پیش آگهی و امید به زندگی در سرطان روده بزرگ

اگر متوجه شوید که به بیماری “سرطان روده بزرگ” مبتلا شده‌اید، کاملاً طبیعی است که درباره آینده خود نگران شوید. بدون شک اولین سوالی که فکر شما را درگیر می کند این موضوع می باشد که آیا سرطان من قابل درمان است؟

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

حتما این نکته را به یاد داشته باشید که امید به زندگی در سرطان روده بزرگ بسیار متنوع بوده و می تواند برای شما گیج کننده باشد. این تعداد مبتنی بر گروه های بزرگی از مبتلایان به سرطان بوده و دقیقاً نمی توانید پیش بینی کنید که شما یا هر یک از افراد که دچار این بیماری شده‌اند چقدر طبق این امار احتمال زنده ماندن دارند.

هیچ دو فرد مبتلا به سرطان روده بزرگی درمان یکسانی نداشته و شرایطشان با یکدیگر بسیار فرق دارند. پزشک شما بر اساس اطلاعاتی که در مورد سرطان شما دارد، بهترین تلاش خود را برای پاسخگویی به سوالات شما انجام خواهد داد. در این بیماری پیش آگهی  و بقا فقط به عنوان یک راهنما استفاده می شود.

 

میزان بقا در سرطان روده بزرگ

میزان بقا در این بیماری بر اساس افرادی که به سرطان روده بزرگ دچار شده و پس از مدت زمان معینی هنوز زنده هستند، محاسبه می شود. بیشتر آمارها بصورت میزان بقا 5 ساله تعریف می شوند.

به عنوان مثال اگر میزان بقاء پنج ساله برای سرطان روده بزرگ بصورت موضعی 90 درصد باشد، بدین معنی است که 90 درصد افرادی که به سرطان روده بزرگ موضعی مبتلا هستند پنج سال بعد از تشخیص اولیه هنوز زنده هستند.

به خاطر داشته باشید آمارها داستان های فردی را روایت نمی کنند و نمی توانند نتیجه فردی شما را پیش بینی کنند. اهمیت دادن به این آمار شاید بتواند مفید باشد، اما به یاد داشته باشید که این پیش بینی ها در همه افراد متفاوت است.

تجربه ابتلا به سرطان روده بزرگ ممکن است از تجربه های شخص دیگری متفاوت باشد، حتی اگر مرحله بیماری دقیقا مشابه آن شخص باشد. درک و امیدوار بودن به راه های درمان جدید نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا آزمایشات بالینی به طور مداوم گزینه های جدید درمانی را ارائه می دهند.

 

میزان بقا نسبی پنج ساله برای سرطان روده بزرگ

براساس داده های سازمان  SEER در آمریکا از سال 2008 تا 2014 میزان بقای پنج ساله برای مبتلایان به سرطان روده بزرگ 64.5 درصد بوده است.

سرطان معمولا با استفاده از كميته مشترك آمريكا (American Joint Committee) در سيستم TNM مرحله بندی و بررسی مي شود ولی داده ها ی به دست آمده از طریق سازمان SEER سرطان را به سه گروه موضعی، ناحیه‌ای و پیشرفته دسته بندی می کنند.

نرخ بقای نسبی پنج ساله برای هر گروه به شرح زیر است:

 • موضعی: 90 درصد. سرطان در بخشی از بدن که بیماری از آنجا شروع شده باقی می ماند.
 • ناحیه‌ای: 71 درصد. این مرحله سرطان به این معنی می باشد که بیماری به نواحی مجاور گسترش یافته است.
 • پیشرفته: 14 درصد. این نوع سرطان به این معنی است که سرطان به قسمت های مختلف بدن سرایت کرده،  به طور معمول از آن به عنوان سرطان متاستاتیک (metastatic) یاد می شود.

 

عواملی که بر پیش آگهی سرطان روده بزرگ تأثیر می گذارد

اگر به سرطان روده بزرگ مبتلا شده باشید، بسیاری از عوامل در روند بیماری و حتی درمان شما تأثیر می گذارد. براساس منابع مؤسسه ملی سرطان آمریکا این عوامل شامل موارد زیر است:

 • مرحله: به این معنی که سرطان روده بزرگ چه میزان گسترش پیدا کرده است. همانطور که توسط انجمن سرطان آمریکا گزارش شده سرطان موضعی که هنوز به غدد لنفاوی یا اندام های دوردست منتقل نشده، معمولاً نتیجه بهتری در بهبود دارد تا نسبت به سرطانی که در سایر قسمت های بدن شیوع یافته است.
 • درجه (Grade): درجه سرطان به میزان نزدیک بودن سلول های سرطانی به سلول های طبیعی اشاره دارد. هرچه سلول ها غیر طبیعی به نظر برسند، طبیعتا درجه بالاتر می رود. همانطور که انتظار می رود سرطان های درجه پایین تاثیر مفیدی در بهبودی خواهند داشت.
 • درگیری گره های لنفاوی: سیستم لنفاوی به دفع کردن بدن از مواد زاید کمک می کند. در بعضی موارد سلول های سرطانی از محل اصلی خود به گره های لنفاوی می روند. به طور کلی هرچه غده های لنفاوی بیشتری وجود داشته باشد که به سلول های سرطانی آلوده شوند، احتمال بازگشت یا عود بیماری در شخص بیشتر می شود.
 • سلامت عمومی: سلامت عمومی شما بر توانایی شما در تحمل درمان تأثیر می گذارد و ممکن است در نتیجه بیماری نیز نقش داشته باشد. در بسیاری از موارد هرچه از نظر سلامتی در هنگام تشخیص بیماری بهتر و قوی تر باشید، می توانید با درمان و عوارض جانبی آن بهتر روبرو شوید.
 • انسداد روده بزرگ: سرطان روده بزرگ می تواند باعث انسداد روده بزرگ شود و در انتها باعث ایجاد سوراخ در روده شود. هر یک از این شرایط می تواند چشم انداز روند درمان شما را تحت تأثیر قرار دهد.
 • حضور CEA : CEA یک مولکول پروتئین در خون است. در صورت وجود سرطان روده بزرگ سطح سرمی CEA افزایش می یابد. حضور زیاد یا کم CEA در بدن شما بر چگونگی پاسخ به درمان تأثیر می گذارد.

 

آمار عمومی درباره سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ در حال حاضر چهارمین سرطان شایع در ایالات متحده است. طبق انجمن سرطان آمریکا در سال 2014 حدود 135430 نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ تشخیص داده شدند. در همان سال نزدیک به 50.260 نفر در اثر این بیماری در گذشتند.

خبر خوب این است که چشم انداز افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در چند سال گذشته بهبود یافته است. طبق آمار موجود میزان مرگ و میر افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ از سال 1991 تا 2009 حدود 30 درصد کاهش یافته است.

میزان بقاء پنج ساله برای سرطان روده بزرگ بستگی به مرحله بیماری دارد و معمولاً سایر فاکتورهای خاص ماننددرجه یا گرید ، نشانگر CEA یا انواع مختلف درمان را در نظر گرفته نمی شود.

به عنوان مثال پزشک شما ممکن است یک برنامه درمانی متفاوت از شخص دیگری که مبتلا به سرطان روده بزرگ است به شما توصیه کند. نحوه پاسخ مردم به درمان نیز بسیار متفاوت است. هر دو عامل بر نتایج تأثیر می گذارند.

و در آخر اینکه میزان بقای سرطان روده بزرگ گاهی می تواند ناراحت کننده و نا امید کننده باشد. به همین دلیل برخی افراد تصمیم می گیرند در مورد میزان پیش آگهی یا امید به زندگی این بیماری با پزشک خود صحبت نکنند. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید از نتایج معمولی سرطان خود مطلع شوید، حتما با پزشک صحبت کنید.

اما اگر تصمیم دارید در مورد این موضوع بحث کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که اعداد بالا راهنمای کلی هستند و نمی توانند وضعیت یا نتیجه فردی شما را پیش بینی کنند.

healthline

22 دیدگاه دربارهٔ «پیش آگهی و امید به زندگی در سرطان روده بزرگ»

 1. خداداد زکی پور

  سلام بنده 7 سال است که تمور پشت روده بزرگ نمایان شده ولی به علت دو سکته که قبلاً زدم جراح حاضر به عمل کردن نیست درد مقعد خسته ام کرده هیچ دارویی هم تجویز نکردند دنبال راه حل هستم حتی اگر به مرگم تمام شود چون از درد خسته شدم

  1. تیم پژوهشی بهایند

   سلام. مدارک تون رو بفرستین بررسی کنیم ببینیم می تونیم براتون از درمان‌های هدفمند یا ایمونوتراپی استفاده کنیم.

 2. باسلام و عرض ادب و احترام
  پدر من طبق تشخیص کلونوسکوپی و نمونه برداری در ده سانتی مقعد توده رکتوم داره شنبه میبرم برای سی تی اسکن لطفا در مورد روند درمان پیشنهاد یا راهنمایی بفرمایید . خیلی ممنون

  1. فرزانه جعفری

   سلام بستگی به نتایج تصویربرداری داره از پرتودرمانی شیمی درمانی یا جراحی استفاده میشه

 3. سلام من تو ۸ سانتی داشتم که شیمی درمانی رادیوتراپی

  و در نهایت دوبار جراحی کردم الان هم تحت نظد هستم

 4. سلام،پدر من یکسال پیش بہ سرطان رودہ بزرگ مبتلا شدن 30 جلسه پرتودرمانی شدن و بعد عمل کردن و قسمتی از روده بزرگ رو برداشتن و هشت جلسه شیمی درمانی شد،بعد که مراحل درمان تمام شد سی تی کردن و یک ندول به اندازه۳ mm در قسمت ریه مشاهده شد، دوباره بعد سه ماه دکتر مجدد یک سی تی خواست که ایا پیشرفت کرده ، خوشبختانه ندول همون اندازه اولیه بود و هیچ پیشرفتی نکرده بود، ایا ممکنه که این بیماری دوباره پیشرفت کنه به جاهای دیگه متاستاز بشه؟ جای نگرانی هست؟

  1. تیم پزشکان بهایند

   سرطان یه بیماری مزمن هست که می تونه هر زمان برگرده هرقدر در مراحل اولیه تشخیص داده بشه احتمال موفقیت درمان و کنترل طولانی مدت بیماری بیشتره بعد از اتمام دوره درمان بیمار تحت پیگیری دوره ای منظم با تصویربرداری یا آزمایش خون قرار میگیره تا اگه عودی وجود داره زود تشخیص داده بشه

 5. سلام خسته نباشید
  من تاززه کولونسکوپی کردم سه تا پولیپ کولون وبزرگی قسمت تخلیه وسیگمویید وجود داست وهمورویید شدید کلا حدود ۱۰ساله بیحالی شدید کم کاری شدید تیرویید نفخ زیاد بی استهالی وحشتناک دارم هنوز نتیجه پاتولوژی نگرفتم ایا سرطان دارم وچکار باید بکنم ممنون

  1. تیم پزشکان بهایند

   برای اینکه بتونیم کمکتون کنیم نیاز به نتیجه پاتولوژی داریم بعد از گرفتن گزارش پاتولوژی با مجموعه تماس بگیرین راهنماییتون کنن

 6. سلام من ۱۶ سالمه و تمام علاعم سرطان روده بزرگ دارم و هنوز به دکتر مراجعه نکردم من یک ساله یبوست دارم و خونریزی روده دارمو درد مقعد درد های شکمیی …. دارم خیلی اذیتم میکنه ایا ممکنه خطرناک باشهه ؟؟

  1. تیم پزشکان بهایند

   سلام نیاز هست توسط متخصص گوارش معاینه بشین در صورتیکه تمایل دارید با مجموعه تماس بگیرین راهنماییتون می کنند

 7. مهتاب بهمنی

  سلام خسته نباشی
  مادر شوهرم ۷۳سالشه
  چند ماه پیش دوتا جوش مثل بواسیر داشت کم کم بزرک شدن و خونریزی،کردن البته بعضی وقتها اسهال و یبوست داشت دکتر کولونوسکوپی کلی آزمایش گرفت تشخیص سرطان بدخیم روده بزرگ داد الان خیلی اذیته و توده زده بیرون به شدت دردناک و خونریزی داره
  ممنون میشم جواب بدین

  1. تیم پزشکان بهایند

   سلام دوست عزیز اگه توده بدخیم دارن نیاز هست با انکولوژیست مشاوره داشته باشن راهنمایی تون می کنن

 8. سلام بعد تشخیص سرطان روده ی بزرگ
  امکان داره دوباره برگرده ؟
  واینکه تو نت خوندم بعد اتمام درمان امکان سکته قلبی و مغزی ضعف بدن و کاهش شنوایی و اینکه زندگی فرق داره کلا درسته ؟یا بدن به شرایط قبلی برمیگرده

  1. تیم پزشکان بهایند

   سلام دوست عزیز سرطان یه بیماری مزمن هست که ممکنه در هر مرحله از زندگی برگرده
   تعداد سالهایی که بیمار بدون سرطان بتونه زندگی کنه به عوامل مختلفی بستگی داره مثل میزان پاسخ به درمان، میزان پیشرفت بیماری در زمان تشخیص ، سن بیمار، حضور بیماری زمینه ای ، خصوصیات ژنتیکی تومور و….

 9. سلام روزتون بخیر

  من تازه متوجه شدم تومور در روده راست دارم حدود یک سانت و نیم دکتر معالجم برداشت جواب پات رو گرفتم گفتن سرطان بوده احتیاج به کولونو ۴ هفته بعد دادن تا لتریال بررسی شه امکان داره خوب نشم

 10. سلام خسته نباشید خواهرم ۲ ساله به سرطان روده مبتلا هستن که کیسه اضافه شد و ۱ سال شیمه درمانی انجام شد الان دکتر میگه داخل روده چیزی مشاهده نمیشه ولی در کشاله ران تومور های که زخم شده به دکتر زنان ارجاع داده شد که بعد نمونه گفتن مشکل از بیماری قبلی هستش و دکتر قبلی میگه تو ام ار ای چیزی مشاهده نشده و ازمایش و نمونه خوبه پس مشکل از چه چیزی هست

 11. سلام و عرض ادب. یکی از نزدیکانم ۴۷ سالشون هست. به سرطان روده بزرگ مبتلا شدند. با گرید ۳ و نیم، . سه بار جراحی شدن، شیمی درمانی شدند و ۴۰ جلسه پرتو درمانی و خوشبختانه درمان شدند. اما از پیگیری و آزمایش مجدد امتناع می کنن. احتمال عود این بیماری معمولا بعد از چند سال اتفاق می افته؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 12. سلام من خونریزی داشتم کلونوزکپی کردم کولیت داشتم خواستم بدونم ایا درمان میشه یا نه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا