مهمترین نکات درباره سرطان کبد : علت، علائم، تشخیص و درمان

سرطان کبد چیست و چگونه بوجود میاد ؟

انواع سرطان کبدی
سرطان کبدی – سرطان کبد نی نی سایت

لیور کانسر (سرطان کبد به انگلیسی: Liver cancer) سرطانی است که از سلول های کبد شما شروع می شود. کبد شما عضوی به اندازه تقریبی 22 سانتی متر است که در قسمت بالای سمت راست ناحیه شکم ، در زیر دیافراگم و بالای معده تان قرار گرفته است.

گروه پزشکان بهایند، اولین مرکز هوشمند فوق تخصصی پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان (اولین مرکز تخصصی درمان هدفمند و ایمنی درمانی)
ارتباط مستقیم با مرکز:

واتساپ(09023009259)

سرطان کبد چیست؟

کبد عضوی از بدن است که به صورت مداوم خون را فیلتر می کند و آن را در بدن می چرخاند. با این کار عاوه بر تنظیم گردش خون، کبد مواد مغذی و داروهایی که از طریق مجاری هضمی به بدن جذب شده اند را نیز به مواد شیمیایی قابل استفاده برای بدن تبدیل می کند. کبد کارکردهاها وفعالیت های بسیار مهم دیگری هم دارد، از جمله : حذف کردن حذف کردن سموم و دیگر مواد شیمیایی پسماندی از خون، و آماده کردن آنها برای تخلیه از بدن. کبد مانند تصفیه خانه بدن عمل می کند که کل خون بدن را فیلتر می کند. و از آنجایی که تماما خون بدن باید از کبد عبور کند، این اندام اغلب در معرض سلول های سرطانی است که در جریان خون جا به جا می شوند.

کبد می تواند به سرطان ابتدایی کبد مبتلا شود که ممکن است در خود این عضو رشد کند یا در دیگر بخش های بدن ردشد نماید و به کبد سرایت کند. اکثر سرطان های کبد دست دوم یا متاستاتیک هستند. به ان معنی که در جای دیگری از بدن شروع می شوند. سرطان کبد ابتدایی که در داخل خود کبد آغاز می شود، تقریبا نیمی از کل آمار سرطان ها در کشورهای توسعه نیافته را تشکیل می دهد. در حالی که در کشورهای توسعه یافته این نوع از سرطان کبد تنها 2 درصد از کل آمار سرطان کبد را در بر می گیرد. این اتفاق به صورت عمده ناشی از شیوع هپاتیت، ناشی از ویروس های مسری است که باعث می شود افراد بیشتر در معرض سرطان کبد قرار بگیرند. همچنین افراد مسن سال بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند.

از آنجاییکه کبد خودش از انواع مختلفی از سلول ها تشیل شده است، تومورهای بسیار مختلفی ممکن است در آن تشمیل شوند. که بری از آنها خودش خیم و غیرسرطانی هستند، و برخی دیگر سرطانی هستند و می توانند به بخش های دیگر بدن هم سرایت کنند. هکدام از این تومورها ریشه و علت متفاوتی از هم دارند و متفاوت از یکدیگر هم درمان می شوند. برنامه درمانی یا مراقبت از آنها نیز به نوعی توموری که به آن مبتلا هستید بستگی دارد.

تومورهای خوش خیم و غیرسرطانی کبد عبارتند از:

 • همانژیوم
 • آدنوم کبدی
 • هایپرپلازی گره دار کانونی
 • کیست ها
 • لیپوم
 • فیبروم
 • لیومیوم

هیچکدام از این تومورهای خوش خیم را به روش درمان سرطان درمان نمی کنند، و تنها در صورتی که موجب بروز درد یا خونریزی شوند آنها را جراحی می نمایند.

در ادامه بهتر است به صورت خلاصه به چند نکته درباره کبد اشاره کنیم:

 • سرطان کبد، سرطانی است که می تواند در هر نقطه ای از کبد پیدا شود.
 • کبد اندام بزرگی است که در بخش بالایی و جنبی شکم قرار گرفته است تا با قرارگیری در مرکز بتواند به خوبی کار تصفیه خون بدن را انجام دهد.
 • کبد به هضم مواد غذایی کمک می کند و سموم بدن را حذف می نماید.
 • سرطان کبد می تواند از داخل خود کبد شروع شود (نوع ابتدایی) یا از بخش های دیگر بدن به این اندام سرایت نماید (دست دوم).
 • اینکه سرطان کبد شما چقدر جدی است به اینکه در کجای کبد قرار گرفته است، اندازه آن چقدر است، آیا سرایت پیدا کرده است یا نه؟، اینکه از نوع ابتدایی است یا دست دوم؟ و اینکه شرایط سلامت کد شما چگونه است؟ بستگی دارد.

مرگ در سرطان کبد | آیا سرطان کبد کشنده است ؟

در مردان، این سرطان پنجمین علت شایع مرگ ناشی از سرطان و هفتمین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در بین زنان است. نرخ کلی مرگ و میر ناشی از این سرطان از سال 1980 دو برابر شده است.

طول عمر سرطان کبد

بدون درمان، میانگین بقای مرحله A این سرطان 3 سال است. با درمان، بین 50 تا 70 نفر از 100 نفر (بین 50 تا 70 درصد) به مدت 5 سال یا بیشتر زنده می مانند.

 

انواع سرطان های کبد

کلانژیوکارسینومای داخل کبدی –  گرید ۴

انواع مختلفی از سرطان می تواند در کبد تشکیل شود. شایع ترین نوع این سرطان ، کارسینوم سلول های کبدی است که سلول های اصلی بافت کبد (هپاتوسیت) شروع می شود. انواع دیگر این سرطان مانند کلانژیوکارسینومای داخل کبدی و هپاتوبلاستوما بسیار کمتر مشاهده می شود.

کارسینومای هپاتوسلولار یا کارسینوم سلول های کبد

کارسینومای هپاتوسلولار – سرطان کبد خوش خیم

کارسینومای هپاتوسلولار (HCC) شایع ترین نوع سرطان اولیه کبد است. کارسینومای هپاتوسلولار اغلب در افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبدی ، مانند سیروز ناشی از هپاتیت B یا عفونت ناشی از هپاتیت C رخ می دهد.

خطر ابتلا به کارسینومای هپاتوسلولار ، رایج ترین نوع این سرطان ، در افرادی که بیماری های طولانی مدت کبدی دارند ، بیشتر مشاهده می شود. همچنین اگر کبد در اثر عفونت با هپاتیت B یا هپاتیت C زخم شود ، این احتمال افزایش می یابد. کارسینومای هپاتوسلولار بیشتر در افرادی که مقادیر بالایی الکل می نوشند و تجمع چربی در کبد دارند ، بیشتر است.

سرطانی که به کبد منتقل می شود شایعتر از سرطانی است که از سلول های کبدی شروع می شود. سرطانی که از ناحیه دیگری از بدن شروع شود – مانند روده بزرگ ، ریه یا پستان – و سپس به کبد گسترش می یابد ، سرطان کبد متاستاز یا دقیق تر سرطان متاستاتیک نامیده می شود. این نوع سرطان بر اساس عضوی که در آن سرطان آغاز شده است نامگذاری می شود – مانند سرطان روده بزرگ متاستاتیک که برای توصیف سرطانی که از روده بزرگ شروع می شود و به کبد گسترش می یابد ، استفاده می شود.

 

علائم سرطان کبد | علائم خاموش سرطان کبد

علائم سرطان کبد نی نی سایت

بیشتر افراد در مراحل اولیه سرطان اولیه کبد علائم و نشانه هایی ندارند. اما هنگامی که علائم و نشانه ها ظاهر می شوند ، ممکن است شامل موارد زیر باشند: سونوگرافی

 • از دست دادن وزن بدون دلیل
 • از دست دادن اشتها
 • درد در قسمت بالای شکم
 • تهوع و استفراغ
 • ضعف و خستگی عمومی
 • تورم شکم
 • تغییر رنگ پوست و سفیدی چشم به زرد (زردی)
 • مدفوع سفید و گچی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

در صورت مشاهده علائم و نشانه هایی که شما را نگران می کند ، به پزشک خود مراجعه کنید.

علت اصلی سرطان کبد چیست ؟

طول عمر سرطان کبد

علت بوجود آمدن سرطان کبد این است که تغییراتی (جهش) در DNA سلول های کبدی ایجاد می شود. DNA سلول ماده ای است که دستورالعمل هایی را برای هر فرآیند شیمیایی در بدن شما ارائه می دهد. جهش DNA باعث تغییر در این دستورالعمل ها می شود. نتیجه این است که سلول ها ممکن است رشد خارج از کنترل را شروع کرده و در نهایت تشکیل تومور (توده ای از سلول های سرطانی) را دهند.

علت سرطان کبد در ایران

گاهی اوقات علت به وجود امدن سرطان کبد مشخص است ، مانند عفونت های مزمن هپاتیت. اما گاهی این سرطان در افرادی رخ می دهد که هیچ بیماری زمینه ای ندارند و مشخص نیست که علت ابتلا به سرطان کبد در آنها چه بوده است.

 

عوامل خطر

پیشگیری سرطان کبد
علت سرطان کبد چیه

عواملی که خطر ابتلا به سرطان اولیه کبد را افزایش می دهند عبارتند از:

 • عفونت مزمن ناشی از HBV یا عفونت مزمن ناشی از ویروس هپاتیت B (HBV) یا ویروس هپاتیت C (HCV) خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد.
 • سیروز. این وضعیت پیشرونده و برگشت ناپذیر باعث تشکیل بافت اسکار در کبد شما می شود و احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد.
 • برخی بیماری های کبدی ارثی. بیماری های کبدی که می توانند خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهند شامل هموکروماتوز و بیماری ویلسون است.
 • دیابت. خطر ابتلا به این سرطان در افراد مبتلا به این اختلال قند خون بیشتر از کسانی است که دیابت ندارند.
 • بیماری کبد چرب غیرالکلی. تجمع چربی در کبد خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد.
 • قرار گرفتن در معرض آفلاتوکسین ها. آفلاتوکسین ها سمومی هستند که توسط کپک هایی تولید می شوند که روی محصولاتی رشد می کنند که به طور مناسبی نگهداری نشده اند. محصولات زراعی ، مانند غلات و مغزها ، می توانند به آفلاتوکسین آلوده باشند ، که در نهایت به راحتی می تواند به غذاهای تهیه شده از این محصولات منتقل شوند.
 • مصرف بیش از حد الکل. مصرف بیش از حد متوسط ​​الکل در طول سال ها می تواند منجر به آسیب غیر قابل برگشت به کبد شود و خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهد.

علل سرطان كبد

 

راه های پیشگیری از سرطان کبد | جلوگیری از سرطان کبد

اندازه توده های کبدی

برای جلوگیری از سرطان کبد چه کنیم ؟

1. خطر سیروز را کاهش دهید

سیروز به جای زخم کبد اطلاق می شود که خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد. با کمک موارد زیر می توانید خطر ابتلا به سیروز را کاهش دهید:

 • معتدل الکل بنوشید یا به طور کل از آن اجتناب کنید. اگر الکل می نوشید ، مقدار نوشیدن خود را محدود کنید. برای زنان ، این به معنای یک نوشیدنی در روز و برای مردان ، به معنای دو نوشیدنی در روز است.
 • وزن متعادل داشته باشید. اگر وزن فعلی شما متعادل است ، با انتخاب رژیم غذایی سالم و ورزش در بیشتر روزهای هفته در جهت حفظ آن تلاش کنید. اما در صورت نیاز به کاهش وزن ، تعداد کالری های دریافتی روزانه خود را کاهش داده و سطح ورزش خود را افزایش دهید. کاهش وزن را به تدریج (هر هفته 0.5 تا 1 کیلوگرم) انجام دهید.

2. واکسن هپاتیت B بزنید

با دریافت واکسن هپاتیت B می توانید خطر ابتلا به هپاتیت B را کاهش دهید. این واکسن را می توان تقریباً به همه افراد ، از جمله نوزادان ، سالمندان و کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند ، تزریق کرد.

3. برای جلوگیری از هپاتیت C اقداماتی انجام دهید

در حال حاضر ، هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد ، اما می توانید خطر ابتلا به این عفونت را کاهش دهید. مواردی مانند:

 • از وضعیت سلامتی شریک جنسی خود آگاه باشید. هرگز به روابط جنسی محافظت نشده مبادرت نورزید ، مگر اینکه مطمئن باشید شریک جنسی تان به HBV ، HCV یا هرگونه عفونت منتقله از راه جنسی آلوده نشده است. اگر از وضعیت سلامتی شریک جنسی خود اطلاعی ندارید ، هر بار که رابطه جنسی برقرار می کنید از کاندوم استفاده کنید.
 • از داروهای داخل وریدی (IV) استفاده نکنید ، اما در صورت نیاز از سوزن تمیز استفاده کنید. با تزریق نکردن داروهای غیرقانونی خطر ابتلا به HCV را کاهش دهید. اما اگر لازم است این کار را انجام دهید ، مطمئن شوید که هر سوزنی استفاده می کنید استریل باشد و آن را با دیگران به اشتراک نگذارید. مواد دارویی آلوده یکی از دلایل عمده عفونت هپاتیت C است.
 • هنگام انجام پیرسینگ یا خال کوبی به دنبال اماکن سالم و تمیز باشید. سوزن هایی که ممکن است به درستی استرلیزه نشده باشند می توانند ویروس هپاتیت C را گسترش دهند. قبل از سوراخ کردن (پیرسینگ) ، تاتو یا خال کوبی ، از مکان مورد نظر خود بازدید کنید و از کارکنان آن در مورد اقدامات ایمنی شان سوال کنید. اگر کارکنان از پاسخ دادن به سوالات شما امتناع کردند یا سوالات شما را جدی نگرفتند ، این را نشانه ای مبنی بر مناسب نبودن آن سالن در نظر بگیرید.

4. به دنبال درمان عفونت هپاتیت B یا C باشید

روش های درمانی مختلفی برای هپاتیت B و عفونت های هپاتیت C در دسترس است. تحقیقات نشان می دهد که درمان این بیماری ها می تواند خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهد.

5. با پزشک خود در مورد غربالگری سرطان کبد مشورت کنید

ثابت نشده است که غربالگری در عموم مردم ، خطر مرگ در این سرطان را کاهش دهد و به طور کلی برای همه توصیه نمی شود. افراد مبتلا به بیماری هایی که خطر این سرطان را افزایش می دهند ممکن است غربالگری را در نظر بگیرند ، مانند افرادی که مبتلا به بیماری های زیر هستند:

 • عفونت هپاتیت B
 • عفونت هپاتیت C
 • سیروز کبدی

نکات مثبت و منفی غربالگری را از پزشک خود جویا شوید. شما با هم می توانید بر اساس وضعیت تان تصمیم بگیرید که آیا غربالگری برای شما مناسب است یا خیر. غربالگری معمولاً هر شش ماه یکبار به وسیله آزمایش خون و معاینه سونوگرافی شکمی انجام می دهد.

 

غذای مفید برای سرطان کبد | برای جلوگیری از سرطان کبد چه بخوریم

12+1 ماده غذایی کاهش دهنده خطر ابتلا به انواع سرطان

روش تشخیص سرطان کبد

تشخیص سرطان کبد با سونوگرافی
تشخیص سرطان کبدی

انواع آزمایشات و راه های تشخیص سرطان کبد که برای تشخیص اولیه سرطان کبد استفاده می شود شامل موارد زیر است:

 • آزمایش خون برای تشخیص سرطان کبد. جواب ازمایش سرطان کبد ممکن است ناهنجاری های عملکرد کبد را نشان دهد.
 • تشخیص سرطان کبد با سی تی اسکن و سونوگرافی. پزشک شما ممکن است تشخیص سرطان کبد با پردازش تصویر مانند سونوگرافی ، CT و MRI را توصیه کند.
 • برداشتن نمونه ای از بافت کبد برای آزمایش (بیوپسی). برای تشخیص قطعی و جلوگیری از تشخیص اشتباه سرطان کبد ، گاهی لازم است که برای تست های آزمایشگاهی ، تکه ای از بافت کبد برداشته شود که به این روش بیوپسی گفته می شود. در طی نمونه برداری از کبد ، پزشک شما یک سوزن نازک را از طریق پوست و داخل کبد شما وارد می کند تا نمونه بافتی بدست آورد. در آزمایشگاه ، پزشکان برای یافتن سلول های سرطانی ، بافت را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. نمونه برداری از کبد خطر خونریزی ، کبودی و عفونت را به همراه دارد.

 

تعیین میزان سرطان کبد

سرطان کبد خوش خیم
سرطان کبد گرید ۴

به محض تشخیص سرطان ، پزشک برای تعیین میزان (مرحله) سرطان تلاش خواهد کرد. آزمایشات مرحله ای به تعیین اندازه و محل سرطان و شیوع آن کمک می کند. آزمایشات تصویربرداری که برای مرحله بندی سرطان استفاده می شود شامل CT ، MRI و اسکن استخوان است.

روش های مختلفی برای مرحله بندی سرطان وجود دارد. به عنوان مثال ، در یک روش از اعداد رومی I تا IV (1 تا 4) استفاده می شود که بالاترین عدد نشانه مراحل اخر سرطان کبد است. همچنین در روش دیگری از حروف A تا D استفاده می شود. پزشک از مرحله سرطان برای تعیین گزینه های درمانی و پیش آگهی شما استفاده می کند.

 

درمان سرطان کبد | آیا سرطان کبد قابل درمان است ؟ | علاج سرطان کبد | 

تست تشخیص سرطان کبد
درمان سرطان کبد بدخیم

هنوز درمان قطعی سرطان کشف نشده است. با این حال ، این که برای شما درمان سرطان کبد چیست به میزان (مرحله) بیماری و همچنین سن ، سلامت کلی و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. اما همچنان می توان گفت سرطان کبد درمان دارد .

عمل جراحی

اعمال جراحی مورد استفاده در درمان این سرطان شامل موارد زیر است:

 • جراحی برای برداشتن تومور. در شرایط خاص ، اگر تومور کوچک باشد و عملکرد کبد خوب باشد ، پزشک ممکن است عملی برای حذف سرطان و بخش کوچکی از بافت سالم کبد که آن را احاطه کرده است ، توصیه کند. اینکه آیا این گزینه برای شما انتخاب می شود به محل سرطان در کبد ، عملکرد کبد و سلامت کلی شما نیز بستگی دارد.
 • جراحی پیوند کبد. در طی جراحی پیوند کبد ، کبد بیمار شما برداشته می شود و کبد سالم از طرف اهدا کننده جایگزین می شود. جراحی پیوند کبد تنها گزینه ای برای درصد کمی از افراد مبتلا به سرطان در مراحل اولیه است.

درمان های موضعی

درمان های موضعی کبد آنهایی هستند که مستقیماً در سلول های سرطانی یا در اطراف سلول های سرطانی تجویز می شوند. گزینه های درمانی موضعی برای کبد عبارتند از:

 • گرم کردن سلول های سرطانی. فرکانس رادیویی فرسایشی از جریان الکتریکی برای گرم کردن و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. با استفاده از تست تصویربرداری به عنوان راهنما ، مانند سونوگرافی ، پزشک یک یا چند سوزن نازک را در برش های کوچک شکم شما وارد می کند. وقتی سوزن ها به تومور رسیدند ، با جریان الکتریکی گرم می شوند و سلول های سرطانی را از بین می برند. سایر روش ها برای گرم کردن سلول های سرطانی ممکن است از مایکروویو کبد یا لیزر استفاده کنند.
 • انجماد سلول های سرطانی. در کرایو از سرمای شدید برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. در طی این روش ، پزشک شما ابزاری (کرایو پروب) حاوی نیتروژن مایع را مستقیماً روی تومورهای کبد قرار می دهد. تصاویر اولتراسوند برای هدایت کرایو پروب و نظارت بر انجماد سلول ها استفاده می شود.
 • تزریق الکل به تومور. در هنگام تزریق الکل ، الکل خالص مستقیم از طریق پوست یا در حین عمل به داخل تومورها تزریق می شود. الکل باعث مرگ سلول های تومور می شود.
 • تزریق داروهای شیمی درمانی به کبد. کموآمبولیزاسیون نوعی روش شیمی درمانی است که در آن داروهای ضد سرطان قوی مستقیماً به کبد هدایت می شوند.
 • قرار دادن مهره های پر از اشعه در کبد. سازه های کروی شکل کوچکی که حاوی پرتو هستند ممکن است مستقیماً در کبد قرار داده شوند تا در آنجا بتوانند اشعه را مستقیماً به تومور برسانند.

پرتو درمانی- جدیدترین روش درمان سرطان کبد

در پرتودرمانی از انرژی پرقدرت منابعی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلولهای سرطانی و کوچک شدن تومورها استفاده می شود. پزشکان با احتیاط و صرفه جویی در بافت سالم اطراف ، انرژی را به سمت کبد هدایت می کنند.

پرتودرمانی سرطان کبد به چه صورت است؟

در صورت عدم امکان درمان های دیگر و یا عدم کمک به آنها ، پرتودرمانی ممکن است یک گزینه باشد. برای سرطان پیشرفته ، پرتودرمانی ممکن است به کنترل علائم کمک کند.

در طول درمان با پرتودرمانی خارجی ، روی یک میز دراز می کشید و یک دستگاه پرتوهای انرژی را در یک نقطه دقیق از بدن هدایت می کند.

یک نوع پرتودرمانی تخصصی ، رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن ، شامل تمرکز همزمان بسیاری از پرتوهای تابش در یک نقطه از بدن شما است.

درمان دارویی هدفمند

درمان های دارویی هدفمند بر روی ناهنجاری های خاص موجود در سلول های سرطانی متمرکز هستند. با مسدود کردن این ناهنجاری ها ، درمان های دارویی هدفمند می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند.

بسیاری از داروهای هدفمند برای درمان سرطان پیشرفته در دسترس هستند.

برخی از روشهای درمانی هدفمند فقط در افرادی که سلولهای سرطانی آنها دارای جهش های ژنتیکی خاصی هستند موثر است. سلول های سرطانی شما ممکن است در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار بگیرند تا ببینند این داروها به شما کمک می کنند یا خیر.

ایمونوتراپی

در ایمنی درمانی از سیستم ایمنی بدن خودتان برای مقابله با سرطان استفاده می شود. سیستم ایمنی بدن شما که علیه بیماری مبارزه می کند ممکن است به سرطان شما حمله نکند زیرا سلول های سرطانی پروتئین هایی تولید می کنند که سلول های سیستم ایمنی را کور می کنند. ایمنی درمانی با تداخل در این روند کار می کند.

درمان های ایمونوتراپی به طور کلی برای افرادی که سرطان پیشرفته دارند اختصاص دارد.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلول های در حال رشد سریع ، از جمله سلول های سرطانی استفاده می شود. شیمی درمانی می تواند از طریق ورید بازو ، به صورت قرص یا هر دو انجام شود.

شیمی درمانی گاهی برای درمان سرطان پیشرفته کبد استفاده می شود.

مراقبت های حمایتی (تسکینی)

مراقبت تسکینی یک مراقبت پزشکی ویژه است که بر روی تسکین درد و سایر علائم یک بیماری جدی متمرکز می شود. متخصصان مراقبت تسکینی با شما ، خانواده و سایر پزشکان شما همکاری می کنند تا یک لایه اضافی از پشتیبانی را ارائه دهند که مکمل مراقبتهای مداوم شما باشد. مراقبت از تسکین را می توان در حالی که تحت درمان های تهاجمی دیگر مانند جراحی ، شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرید ، استفاده کرد.

وقتی از مراقبت تسکینی همراه با سایر روشهای درمانی مناسب استفاده می شود ، افراد مبتلا به سرطان ممکن است احساس بهتری داشته و عمر طولانی تری داشته باشند.

مراقبت های تسکینی توسط تیمی از پزشکان ، پرستاران و سایر افراد متخصص آموزش دیده ارائه می شود. تیم های مراقبت تسکینی با هدف بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آنها انجام می شود. این نوع مراقبت در کنار درمان های درمانی یا دیگر درمان هایی که ممکن است دریافت کنید ارائه می شود.

 

سخن پایانی

بهترین پرتو درمانی در تهران

چنانچه به مشاوره نیاز دارید به این صفحه مراجعه فرمایید یا اگر به دنبال یک تیم متخصص با تجربه و کار آزموده در درمان سرطان در ایران هستید، فهرست متخصصان ما را در این زمینه بررسی کنید. این متخصصان کارآزموده روش های جدید درمان سرطان پانکراس را به بهترین شکلی که مناسب شماست به شما ارائه می دهند.

ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

تماس با ما

شاد و تندرست باشید.

گروه پژوهش و تحقیقات بهایند

[button link=”https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-cancer/symptoms-causes/syc-20353659″ newwindow=”yes”] منبع[/button]

5 دیدگاه دربارهٔ «مهمترین نکات درباره سرطان کبد : علت، علائم، تشخیص و درمان»

 1. سلام من مادرم یک سال هستش که سرطان تخمدان ورحم داشتن عمل شده اما به تازگی سونوگرافی که انجام دادن گفته شده که داخل کبد یه توده مشخص شده ولی هیچ دردی نداره امکان داره که متاستاز باشد؟لطفا راهنمایی کنید

  1. فرزانه جعفری

   توصیه می کنیم مدارکشون بررس بشه معمولا در تصویربرداری تشخیص داده میشه و د صورت نیاز با نمونه بردای تایید میشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا