09023009259 [email protected]

اگر متوجه شوید که به بیماری “سرطان روده بزرگ” مبتلا شده‌اید، کاملاً طبیعی است که درباره آینده خود نگران شوید. بدون شک اولین سوالی که فکر شما را درگیر می کند این موضوع می باشد که آیا سرطان من قابل درمان است؟

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

حتما این نکته را به یاد داشته باشید که امید به زندگی در سرطان روده بزرگ بسیار متنوع بوده و می تواند برای شما گیج کننده باشد. این تعداد مبتنی بر گروه های بزرگی از مبتلایان به سرطان بوده و دقیقاً نمی توانید پیش بینی کنید که شما یا هر یک از افراد که دچار این بیماری شده‌اند چقدر طبق این امار احتمال زنده ماندن دارند.

هیچ دو فرد مبتلا به سرطان روده بزرگی درمان یکسانی نداشته و شرایطشان با یکدیگر بسیار فرق دارند. پزشک شما بر اساس اطلاعاتی که در مورد سرطان شما دارد، بهترین تلاش خود را برای پاسخگویی به سوالات شما انجام خواهد داد. در این بیماری پیش آگهی  و بقا فقط به عنوان یک راهنما استفاده می شود.

 

میزان بقا در سرطان روده بزرگ

میزان بقا در این بیماری بر اساس افرادی که به سرطان روده بزرگ دچار شده و پس از مدت زمان معینی هنوز زنده هستند، محاسبه می شود. بیشتر آمارها بصورت میزان بقا 5 ساله تعریف می شوند.

به عنوان مثال اگر میزان بقاء پنج ساله برای سرطان روده بزرگ بصورت موضعی 90 درصد باشد، بدین معنی است که 90 درصد افرادی که به سرطان روده بزرگ موضعی مبتلا هستند پنج سال بعد از تشخیص اولیه هنوز زنده هستند.

به خاطر داشته باشید آمارها داستان های فردی را روایت نمی کنند و نمی توانند نتیجه فردی شما را پیش بینی کنند. اهمیت دادن به این آمار شاید بتواند مفید باشد، اما به یاد داشته باشید که این پیش بینی ها در همه افراد متفاوت است.

تجربه ابتلا به سرطان روده بزرگ ممکن است از تجربه های شخص دیگری متفاوت باشد، حتی اگر مرحله بیماری دقیقا مشابه آن شخص باشد. درک و امیدوار بودن به راه های درمان جدید نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا آزمایشات بالینی به طور مداوم گزینه های جدید درمانی را ارائه می دهند.

 

میزان بقا نسبی پنج ساله برای سرطان روده بزرگ

براساس داده های سازمان  SEER در آمریکا از سال 2008 تا 2014 میزان بقای پنج ساله برای مبتلایان به سرطان روده بزرگ 64.5 درصد بوده است.

سرطان معمولا با استفاده از كميته مشترك آمريكا (American Joint Committee) در سيستم TNM مرحله بندی و بررسی مي شود ولی داده ها ی به دست آمده از طریق سازمان SEER سرطان را به سه گروه موضعی، ناحیه‌ای و پیشرفته دسته بندی می کنند.

نرخ بقای نسبی پنج ساله برای هر گروه به شرح زیر است:

  • موضعی: 90 درصد. سرطان در بخشی از بدن که بیماری از آنجا شروع شده باقی می ماند.
  • ناحیه‌ای: 71 درصد. این مرحله سرطان به این معنی می باشد که بیماری به نواحی مجاور گسترش یافته است.
  • پیشرفته: 14 درصد. این نوع سرطان به این معنی است که سرطان به قسمت های مختلف بدن سرایت کرده،  به طور معمول از آن به عنوان سرطان متاستاتیک (metastatic) یاد می شود.

 

عواملی که بر پیش آگهی سرطان روده بزرگ تأثیر می گذارد

اگر به سرطان روده بزرگ مبتلا شده باشید، بسیاری از عوامل در روند بیماری و حتی درمان شما تأثیر می گذارد. براساس منابع مؤسسه ملی سرطان آمریکا این عوامل شامل موارد زیر است:

  • مرحله: به این معنی که سرطان روده بزرگ چه میزان گسترش پیدا کرده است. همانطور که توسط انجمن سرطان آمریکا گزارش شده سرطان موضعی که هنوز به غدد لنفاوی یا اندام های دوردست منتقل نشده، معمولاً نتیجه بهتری در بهبود دارد تا نسبت به سرطانی که در سایر قسمت های بدن شیوع یافته است.
  • درجه (Grade): درجه سرطان به میزان نزدیک بودن سلول های سرطانی به سلول های طبیعی اشاره دارد. هرچه سلول ها غیر طبیعی به نظر برسند، طبیعتا درجه بالاتر می رود. همانطور که انتظار می رود سرطان های درجه پایین تاثیر مفیدی در بهبودی خواهند داشت.
  • درگیری گره های لنفاوی: سیستم لنفاوی به دفع کردن بدن از مواد زاید کمک می کند. در بعضی موارد سلول های سرطانی از محل اصلی خود به گره های لنفاوی می روند. به طور کلی هرچه غده های لنفاوی بیشتری وجود داشته باشد که به سلول های سرطانی آلوده شوند، احتمال بازگشت یا عود بیماری در شخص بیشتر می شود.
  • سلامت عمومی: سلامت عمومی شما بر توانایی شما در تحمل درمان تأثیر می گذارد و ممکن است در نتیجه بیماری نیز نقش داشته باشد. در بسیاری از موارد هرچه از نظر سلامتی در هنگام تشخیص بیماری بهتر و قوی تر باشید، می توانید با درمان و عوارض جانبی آن بهتر روبرو شوید.
  • انسداد روده بزرگ: سرطان روده بزرگ می تواند باعث انسداد روده بزرگ شود و در انتها باعث ایجاد سوراخ در روده شود. هر یک از این شرایط می تواند چشم انداز روند درمان شما را تحت تأثیر قرار دهد.
  • حضور CEA : CEA یک مولکول پروتئین در خون است. در صورت وجود سرطان روده بزرگ سطح سرمی CEA افزایش می یابد. حضور زیاد یا کم CEA در بدن شما بر چگونگی پاسخ به درمان تأثیر می گذارد.

 

آمار عمومی درباره سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ در حال حاضر چهارمین سرطان شایع در ایالات متحده است. طبق انجمن سرطان آمریکا در سال 2014 حدود 135430 نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ تشخیص داده شدند. در همان سال نزدیک به 50.260 نفر در اثر این بیماری در گذشتند.

خبر خوب این است که چشم انداز افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در چند سال گذشته بهبود یافته است. طبق آمار موجود میزان مرگ و میر افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ از سال 1991 تا 2009 حدود 30 درصد کاهش یافته است.

میزان بقاء پنج ساله برای سرطان روده بزرگ بستگی به مرحله بیماری دارد و معمولاً سایر فاکتورهای خاص ماننددرجه یا گرید ، نشانگر CEA یا انواع مختلف درمان را در نظر گرفته نمی شود.

به عنوان مثال پزشک شما ممکن است یک برنامه درمانی متفاوت از شخص دیگری که مبتلا به سرطان روده بزرگ است به شما توصیه کند. نحوه پاسخ مردم به درمان نیز بسیار متفاوت است. هر دو عامل بر نتایج تأثیر می گذارند.

و در آخر اینکه میزان بقای سرطان روده بزرگ گاهی می تواند ناراحت کننده و نا امید کننده باشد. به همین دلیل برخی افراد تصمیم می گیرند در مورد میزان پیش آگهی یا امید به زندگی این بیماری با پزشک خود صحبت نکنند. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید از نتایج معمولی سرطان خود مطلع شوید، حتما با پزشک صحبت کنید.

اما اگر تصمیم دارید در مورد این موضوع بحث کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که اعداد بالا راهنمای کلی هستند و نمی توانند وضعیت یا نتیجه فردی شما را پیش بینی کنند.

healthline