامل یا بهبودی کامل به معنای بهبود سرطان نیست ، تنها به معنای این است که دیگر در آزمایشات دیده نمی شود.

بهبودی نسبی

به طور کلی ، پاسخ جزئی (یا بهبودی نسبی) به معنی پاسخ سرطان به درمان است ، اما سرطانی که هنوز کاملا از بین نرفته است. پاسخ جزئی اغلب به عنوان حداقل 50٪ کاهش تومور قابل اندازه گیری تعریف می شود. (اگر شما در یک آزمایش بالینی شرکت کرده اید ، معمولاً پاسخ بسیار دقیق تر تعریف می شود.) باید حداقل یک ماه طول بکشد تا کاهش اندازه تومور واجد شرایط باشد. باز هم می توانید جزئیات بیشتری راجع به نوع پاسخ درمانی تان و مدت زمان آن را از پزشک خود جویا شوید.

 

سرطان دوم چیست؟

ابتلا به سرطان دوم با عود سرطان متفاوت است. اگر آزمایشات در یک منطقه جدید ، سرطان نوع دیگری از سرطان شما را نشان دهد ، شما 2 نوع سرطان یا 2 نوع سرطان اولیه دارید. این 2 نوع سرطان در انواع مختلف سلول ها شروع شده و در میکروسکوپ متفاوت به نظر می رسند. این مورد بسیار نادرتر از عود سرطان است ، اما اتفاق می افتد. یک بار ابتلا به سرطان به این معنی نیست که در آینده نمی توانید به نوع دیگری از سرطان مبتلا شوید.

بگذارید این گونه شرح دهیم ، به عنوان مثال ، تصور کنید شما از نظر سرطان روده بزرگ تحت درمان قرار گرفته بودید ، و دیگر هیچ علامتی از آن در چک آپ وجود ندارد. سپس پزشک تومور جدیدی در کبد شما پیدا می کند. اگر این تومور نوعی سرطان باشد که از سلول های کبدی شروع می شده باشد ، این سرطان روده بزرگ نیست که به کبد گسترش یافته است. بلکه شما از سرطان روده بزرگ بهبود یافته اید (یا در حال بهبودی هستید) و به سرطان کبد نیز مبتلا هستید ، به بیان دیگر 2 نوع مختلف سرطان دارید. درمان شما برای سرطان کبد متفاوت از درمان سرطان روده بزرگ یا سرطان عود شونده روده بزرگ است.

 

سخن پایانی 

گروه پزشکان بهایند

چنانچه به مشاوره نیاز دارید به این صفحه مراجعه فرمایید یا اگر به دنبال یک تیم متخصص با تجربه و کار آزموده در درمان سرطان در ایران هستید، فهرست متخصصان ما را در این زمینه بررسی کنید. این متخصصان کارآزموده روش های جدید درمان سرطان پانکراس را به بهترین شکلی که مناسب شماست به شما ارائه می دهند.

ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

تماس با ما

شاد و تندرست باشید.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

منبع:

cancer.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا