02188218551 [email protected]

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی چگونه انجام میشود

شیمی درمانی به استفاده از هر دارویی برای درمان هر بیماری اطلاق می شود. اما از نظر عموم افراد ، کلمه شیمی درمانی (یا “کموتراپی”) به معنی مصرف داروهایی است که برای درمان سرطان استفاده می شود. مهم است بدانید که همه داروها و مخدرها برای درمان سرطان به یک شکل عمل نمی کنند. قبلاً تنها دارویی که می توانست سرطان را درمان کند ، شیمی درمانی سنتی یا استاندارد بود ، اما اکنون انواع مختلفی از داروها برای درمان سرطان استفاده می شود. در حالی که شیمی درمانی سنتی یا استاندارد هنوز هم بهترین روش برای درمان بسیاری از سرطان ها به شمار می رود ، اما انواع مختلف داروها در برخی افراد بهتر عمل می کنند. (منبع)

اطلاعاتی که در این مطلب ارائه شده ، شیمی درمانی سنتی یا استاندارد را توصیف می کند. داروهای دیگری نیز وجود دارد که به روش های مختلفی از جمله در درمان هدفمند ، هورمون درمانی و ایمونوتراپی برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرند.

شیمی درمانی به عنوان یک درمان سیستمیک در نظر گرفته می شود زیرا این داروها در سراسر بدن به جریان در می آیند و می توانند سلول های سرطانی را که به قسمت هایی از بدن ، بسیار دورتر از تومور اصلی (اولیه) گسترش یافته اند (متاستاز) از بین ببرند. این امر باعث می شود که شیمی درمانی از روش هایی مانند جراحی و پرتو درمانی متفاوت باشد. با جراحی توموری از قسمتی از بدن که سرطان پیدا شده است برداشته می شود و پرتودرمانی در منطقه خاصی از بدن برای از بین بردن یا آسیب رساندن به سلول های سرطانی انجام می شود. به درمان هایی از این قبیل ، درمان های موضعی گفته می شود زیرا تنها بر یک قسمت خاص از بدن تأثیر می گذارد.

 

اهداف درمانی شیمی درمانی

فاصله بین جلسات شیمی درمانی

اگر پزشک شما شیمی درمانی را به عنوان گزینه ای برای درمان سرطان تان توصیه کرده است ، درک اهداف درمان هنگام تصمیم گیری در مورد درمان بسیار مهم است. سه هدف اصلی برای شیمی درمانی در درمان سرطان وجود دارد:

 1. درمان
 2. کنترل
 3. تسکین

درمان

در صورت امکان ، از شیمی درمانی برای بهبود سرطان استفاده می شود ، به این معنی که سرطان از بین رفته است و دیگر بر نمی گردد.

اکثر پزشکان از کلمه “درمان” استفاده نمی کنند مگر اینکه به عنوان یک نتیجه ممکن یا در نظر گرفته شده برای درمان باشد. بنابراین ، هنگام انجام درمانی که ممکن است شانس بهبود سرطان فرد را افزایش دهد ، پزشک ممکن است آن را به عنوان روشی “با قصد درمان” توصیف کند.

اگرچه ممکن است هدف در این شرایط درمان باشد و تنها امید بسیاری از افراد مبتلا به سرطان باشد ، اما همیشه به یک ترتیب نتیجه نمی دهد. معمولاً سال ها طول می کشد تا اثبات شود که آیا سرطان فرد واقعاً بهبود یافته است یا خیر.

کنترل

در صورت عدم امکان درمان ، هدف از درمان سرطان با شیمی درمانی می تواند کنترل بیماری باشد. در این موارد ، از شیمی برای کوچک شدن تومورها و یا جلوگیری از رشد و گسترش سرطان استفاده می شود. این می تواند به فرد سرطانی کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و عمر طولانی تری داشته باشد.

در بسیاری از موارد ، سرطان به طور کامل از بین نمی رود ، بلکه به عنوان یک بیماری مزمن کنترل و مدیریت می شود ، دقیقاً مانند بیماری قلبی یا دیابت. در موارد دیگر ، سرطان ممکن است برای مدتی برطرف شود ، اما احتمال دارد دوباره برگردد (عود کند).

تسکین

از شیمی می توان برای تسکین علائم ناشی از سرطان نیز استفاده کرد. به این عمل تسکین درمانی ، شیمی درمانی تسکینی یا درمان با قصد تسکین گفته می شود.

وقتی سرطان در مرحله پیشرفته باشد ، احتمالاً قابل کنترل نیست و گسترش یافته است ، هدف از دادن شیمی درمانی ممکن است بهبود کیفیت زندگی یا کمک به فرد در احساس بهتر باشد. به عنوان مثال ، شیمی درمانی ممکن است برای کمک به کوچک شدن توموری که باعث درد یا فشار می شود ، شود تا بیمار احساس بهتری داشته باشد و درد کمتری داشته باشد.

اطلاع از این امر بسیار حائز اهمیت است که درمانی که برای کاهش علائم یا افزایش راحتی و آسایش استفاده می شود ، مراقبت تسکینی نامیده می شود. به عنوان مثال ، درمان های ضد تهوع یا داروهای ضد درد ، تسکین دهنده هستند و می توانند در تمام مراحل درمان استفاده شوند. وقتی از شیمی درمانی به عنوان درمان تسکینی استفاده می شود ممکن است گیج کننده باشد ، زیرا بیشتر اوقات برای درمان یا کنترل سرطان استفاده می شود. اما هنگامی که با هدف راحتی استفاده می شود ، شیمی درمانی بخشی از یک طرح مراقبت تسکینی می شود.

 

برنامه ریزی برای درمان های شیمی درمانی

تعداد جلسات شیمی درمانی سرطان روده

شما و پزشک سرطان شناس (انکولوژیست) تان تصمیم خواهید گرفت که چه دارو یا ترکیبی از داروها را باید مصرف کنید. دکتر شما دوزها ، نحوه مصرف داروها و تعداد دفعات و مدت درمان را انتخاب می کند. همه این تصمیمات به نوع سرطان ، محل ابتلا ، بزرگی آن ، گسترش در سایر قسمت های بدن و تأثیر آن بر عملکردهای طبیعی بدن و سلامت کلی شما بستگی دارد.

سرطان تنها با یک داروی شیمیایی نیز قابل درمان است ، اما اغلب چندین دارو با هم استفاده می شود. این داروها ممکن است به ترتیب خاص یا در ترکیبات خاصی تجویز شوند (شیمی درمانی ترکیبی نامیده می شود). داروهای مختلفی که به روش های مختلف اثر می کنند می توانند با همکاری یکدیگر سلول های سرطانی بیشتری را از بین ببرند. این امر همچنین می تواند به کاهش احتمال مقاومت سرطان در برابر هر داروی شیمیایی کمک کند.

بعضی اوقات شیمی درمانی تنها درمانی است که شما نیاز دارید. بیشتر اوقات ، شیمی درمانی با جراحی یا پرتودرمانی یا هر دو مورد استفاده قرار می گیرد. و گاهی اوقات با داروهای دیگر مانند درمان هدفمند ، هورمون درمانی یا ایمونوتراپی استفاده می شود. به عنوان مثال ، ممکن است از شیمی در موارد زیر استفاده شود:

 • کوچک کردن تومور قبل از جراحی یا پرتودرمانی. شیمی درمانی که در این روش استفاده می شود ، درمان نئوادجوانت نامیده می شود.
 • پس از جراحی یا پرتودرمانی برای کمک به از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده در بدن. به شیمی استفاده شده در این روش ، درمان کمکی یا آدجوانت گفته می شود.
 • همراه با انواع دیگر داروها برای کمک به از بین بردن سلول های سرطانی ، مانند داروهای هدفمند درمانی که بر روی اهداف خاصی از سلول های سرطانی اثر می گذراند یا داروهای ایمونوتراپی که به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا با سرطان مقابله کند.
 • در صورت بازگشت سرطان یا از بین رفتن کامل آن ، توام با سایر روش های درمانی.

 

تعیین اینکه کدام داروهای شیمی درمانی استفاده شود

شیمی درمانی بعد از جراحی

در برخی موارد ، بهترین انتخاب دوزها و برنامه ها برای هر داروی شیمیایی به وضوح مشخص است و بر اساس مطالعات تحقیقاتی انجام می شود. در موارد دیگر ، ممکن است کمتر در مورد بهترین روش برای درمان انواع خاص و مراحل سرطان شناخته شود. یا ممکن است یک بیمار یک بیماری سلامتی دیگری داشته باشد که باعث شود پزشک فکر کند یک روش درمانی خاص به دلیل عوارض جانبی یا سایر مشکلات احتمالی بهترین انتخاب نیست. در این موارد ، پزشکان مختلف ممکن است ترکیبات دارویی مختلفی را با برنامه های مختلف انتخاب کنند.

عواملی که تیم درمان سرطان هنگام توصیه گزینه های درمانی در نظر می گیرد عبارتند از:

 • نوع و زیر گروه سرطان
 • مرحله سرطان (میزان گسترش آن)
 • نتایج سایر آزمایشات روی تومور ، مانند نشانگرهای زیستی
 • سن بیمار
 • سلامت کلی بیمار و داروهای فعلی وی
 • سایر مشکلات جدی سلامتی (مانند بیماری های قلب ، کبد یا کلیه)
 • انواع درمان های سرطان در گذشته

تیم درمان تمام این عوامل را همراه با اطلاعات حاصل از تحقیقات به عمل آمده و منتشر شده در مجلات پزشکی و کتاب های مرجع که نتایج بیماران مشابه تحت شیمی درمانی را شرح داده است ، در نظر می گیرد.

 

تعیین دوزهای شیمی درمانی

درمان نئوادجوانت

بیشتر داروهای شیمی درمانی ، داروهای قوی ای هستند که دامنه نسبتاً کمی برای ایمنی و اثربخشی دوز دارند. مصرف کم دارو به خوبی سرطان را درمان نمی کند و مصرف زیاد آن می تواند عوارض جانبی تهدید کننده ای برای زندگی بیمار به همراه داشته باشد. به همین دلیل ، پزشکان باید دوزهای شیمیایی را بسیار دقیق محاسبه کنند.

بسته به دارو (های) مصرفی ، روش های مختلفی برای تعیین دوزهای شیمیایی وجود دارد. بیشتر داروهای شیمیایی بر حسب میلی گرم اندازه گیری می شوند.

دوز کلی ممکن است بر اساس وزن بدن فرد در کیلوگرم باشد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی با وزن ۵۰ کیلوگرم (۱۱۰ پوند) دارویی دریافت کند که باید به ازای هر کیلوگرم وزن ۱۰ میلی گرم تجویز شود ، به این معنی که فرد باید ۵۰۰ میلی گرم دارو (۵۰ کیلوگرم) دریافت کند. x 10 میلی گرم در هر کیلوگرم = ۵۰۰ میلی گرم).

برخی از دوزهای شیمیایی بر اساس مساحت سطح بدن (BSA) تعیین می شوند که با استفاده از قد و وزن محاسبه می شوند. BSA در متر مربع (m۲) بیان می شود.

از آنجا که بدن کودکان به طور متفاوتی داروها را پردازش می کند ، دوزهای مربوط به کودکان و بزرگسالان حتی پس از در نظر گرفتن BSA متفاوت است. همچنین ممکن است سطح حساسیت کودکان نسبت به داروها متفاوت باشد.

علاوه بر این که دوزها برای کودکان متفاوت است ، دوزهای برخی از داروها برای برخی از افرادی مشروط به شرایط زیر باشد:

 • مسن باشد
 • تغذیه نامناسب داشته باشد
 • چاق باشد
 • قبلاً داروهای دیگری مصرف کرده و یا در حال مصرف آنها باشد
 • قبلاً پرتودرمانی انجام داده و یا در حال انجام آن باشد
 • تعداد گلبول های خون کمی داشته باشد
 • بیماری های کبدی یا کلیوی داشته باشد

در غیر این صورت ممکن است نتوانید دوزهای کامل را تحمل کنید.

 

تعیین یک برنامه شیمی درمانی (چرخه)

شیمی درمانی معمولاً در فواصل منظم به نام چرخه انجام می شود. چرخه ممکن است دوز یک یا چند دارو در یک یا چند روز باشد و به دنبال آن چند روز یا هفته بدون درمان انجام شود. این به سلول های طبیعی زمان می دهد تا از عوارض جانبی دارو بهبود یابند. گاهی اوقات ، به دوزها ممکن است روزهای مشخصی پشت سر هم ، یا هر روز در طی چند روز داده شود و به دنبال آن یک دوره استراحت انجام شود. بعضی از داروها وقتی به طور مداوم و در طی تعداد مشخصی روز تجویز می شوند ، بهترین عملکرد را دارند.

هر دارو طبق برنامه ای تجویز می شود که حداکثر استفاده را از اقدامات ضد سرطانی می برد و عوارض جانبی را به حداقل می رساند. اگر بیش از یک دارو استفاده شود ، در برنامه درمانی مشخص می شود که هر دارو چند بار و دقیقاً باید تجویز شود. تعداد چرخه های داده شده ممکن است قبل از شروع درمان ، بر اساس نوع و مرحله سرطان ، تعیین شود. در برخی موارد ، تعداد انعطاف پذیر است و نحوه تأثیر درمان بر سرطان و سلامت کلی فرد را در نظر خواهد گرفت.

 

تغییر دوزها و برنامه های شیمی درمانی

در بیشتر موارد ، با آزمایش آنها در آزمایشات بالینی ، موثرترین دوزها و برنامه های دارویی برای درمان سرطان های خاص پیدا شده است. مهم است ، در صورت امکان ، دوره کامل شیمی درمانی ، دوز کامل را مصرف کرده و چرخه ها را طبق برنامه نگه دارید. این بیشترین شانس را در فرد برای به دست آوردن حداکثر سود از درمان دارد.

هر چند ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که عوارض جانبی جدی نیاز به تنظیم برنامه شیمی (دوز و یا برنامه) داشته باشد تا به شما زمان بهبودی را بدهد. گاهی ممکن است داروهای حمایتی به شما داده شود تا به بدن کمک کنید تا سریعتر بهبود یابد. باز هم ، نکته اصلی این است که باید شیمیایی کافی برای از بین بردن سلولهای سرطانی بدون ایجاد مشکلات جدی دیگر به بدن بدهید.

 

سخن پایانی 

گروه پزشکان بهایند

چنانچه به مشاوره نیاز دارید به این صفحه مراجعه فرمایید یا اگر به دنبال یک تیم متخصص با تجربه و کار آزموده در درمان سرطان در ایران هستید، فهرست متخصصان ما را در این زمینه بررسی کنید. این متخصصان کارآزموده روش های جدید درمان سرطان پانکراس را به بهترین شکلی که مناسب شماست به شما ارائه می دهند.

ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

تماس با ما

شاد و تندرست باشید.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

منبع