02188627420 [email protected]

بررسی اجمالی سرطان دهانه رحم

تصویر دهانه رحم سالم

دهانه رحم کجاست

دهانه یا گردن رحم در پایین ترین قسمت رحم یک زن قرار گرفته است که رحم را به واژن متصل می کند.

سرطان دهانه رحم که به آن سرطان سرویکس (به انگلیسی: cervical cancer)  نیز گفته می شود، هنگامی رخ می دهد که سلول های دهانه رحم به طور غیر طبیعی رشد می کنند و به سایر بافت ها و اندام های بدن حمله می کنند. این سرطان هنگامی که تهاجمی می شود، روی بافت های عمیق تر دهانه رحم تأثیر می گذارد و ممکن است در قسمت های دیگر بدن نیز گسترش یافته باشد (متاستاز) که مهمترین این اعضا، ریه ها، کبد ، مثانه، واژن و فرج است.

با این حال ، سرطان دهانه رحم رشد کندی دارد، بنابراین پیشرفت آن از طریق تغییرات پیش سرطانی فرصتی را برای پیشگیری، تشخیص زود هنگام و درمان فراهم می آورد.

سن ابتلا به سرطان دهانه رحم

اکثر زنانی که با تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم تشخیص داده می شوند ، در سنین ۲۰ و ۳۰ سالگی به سر می برند ، اما میانگین سنی زنان هنگام تشخیص سرطان دهانه رحم، اواسط دهه ۵۰ عمرشان است. این تفاوت سنی که اغلب در تغییرات پیش سرطانی تشخیص داده می شود و سن تشخیص سرطان، پیشرفت آهسته این بیماری را نشان می دهد و در صورت انجام اقدامات کافی، می توان از آن جلوگیری به عمل آورد.

درمان سرطان با طب سنتی | ۸ گیاه و ادویه ضد سرطان

 

چه چیزهایی باعث سرطان دهانه رحم میشود

علت کبود شدن دهانه رحم

سرطان دهانه رحم با تغییرات سلولی خوش خیم دهانه رحم که به طور غیر طبیعی هستند، شروع می شود. خطر ابتلا به این تغییرات غیر طبیعی با ابتلا به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) همراه است. علاوه بر این، تماس جنسی زود هنگام، داشتن شرکای جنسی متعدد و مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. زیرا بیشتر منجر به قرار گرفتن در معرض HPV می شود.

به نظر می رسد اشکال HPV ، ویروسی که انواع مختلف آن باعث ایجاد زگیل های پوستی، زگیل های تناسلی و سایر ناهنجاری های غیر طبیعی پوست می شود، منجر به بسیاری تغییرات در سلول های دهانه رحم می شود که در نهایت ممکن است منجر به سرطان شود. انواع خاصی از HPV همچنین به سرطان های مربوط به واژن، آلت تناسلی، مقعد، زبان و لوزه ها نیز مرتبط است. عناصر ژنتیکی که از اشکال خاصی از HPV (زیر تیپ های پرخطر) حاصل می شود، در بافت های دهانه رحم یافت شده است که تغییرات سرطانی یا پیش سرطانی را نشان می دهد.

علاوه بر این ، زنانی که به HPV مبتلا شده اند احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را نیز دارند. دخترانی که فعالیت جنسی را قبل از ۱۶ سالگی یا طی یک سال پس از شروع دوره قاعدگی خود شروع می کنند ، در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم بیشتری هستند.

استعمال سیگار یکی دیگر از عوامل خطر در ایجاد سرطان دهانه رحم است. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار، با سلولهای دهانه رحم ارتباط برقرار می کنند و باعث ایجاد تغییرات پیش سرطانی می شوند که ممکن است با گذشت زمان منجر به سرطان شوند. خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در افراد سیگاری دو تا پنج برابر بیشتر از جمعیت عمومی است.

داروهای ضد بارداری خوراکی (قرص) ، به ویژه اگر بیش از پنج سال مصرف شود ، ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد ، چرا که باعث کاهش استفاده از کاندوم می شود.

 

علائم هشدار دهنده سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم نی نی سایت

علائم سرطان دهانه رحم نی نی سایت

همانطور که در بسیاری از سرطان ها ، ممکن است تا زمانی که سرطان به مرحله خطرناکی نرسد، متوجه علائم یا نشانه های سرطان دهانه رحم نشوید. علائم هشدار دهنده سرطان دهانه رحم شامل موارد زیر است:

 • درد، هنگامی که سرطان پیشرفت کرده است
 • خونریزی غیر طبیعی از واژن (غیر از قاعدگی)
 • ترشحات غیر طبیعی از واژن
 • درد لگن
 • نارسایی کلیوی به دلیل انسداد مجاری ادراری یا انسداد روده، در صورت پیشرفت سرطان

 

چه موقع باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

دامنه شرایطی که می تواند باعث خونریزی واژن شود، متنوع است و ممکن است مربوط به سرطان دهانه رحم نباشد. این شرایط بسته به سن، باروری و سابقه پزشکی شما متفاوت است.

خونریزی واژن بعد از یائسگی به هیچ وجه طبیعی نیست. اگر یائسگی را پشت سر گذاشته اید و خونریزی واژن دارید، در اسرع وقت به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

خونریزی بسیار سنگین در طول پریود یا خونریزی مکرر بین دوره ها به ارزیابی دوره ای توسط پزشک نیاز دارد.

خونریزی بعد از مقاربت، به خصوص بعد از رابطه جنسی خشن، ممکن است در برخی از خانم ها اتفاق بیافتد. اگر این اتفاق گاه به گاه رخ دهد، احتمالاً مساله ای برای نگرانی وجود ندارد. اما اگر خونریزی به طور مکرر اتفاق بیفتد، ارزیابی توسط پزشک توصیه می شود.

اگر خونریزی واژینال دارید که همراه با ضعف، احساس غش یا سبکی سر و یا بیهوش شدن است ، برای دریافت مراقبت پزشکی به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

 

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم

عکس سرطان دهانه رحم

مانند همه سرطانها، تشخیص زودهنگام سرطان دهانه، گامی مهم برای معالجه و درمان موفقیت آمیز به شمار می رود. درمان تغییرات پیش سرطانی که فقط روی سطح یک قسمت کوچک از دهانه رحم تأثیر می گذارد ، بسیار بیشتر از درمان سرطان مهاجم است که بخش بزرگی از دهانه رحم را تحت تأثیر قرار می دهد و به بافت های دیگر نیز سرایت می کند، موفق است.

مهمترین پیشرفتی که در تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم حاصل شده است ، استفاده گسترده از تست پاپانیکولا (پاپ اسمیر) و آزمایش HPV پرخطر است. پاپ اسمیر به عنوان بخشی از یک آزمون منظم انجام می شود. در طی این روش ، سلولهایی از سطح دهانه رحم برای بررسی ناهنجاری ها جمع آوری می شوند. تشخیص سرطان دهانه رحم مستلزم آن است که یک نمونه از بافت دهانه رحم گرفته شود (به نام بیوپسی) و زیر میکروسکوپ بررسی شود. در صورتی که پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، این کار انجام می شود.

ابزارهای تشخیصی مختلفی وجود دارد که می توان از آنها برای شناسایی تغییرات دهانه رحم استفاده کرد. این ابزارهای تشخیصی شامل موارد زیر هستند:

 • کولپوسکوپی روشی شبیه به معاینه لگن است. این روش معمولاً برای بیمارانی که نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر دارند اما معاینه بدنی شان طبیعی است، انجام می شود. در این روش از نوعی میکروسکوپ به نام کولپوسکوپ برای معاینه دهانه رحم استفاده می شود. کل ناحیه دهانه رحم با یک رنگ بی ضرر یا اسید استیک رنگی می شود تا سلول های غیرطبیعی راحت تر دیده شوند. سپس این مناطق بیوپسی می شوند. کولپوسکوپ، دهانه رحم را ۸ تا ۱۵ برابر (بسته به کولپوسکوپ) بزرگتر می کند و این امکان را می دهد تا بافت های غیر طبیعی که ممکن است به بیوپسی نیاز داشته باشد،  آسان تر ظاهر شوند. این روش معمولاً در مطب زنان انجام می شود. اگر بیوپسی تحت کولپوسکوپی، سرطان تهاجمی را نشان دهد، برای ارزیابی کامل وضعیت شما نیاز به بیوپسی بزرگتری است. درمان به مرحله سرطان بستگی دارد.
 • روش برداشتن الکتریکی با حلقه (LEEP) که از یک حلقه سیم الکتریکی استفاده می شود تا نمونه ای از بافت دهانه رحم برداشته شود. این روش اغلب می تواند در مطب زنان انجام شود.
 • کونیزاسیون (برداشتن بخشی از دهانه رحم) یا مخروط برداری روشی است که در حالی که شما تحت بیهوشی قرار دارید در اتاق عمل انجام می شود. این می تواند با LEEP ، با یک اسکالپل (کونیزاسیون چاقوی سرد) یا لیزر انجام شود. در این روش، قسمت کوچکی از دهانه رحم شما برای معاینه به شکل مخروطی برداشته می شود.

روش های کونیزاسیون چاقوی سرد یا LEEP منجر به حصول نمونه بافت های می شود که در آن می توان نوع سلولها و میزان گسترش آنها در مناطق را کاملاً مشخص کرد. از این روش ها می توان برای تشخیص مشکلات یا برای درمان مشکلات شناخته شده استفاده کرد.

 

تغییرات سلولی خوش خیم دهانه رحم (تغییرات پیش سرطانی)

با گذشت سالها، اصطلاحات مختلفی برای اشاره به تغییرات غیر طبیعی سلول ها در سطح دهانه رحم استفاده شده است. این تغییرات امروزه اغلب به عنوان ضایعه درون پوششی سنگفرشی (SIL) خوانده می شوند. “ضایعه” به ناحیه ای از بافت غیر طبیعی اشاره دارد. درون پوششی به این معنی است که سلولهای غیر طبیعی فقط در لایه مخاطی وجود دارند. تغییرات در این سلول ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • ضایعه درون پوششی سنگفرشی با درجه پایین (LGSIL): تغییرات زود هنگام و کوچکی در اندازه و شکل سلولهایی که روی سطح دهانه رحم را پوشش می دهند، حاصل می شود که درجه پایین محسوب می شوند. این ضایعات ممکن است به خودی خود از بین بروند ، اما با گذشت زمان ، ممکن است غیر طبیعی شوند و در نهایت تبدیل به یک ضایعه درجه بالا شوند. LGSIL همچنین دیسپلازی خفیف یا نئوپلازی درون پوششی دهانه رحم ۱ (CIN1) نیز گفته می شود. این تغییرات اولیه در دهانه رحم بیشتر در زنان در سنین ۲۵ تا ۳۵ سال اتفاق می افتد، اما می تواند در زنان در هر سن دیگری ظاهر شود.
 • ضایعه درون پوششی سنگفرشی با درجه بالا (HGSIL): تعداد زیادی از سلولهای سرطانی که بسیار متفاوت از سلولهای طبیعی هستند، یک ضایعه درجه بالا را تشکیل می دهند. مانند ضایعه درون پوششی سنگفرشی با درجه پایین ، این تغییرات پیش سرطانی تنها سلولهایی را در سطح مخاطی هستند، شامل می شود. به این ضایعات نیز دیسپلازی متوسط ​​یا شدید، CIN 2 یا ۳ یا کارسینوم درجا گفته می شود. این موارد نیز بیشتر در زنان در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال بروز پیدا می کنند، اما در هر سنی ممکن است رخ دهد.

سلول های پیش سرطانی، حتی ضایعات درجه بالا، معمولاً به سرطان تبدیل نمی شوند و لایه های عمیق تر دهانه رحم را ماه ها یا شاید سالها بعد مورد حمله قرار می دهند.

 

سرطان تهاجمی

اگر سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم یا سایر بافت ها یا اندام ها عمیق تر رشد کنند، این بیماری، سرطان دهانه رحم، سرطان تهاجمی دهانه رحم یا سرطان متاستاتیک گفته می شود. سن ابتلا به سرطان دهانه رحم در حالت تهاجمی ۴۰ سال یا بالاتر است.

اگر نتایج بیوپسی سرطان تهاجمی را نشان دهد، ممکن است یک سری آزمایشات انجام شود. همه این آزمایشات طراحی شده اند تا بررسی شود که آیا سرطان شیوع یافته است یا خیر و اگر چنین است، تا چه حد پیش رفته است. این آزمایشات شامل موارد زیر هستند:

 • اشعه ایکس قفسه سینه برای دیدن اینکه آیا سرطان به ریه ها سرایت کرده است یا خیر.
 • آزمایش خون می تواند نشان دهد که آیا کبد درگیر شده است یا خیر. اگر نتایج قطعی نباشد، ممکن است انجام سی تی اسکن ضروری باشد.
 • اشعه X ویژه ای که تحت عنوان IVP یا سی تی اسکن می تواند برای معاینه مجاری ادراری استفاده شود. مثانه و مجرای ادرار توسط سیستوسکوپی ارزیابی می شوند.
 • واژن با کولپوسکوپی معاینه می شود. رکتوم توسط یک پروکتوسیگموئیدوسکوپی و باریم انما ارزیابی می شود.
 • غدد لنفاوی توسط سی تی اسکن، MRI یا اسکن PET ارزیابی می شود. MRI از سی تی اسکن برتر است و اسکن PET از هر دو برتر است.

این آزمایشات برای “تعیین مرحله” سرطان استفاده می شود. با کشف شیوع بیماری، پزشکان بهتر می توانند در مورد پیش بینی آینده وضعیت تان و نوع درمانی که مورد نیاز شماست، حدس و گمان منطقی بزنند.

 • سرطان دهانه رحم از مرحله ۰ (حداقل شدید) تا مرحله چهارم (بیماری متاستاتیک، شدیدترین نوع) دسته بندی می شود.
 • مرحله بندی براساس اندازه و عمق ضایعه سرطانی و همچنین میزان شیوع آن انجام می شود.

 

درمان قطعی سرطان دهانه رحم

هزینه درمان سرطان دهانه رحم

درمان قطعی سرطان دهانه رحم

درمان ضایعات پیش سرطانی با درمان سرطان تهاجمی دهانه رحم متفاوت است:

درمان ضایعات پیش سرطانی

انتخاب روش درمانی برای ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم به عوامل مختلفی، از جمله اینکه ضایعه کم یا زیاد است، این که تصمیم دارید در آینده فرزندان داشته باشید، سن و سلامت عمومی شما و ترجیحات فردی تان و همچنین صلاحدید پزشک تان بستگی دارد.

 • اگر ضایعه ای با درجه پایین دارید (CIN I، از آنجایی که توسط پاپ اسمیر تشخیص داده شده است)، ممکن است به درمان بیشتری احتیاج نداشته باشید، به خصوص اگر بافت غیر طبیعی در حین بیوپسی کاملاً برداشته شده باشد. شما باید طبق برنامه پزشک تان، تست منظم پاپ اسمیر و معاینات لگنی انجام دهید.
 • هنگامی که یک ضایعه پیش سرطانی به درمان نیاز داشته باشد، ممکن است برای از بین بردن ناحیه غیر طبیعی و در عین حال به حداقل رساندن صدمه به بافت سالم اطراف از ترکیب LEEP ، کونیزاسیون چاقوی سرد، عمل جراحی کرایو (انجماد)، عمل کاتریزاسیون (سوزاندن که به آن به نام دیاترمی نیز گفته می شود) یا جراحی لیزر استفاده شود.
 • درمان ضایعات پیش سرطانی ممکن است باعث گرفتگی یا درد، خونریزی یا ترشحات آبکی از واژن شود.

در بعضی موارد، ممکن است هیسترکتومی را برای تغییرات پیش سرطانی انتخاب کنید، به ویژه اگر سلول های غیر طبیعی در داخل دهانه رحم یافت شود یا دچار دیسپلازی شدید یا عود کننده شده باشید. اگر قصد ندارید در آینده فرزند داشته باشید این عمل جراحی بیشتر توصیه می شود.

بعضی اوقات ممکن است روش های تشخیصی مانند LEEP و کونیزاسیون چاقوی سرد، به خودی خود ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم را درمان کنند. هر دوی این روش ها شامل گرفتن بافت برای ارزیابی هستند. اگر ارزیابی، وجود سلولهای غیر طبیعی را نشان دهد، اما سلولها به جایی که بافت برش داده شده گسترش پیدا نکرده باشند، ممکن است تنها معاینات پیگیرانه لازم باشد.

اگر در مورد اینکه آیا تمام سلولهای سرطانی با استفاده از روش های LEEP یا کونیزاسیون چاقوی سرد برداشته شده باشند، عدم اطمینان وجود داشته باشد، ممکن است درمان های بیشتری لازم باشد.

در بعضی موارد ممکن است از کرایوکوتری استفاده شود. در این روش ، یک ابزار استیل با غوطه ور شدن در نیتروژن مایع یا مایعی مشابه، در دمای زیر صفر درجه سرد می شود. سپس این ابزار فوق سرد روی سطح دهانه رحم قرار می گیرد تا سلول های منجمد (اصطلاحا فریز) شوند. سرانجام این سلول ها از بین می روند و سلولهای جدید دهانه رحم جایگزین می شوند.

همچنین ممکن است بافت با لیزر ابلیشن از بین برود. در این روش، پرتوی لیزر بر هر دو قسمت خاص از بافت دهانه رحم یا یک لایه کامل از بافت در سطح دهانه رحم تابانده می شود. لیزر این سلولها را از بین می برد و سلولهای سالم را دست نخورده در جای خود باقی می گذارد

موفقیت روش های کرایوکوتری یا لیزر ابلیشن توسط یک تست با پیگیری و پاپ اسمیر مشخص می شود. هیچ کدام از این روش ها برای به دست آوردن نمونه های بافت جهت ارزیابی استفاده نمی شود. آنها فقط بافت غیر طبیعی را از بین می برند. بنابراین، حواشی و لبه ها را نمی توان مورد بررسی قرار داد تا از گسترش سرطان جلوگیری شود.

 

درمان سرطان تهاجمی

پر کاربرد ترین روش های درمانی سرطان مهاجم دهانه رحم، جراحی و پرتو درمانی است. گاهی اوقات شیمی درمانی یا بیولوژی درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر بیوپسی نشان دهد سلولهای سرطانی از طریق لایه ای به نام غشای پایه مورد حمله قرار گرفته اند که لایه های سطح دهانه رحم را از سایر لایه های زیرین جدا می کند، معمولاً عمل جراحی لازم است. میزان جراحی بسته به مرحله سرطان متفاوت است.

در سرطان دهانه رحم، جراحی، بافت سرطانی داخل یا نزدیک دهانه رحم را از بین می برد.

 • اگر سرطان فقط روی سطح دهانه رحم باشد، سلولهای سرطانی با استفاده از روشهای مشابه روشهای مورد استفاده برای درمان ضایعات پیش سرطانی، مانند LEEP یا کونیزاسیون چاقوی سرد ، از بین می روند یا تخریب می شوند.
 • اگر این بیماری به لایه های عمیق تر دهانه رحم حمله کرده باشد اما فراتر از دهانه رحم گسترش نیافته باشد، ممکن است یک عمل جراحی، تومور را از بین ببرد اما رحم و تخمدان ها را دست نخورده باقی بگذارد.
 • اگر این بیماری به رحم گسترش یافته باشد، معمولاً هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم و دهانه رحم) ضروری است. بعضی اوقات تخمدان ها و لوله های فالوپ نیز برداشته می شوند. علاوه بر این، ممکن است غده های لنفاوی در نزدیکی رحم نیز برداشته شوند تا شیوع سرطان را بررسی کند. هیسترکتومی همچنین گاهی اوقات برای جلوگیری از شیوع سرطان انجام می شود.
 • پرتو درمانی (یا رادیوتراپی) نیز برای درمان سرطان دهانه رحم در برخی مراحل استفاده می شود. در پرتو درمانی از پرتوهای پر انرژی برای آسیب رساندن به سلولهای سرطانی و متوقف کردن رشد آنها استفاده می کند. پرتو درمانی نیز مانند جراحی، درمانی موضعی است. بدین معنا که سلولهای سرطانی را فقط در ناحیه تحت درمان، تحت تأثیر قرار می دهد. ممکن است پرتوهای خارجی یا داخلی اعمال شود. برخی از زنان هر دو نوع را دریافت می کنند. پرتوهای خارجی از دستگاه بزرگی متساطع می شود که هدف شان لگن شما است. جلسات درمانی که تنها چند دقیقه طول می کشند، معمولاً پنج روز در هفته به مدت پنج تا شش هفته است. در پایان این دوره، ممکن است یک دوز اضافی از پرتو درمانی به نام “بوست” در محل تومور اعمال شود. به دلیل نگرانی های ایمنی و هزینه تجهیزات، به طور کلی پرتو درمانی تنها در برخی مراکز بزرگ پزشکی یا بیمارستان ها ارائه می شود.
 • پرتو درمانی با ایمپلنت داخلی از کپسول حاوی مواد رادیو اکتیو که مستقیماً بر روی دهانه رحم قرار می گیرد ، متساطع می شود. ایمپلنت، پرتوهای کشنده سرطان را نزدیک به تومور هدایت می کند و بیشتر بافت های سالم اطراف آن را از بین می برد. دو نوع پرتو ایمپلنت وجود دارد که به آن براکی تراپی نیز می گویند.
 • با استفاده از براکی تراپی با دوز پایین ، معمولاً یک تا سه روز ایمپلنت در محل باقی می ماند. این روش، در طول ۱ الی ۲ هفته چندین بار تکرار می شود. شما در حالی که ایمپلنت ها در بدن تان قرار دارند در بیمارستان بستری می شوید.
 • نوع دیگر براکی تراپی با دوز بالا است. این روش ممکن است به صورت سرپایی انجام شود. در طی این عمل، ایمپلنت برای چند دقیقه در محل قرار می گیرد و سپس خارج می شود. درمان چندین بار در طی چند هفته انجام می شود، هر درمان معمولاً حداقل یک هفته با هم فاصله دارد.
 • شیمی درمانی استفاده از داروهای قدرتمند برای از بین بردن سلولهای سرطانی است. در سرطان دهانه رحم، بیشتر در مواردی که سرطان به صورت موضعی پیشرفت کرده یا به سایر نقاط بدن گسترش یافته است، از شیمی درمانی استفاده می شود. ممکن است تنها یک دارو یا ترکیبی از داروها ارائه شود. داروهای ضد سرطان که برای درمان سرطان دهانه رحم استفاده می شوند ممکن است از طریق وریدی یا خوراکی ارائه شوند. در هر صورت، شیمی درمانی یک درمان سیستمیک است، به این معنی که داروها از طریق جریان خون در بدن جریان می یابند. این داروها می توانند سلولهای سرطانی را در هر نقطه از بدن بکشند.

شیمی درمانی طی چند چرخه انجام می شود: هر چرخه شامل یک دوره درمان فشرده و به دنبال آن دوره بهبودی است. درمان معمولاً شامل چندین چرخه است. بیشتر بیماران، شیمی درمانی را به صورت سرپایی (در کلینیک سرپایی بیمارستان، مطب پزشک یا خانه) انجام می دهند. بر اساس اینکه چه داروهایی به شما داده می شود و بسته به سلامت عمومی تان ممکن است لازم باشد در طول درمان در بیمارستان بمانید.

درمان سرطان مهاجم دهانه رحم معمولاً متشکل از تیمی از متخصصان است. به طور کلی این تیم شامل یک متخصص زنان و زایمان، انکولوژیست و یک متخصص پرتونگاری است. این پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند از یک روش درمانی یا ترکیبی از چندین روش استفاده کنند. شما هم می توانید تصمیم بگیرید که در یک آزمایش بالینی (مطالعه تحقیقاتی) برای ارزیابی روش های جدید درمانی شرکت کنید. چنین مطالعاتی برای بهبود درمان سرطان طراحی شده اند. شرکت در یک آزمایش بالینی دارای مزایا و در عین حال خطراتی است.

 

مراقبت های خانگی سرطان دهانه رحم | آیا سرطان دهانه رحم کشنده است

خود درمانی برای سرطان به هیچ وجه مناسب نیست. بدون درمان پزشکی، سرطان دهانه رحم به رشد و گسترش خود ادامه خواهد داد. سرانجام، اعضای حیاتی بدن قادر به عملکرد صحیح نخواهند بود؛ چرا که سرطان اکسیژن و مواد مغذی آنها را به خود اختصاص داده ، موقعیت آن ها را تغییر داده و یا به آنها آسیب رسانده است که در این صورت، اغلب نتیجه این کار، مرگ است.

اگرچه خود درمانی نامناسب است، اما راهکارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش فشارهای جسمی و روانی ناشی از سرطان دهانه رحم و درمان آن انجام دهید.

داشتن تغذیه مناسب یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. ممکن است در طول درمان سرطان دهانه رحم، اشتهای خود را از دست بدهید. عوارض جانبی شایع شیمی درمانی شامل حالت تهوع، استفراغ و زخم های داخل دهان است.

اما اگر کالری و پروتئین کافی مصرف کنید، قدرت و انرژی خود را حفظ کرده و عوارض جانبی درمان را بهتر تحمل خواهید کرد. متخصص سرطان (آنکولوژیست) یا متخصص زنان و زایمان ممکن است بتواند متخصص تغذیه ای را به شما پیشنهاد کند که بتواند برای دریافت کالری و پروتئین مناسب به شما کمک مند.

تغییرات سبک زندگی زیر ممکن است در طول درمان به شما احساس بهتر و راحت تری بخشد:

 • به منظور حفظ سطح انرژی خود، فعالیت های بدنی ملایم انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که این فعالیت ها شما را خسته نمی کند.
 • شب به اندازه کافی بخوابید و در صورت لزوم طی روز چرت بزنید.
 • سیگار را ترک کنید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید. ممکن است با برخی از داروهای مصرفی نتوانید الکل بنوشید. حتما در این خصوص از پزشک خود سؤال کنید.

 

ملاقات منظم با پزشک پس از درمان سرطان دهانه رحم

معاینات منظم لگن و تست پاپ اسمیر برای هر خانم مهم است. این تست ها برای خانمی که تحت تأثیر تغییرات پیش سرطانی یا سرطان دهانه رحم قرار گرفته است، اهمیت بیشتری دارد.

مراقبت های پیگیرانه باید شامل معاینه کامل لگن، انجام تست پاپ اسمیر و سایر آزمایشات باشد که طبق برنامه منظم توصیه شده توسط متخصص زنان و زایمان مشخص شده است. این اقدامات احتیاطی برای تشخیص سریع در صورت عود سرطان، ضروری است.

عوارض جانبی درمان سرطان دهانه رحم ممکن است سالها بعد حاصل شود. به همین دلیل، شما باید همچنان به معاینات منظم ادامه دهید و باید مشکلاتی که در این بین پدیدار می شوند را گزارش کنید.

 

پیشگیری: هشدارهای سرطان دهانه رحم

هشدارهای سرطان دهانه رحم

تست پاپ اسمیر

نکته مهم در پیشگیری از سرطان مهاجم دهانه رحم، شناسایی هرگونه تغییرات سلولی در مراحل اولیه، قبل از تبدیل شدن به سرطان است. معاینات منظم لگن و تست پاپ اسمیر بهترین روش برای انجام این کار است. اینکه هر چند وقت یکبار باید معاینه لگن و تست پاپ اسمیر انجام دهید، به وضعیت فردی شما بستگی دارد، اما در اینجا دستورالعمل هایی ذکر شده است:

 • اگر بیش از ۲۱ سال سن دارید، حتماً هر ۳ سال یک بار یک تست پاپ اسمیر برای بررسی سرطان دهانه رحم انجام دهید.
 • اگر بین ۳۰ تا ۶۵ سال دارید، می توانید هر ۵ سال یکبار، هم تست پاپ اسمیر و هم تست آزمایش پاپیلومای انسانی (HPV) انجام دهید. اگر سن تان بیشتر است، در صورتی که پزشک تان هم گفته ریسک شما کم است، می توانید انجام آزمایشات را متوقف کنید.
 • بر طبق دستورالعمل ها، زنان در هر سنی که دهانه رحم شان را توسط هیسترکتومی برداشته اند و هیچ سابقه سرطان یا پیش سرطان دهانه رحم را ندارند، نیازی به غربالگری ندارند.
 • اگر از نظر جنسی فعال هستید و خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های مقاربتی دارید، سالانه آزمایش کلامیدیا، سوزاک و سیفیلیس را انجام دهید. حداقل یک بار، و اگر در معرض خطر بالا هستید، به طور مکرر آزمایش اچ آی وی را انجام دهید.

پیشگیری از عفونت HPV در جلوگیری از تغییرات پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم از اهمیت بالایی برخوردار است. اقدامات پیشگیرانه شامل HPV موارد زیر است:

 • خودداری از رابطه جنسی به عنوان یکی از راه های پیشگیری از انتقال HPV توصیه می شود.
 • به همین ترتیب، سد محافظتی ای همچون استفاده از کاندوم، می تواند خطر ابتلا به HPV را کاهش دهد، اگرچه این مورد هنوز به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است.
 • واکسن هایی برای محافظت از زنان در برابر سرطان دهانه رحم و مردان از HPV در دسترس است:

 

 1. Gardasil برای استفاده در مردان و زنان در سنین ۹ تا ۲۶ سال تأیید شده است. این واکسن در برابر دو نوع HPV (انواع ۱۶ و ۱۸) از شما محافظت می کند که ۷۰٪ سرطان های دهانه رحم و بیش از ۵۰٪ از ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم، فرج و واژن را تشکیل می دهند.
 2. Gardasil 9 نیز در مردان و زنان در سنین ۹ تا ۲۶ سال قابل استفاده است. این واکسن از ابتلا به انواع عفونت HPV مانند HPV-31 ، HPV-33 ، HPV-45 ، HPV-52 و HPV-58 جلوگیری می کند. در مجموع، این نوع ها در ۹۰٪ سرطان های دهانه رحم نقش دارد.

استعمال سیگار یکی دیگر از عوامل خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم است که می توان از آن جلوگیری کرد. ترک سیگار ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

کاربر عزیز، امیدواریم این اطلاعات توانسته باشد به شما در درمان بیماری تان کمک کرده باشد و هر چه زود تر، مجددا سلامتی خود را به دست آورید.

شاد و تندرست باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع: webmd