02188627420 [email protected]

تصویر دهانه رحم سالم

دستگاه تولید مثل زنان

سرطان تخمدان نوعی سرطان است که در تخمدان ها تشکیل می شود. دستگاه تولید مثل زنان شامل دو تخمدان در هر دو طرف رحم است. تخمدان ها (که هر کدام به اندازه یک بادام است) مسئول تولید تخمک و همچنین هورمون های استروژن و پروژسترون می باشند.

سرطان تخمدان اغلب تا زمانی که در لگن و شکم گسترش نیابد ، کشف نمی شود. درمان سرطان تخمدان در این مراحل آخر، دشوارتر است. سرطان تخمدان در مراحل اولیه که در آن بیماری محدود به تخمدان ها است ، به احتمال زیاد با موفقیت درمان می شود.

به طور کلی برای درمان سرطان تخمدان، از جراحی و شیمی درمانی استفاده می شود.

 

علائم سرطان تخمدان

بهترین روش تشخیص سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان در مراحل اولیه به ندرت منجر به بروز علائم می شود. سرطان تخمدان در مرحله پیشرفته ممکن است منجر به بروز علائم کم و غیر اختصاصی شود که غالباً با بیماری های خوش خیم شایع تر اشتباه گرفته می شوند.

علائم هشدار دهنده سرطان تخمدان یا علائم عود سرطان تخمدان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نفخ یا تورم شکم
 • هنگام غذا خوردن به سرعت احساس پری و سیری کنید
 • کاهش وزن
 • ناراحتی در ناحیه لگن
 • تغییر در عادات روده مانند یبوست
 • نیاز مکرر به ادرار کردن

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت بروز علائم یا نشانه هایی که برای شما نگران کننده باشد با پزشک خود ملاقات کنید.

اگر سابقه خانوادگی این سرطان یا سرطان پستان دارید یا علامتهای اولیه سرطان تخمدان را در خود رویت می کنید، در مورد خطر ابتلا به سرطان تخمدان با پزشک خود صحبت کنید. پزشک ممکن است شما را به یک مشاور ژنتیک ارجاع دهد تا در مورد انجام برخی آزمایشات برای بررسی جهش های ژنی که خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را افزایش می دهند با شما صحبت کند.

 

علل سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان نی نی سایت

هنوز به درستی مشخص نیست که چه عواملی منجر به ایجاد این سرطان می شوند ، اگرچه پزشکان فاکتورهایی را شناسایی کرده اند که می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

به طور کلی ، سرطان از زمانی شروع می شود که سلول دچار خطا (جهش) در DNA خود شود. این جهش ها به سلول دستور می دهند که به سرعت رشد و تکثیر یابد ، در نتیجه باعث شکل گیری توده ای (تومور) از سلول های غیر طبیعی می شود. هنگامی که سلول های سالم می میرند، سلول های غیر طبیعی به حیات خود را ادامه می دهند. آنها می توانند به بافت های اطراف حمله کرده و از تومور اولیه جدا شوند تا در جای دیگری از بدن گسترش یابد (متاستاز سرطان تخمدان).

 

انواع سرطان تخمدان

نوع سلولی که سرطان در آن شروع می شود، نوع سرطان تخمدان شما را تعیین می کند. انواع این سرطان عمدتا شامل موارد زیر است:

 • تومورهای اپیتلیال (Epithelial ) که از لایه نازک بافتی که قسمت بیرونی تخمدان ها را پوشانده است ، تشکیل می شوند. حدود ۹۰ درصد از سرطان های تخمدان، تومورهای اپیتلیال هستند (توده بدخیم تخمدان).
 • تومورهای استرومال (Stromal ) که از بافت تخمدان که حاوی سلول های تولید کننده هورمون است، تشکیل می شوند. این تومورها معمولاً در مراحل اولیه (توده های خوش خیم تخمدان) نسبت به سایر تومورهای تخمدان تشخیص داده می شوند. حدود ۷ درصد تومورهای تخمدان، استرومال هست.

 

عوامل خطر سرطان تخمدان

عواملی که می توانند خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهند، عبارتند از:

 • سن بالا. سرطان تخمدان در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما بیشتر در زنان در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال مشاهده می شود.
 • جهش های ژن ارثی. درصد کمی از سرطان تخمدان در اثر جهش ژنی که از والدین خود به ارث می برید، ایجاد می شود. ژن های شناخته شده در افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان ، ژن سرطان پستان ۱ (BRCA1) و ژن سرطان پستان ۲ (BRCA2) می باشد. این ژن ها همچنین خطر ابتلا به سرطان پستان را نیز افزایش می دهند. سایر جهش های ژنی از جمله موارد مرتبط با سندرم لینچ نیز در افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان شناخته شده اند.
 • سابقه خانوادگی سرطان تخمدان. افرادی که دو یا چند تن از بستگان نزدیک شان به سرطان تخمدان مبتلا بوده یا هستند ، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.
 • درمان جایگزینی هورمون استروژن ، به ویژه استفاده طولانی مدت و در دوزهای زیاد.
 • سن شروع و خاتمه قاعدگی. آغاز قاعدگی در سنین پایین یا شروع یائسگی در سنین بالا یا هر دو مورد ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد.

 

پیشگیری از سرطان تخمدان

هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد. اما ممکن است راهکارهایی برای کاهش این خطر در شما وجود داشته باشد، از جمله:

 • قرص های ضد بارداری مصرف کنید. از پزشک خود بپرسید که آیا قرص های ضد بارداری برای شما مناسب هستند یا خیر. زنانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهند. اما داروهای ضد بارداری خوراکی خطراتی هم دارند ، بنابراین در مورد این که آیا بر اساس وضعیت تان، مزایای داروهای ضد بارداری از خطر ابتلا به این سرطان بیشتر است با پزشک خود مشورت کنید.
 • در مورد عوامل خطر خود با پزشک صحبت کنید. اگر سابقه خانوادگی سرطان های پستان و تخمدان دارید ، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک شما می تواند این مسئله را سنگ بنای خطر ابتلا به سرطان شما تعیین کند. در بعضی موارد ، پزشک ممکن است شما را به یک مشاور ژنتیک ارجاع دهد که می تواند در تصمیم گیری در مورد انجام آزمایش ژنتیک به شما کمک کند. اگر به نظر برسد که دارای جهش ژنی هستید و این موضوع احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در شما افزایش می دهد ، ممکن است برای پیشگیری از سرطان تخمدان های لازم باشد تخمدان های خود را توسط جراحی بردارید.

 

تشخیص سرطان تخمدان

تشخیص سرطان تخمدان

معاینه لگن

آزمایشات و روش های متعددی برای تشخیص این سرطان وجود دارد که عبارتند از:

 • معاینه لگن. در طی معاینه لگن ، پزشک دستکش به دست کرده و انگشتان خود را وارد واژن شما می کند و به طور همزمان با استفاده از دست دیگر روی شکم شما فشار وارد می کند تا اعضای لگن تان را احساس کند (لمس کند). پزشک همچنین از نظر بصری دستگاه تناسلی خارجی ، واژن و دهانه رحم تان نیز را معاینه می کند.
 • تست های تصویربرداری. تست هایی مانند سونوگرافی (تشخیص سرطان تخمدان با سونوگرافی شکم) یا سی تی اسکن از شکم و لگن تان ممکن است به تعیین اندازه ، شکل و ساختار تخمدان های تان کمک کند.
 • آزمایش خون. آزمایش خون ممکن است شامل آزمایش عملکرد اعضای بدن باشد که می تواند به تعیین سلامت کلی شما کمک کند.پزشک ممکن است خون شما را از حیث نشانگرهای توموری که نشان دهنده سرطان تخمدان هستند نیز آزمایش کند. به عنوان مثال ، آزمایش آنتی ژن سرطانی (CA125) 125 می تواند پروتئینی را که اغلب در سطح سلول های سرطانی تخمدان یافت می شود ، تشخیص دهد. این آزمایشات نمی توانند به پزشک تان نشان دهند که شما مبتلا به سرطان هستید ، اما ممکن است سرنخ هایی در مورد تشخیص و پیش بینی بیماری تان در آینده به وی بدهد.
 • عمل جراحی. بعضی اوقات تا زمانی که تحت عمل جراحی برای برداشتن تخمدان قرار نگیرید، پزشک نمی تواند از تشخیص این بیماری در شما اطمینان داشته باشد.

 

مراحل سرطان تخمدان

بهترین دکتر برای درمان سرطان تخمدان

مراحل سرطان تخمدان

پس از این که مشخص شده شما به سرطان تخمدان مبتلا هستید، پزشک معالج تان از آزمایشات و سایر روش ها برای تعیین مرحله سرطان استفاده می کند. مراحل سرطان تخمدان با استفاده از اعداد رومی از I تا IV (یک تا چهار) نشان داده می شود و کمترین مرحله نشان می دهد که این سرطان تنها به تخمدان ها محدود شده است. در مرحله چهارم ، سرطان در نواحی دوردست تر بدن نیز گسترش یافته است.

 

درمان قطعی سرطان تخمدان

درمان این بیماری معمولاً شامل ترکیبی از جراحی و شیمی درمانی است.

عمل جراحی

عملیات جراحی برای از بین بردن این سرطان شامل موارد زیر است:

 • جراحی برای برداشتن یک تخمدان. برای سرطان در مرحله اولیه که از بیش از یک تخمدان فراتر نرفته باشد ، جراحی ممکن است شامل برداشتن تخمدان درگیر و لوله فالوپ آن باشد. این روش می تواند توانایی شما در بچه دار شدن را حفظ کند.
 • جراحی برای برداشتن هر دو تخمدان. اگر سرطان در هر دو تخمدان شما وجود داشته باشد ، اما هیچ نشانه ای از پیشروی سرطان وجود نداشته باشد، ممکن است جراح شما هر دو تخمدان و هر دو لوله فالوپ را بردارد. در این روش، رحم دست نخورده در جای خود باقی می ماند، بنابراین شما همچنان هم می توانید با استفاده از روش انجماد نطفه یا تخمک یا با استفاده از تخمک های یک اهدا کننده باردار شوید.
 • جراحی برای برداشتن هر دو تخمدان و رحم. اگر سرطان شما گسترش پیدا کرده باشد و یا مایل نیستید که توانایی بچه دار شدن خود را حفظ کنید ، جراح شما تخمدان ها ، لوله های فالوپ ، رحم ، غدد لنفاوی مجاور و یک لایه از بافت چربی شکم (امنتوم) را نیز بر می دارد.
 • جراحی سرطان پیشرفته. اگر سرطان شما پیشرفته باشد ، پزشک تان ممکن است شیمی درمانی و به دنبال آن جراحی را برای رفع هرچه بیشتر سرطان توصیه کند.

 

شیمی درمانی سرطان تخمدان

شیمی درمانی یک درمان دارویی است که در آن از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول هایی که سریع در بدن رشد می کنند، از جمله سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی را می توان از طریق تزریق وریدی یا به صورت خوراکی مصرف کرد. بعضی اوقات داروها مستقیماً به داخل شکم (شیمی درمانی داخل صفاقی) تزریق می شود.

شیمی درمانی اغلب بعد از جراحی، جهت از بین بردن سلول های سرطانی ای که ممکن است باقی مانده باشند، صورت می گیرد. همچنین قبل از عمل نیز می توان از این روش استفاده کرد.

 

درمان هدفمند

در درمان هدفمند از داروهایی استفاده می شود که ناهنجاری های خاصی در سلول های سرطانی شما را مورد هدف قرار می دهد. داروهای درمان هدفمند معمولاً برای معالجه سرطان تخمدانی که بعد از شروع درمان اولیه یا سرطانی که در برابر سایر درمان ها مقاومت می کند ، مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک شما ممکن است سلول های سرطانی شما را آزمایش کند تا مشخص شود به احتمال زیاد کدام روش درمان هدفمند بر سرطان شما تأثیر خواهد گذاشت

 

درمان های حمایتی (مراقبت تسکینی)

مراقبت تسکین دهنده، مراقبت های پزشکی تخصصی است که بر روی رهایی از درد و سایر علائم جدی بیماری تمرکز دارد. در مراقبت تسکینی ، تیمی از پزشکان ، پرستاران و سایر متخصصان آموزش دیده ارائه می شود که با شما ، خانواده و سایر پزشکان تان در تعامل و همکاری هستند تا حمایت و پشتیبانی بیشتری را ارائه دهند. در صورت انجام درمان های تهاجمی ، مانند جراحی ، شیمی درمانی یا پرتو درمانی ، از مراقبت تسکینی استفاده می شود.

هنگامی که از مراقبت تسکینی در کنار سایر درمان های استاندارد استفاده می شود ، ممکن است مبتلایان به سرطان احساس بهتر و زندگی طولانی تری داشته باشند.

مراقبت تسکینی توسط تیمی از پزشکان ، پرستاران و سایر متخصصان متخصص آموزش دیده ارائه می شود. هدف تیم های مراقبت تسکینی این است که کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده های شان را بهبود بخشد. این نوع مراقبت در کنار درمان های دیگر یا سایر مواردی که ممکن است دریافت کنید، ارائه می شود.

 

مقابله و پشتیبانی

 • تشخیص سرطان می تواند از نظر احساسی چالش برانگیز باشد. با گذشت زمان ، افراد مبتلا یاد می گیرند که با روش های منحصر به فردی با مشکل خود کنار بیایند. اما تا زمانی که متوجه نشده اید چه کاری برای شما مفید است ، اقدامات زیر را به کار گیرید:
 • شخصی را پیدا کنید که با او صحبت کنید. شنونده خوبی پیدا کنید که مایل به گوش دادن به حرف های شما باشد و شما بتوانید به راحتی در مورد امیدها و ترس های خود با وی صحبت کنید. این فرد ممکن است یک دوست یا عضوی از خانواده تان باشد. مشورت با یک مشاور ، مددکار اجتماعی پزشکی ، یک فرد روحانی یا گروه پشتیبانی سرطان نیز ممکن است مفید باشد. از پزشک خود در مورد گروه های حمایتی در شهر یا منطقه خود سوال کنید یا با یک سازمان سرطان مانند انجمن سرطان تماس بگیرید.
 • بگذارید دیگران کمک تان کنند. درمان سرطان می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. به دیگران درباره این که چه چیزی برای شما مفیدتر اطلاع دهد.
 • اهداف منطقی تعیین کنید. داشتن هدف به شما کمک می کند تا احساس کنید همه چیز تحت کنترل است و می توانید به شما حس مهم بودن بدهد. اما واقع بین باشید و اهدافی را انتخاب کنید که به آنها برسید.
 • برای خود وقت بگذارید. خوب غذا خوردن ، استراحت کردن و خواب کافی می تواند به مقابله با استرس و خستگی ناشی از سرطان کمک کند.

 

بهترین دکتر برای درمان سرطان تخمدان

آیا سرطان تخمدان کشنده است

بهترین دکتر برای درمان سرطان تخمدان

اگر علائم یا علائمی دارید که برای تان نگران کننده هستند ، قدم اول، مراجعه به پزشک خانوادگی، پزشک عمومی یا متخصص زنان و زایمان تان است.

اگر پزشک تان به سرطان تخمدان مشکوک باشد ، ممکن است شما را به یک متخصص سرطان های دستگاه تولید مثل زنان (انکولوژیست زنان) ارجاع دهد. متخصص انکولوژیست زنان و زایمان ، همان متخصص زنان و زایمان است که آموزش بیشتری در زمینه تشخیص و درمان سرطان تخمدان و سایر سرطان های زنان دارد.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

 • از محدودیت های قبل از ملاقات با پزشک آگاه باشید. در زمان مراجعه ، حتماً سؤال کنید که آیا پیش از این اقداماتی وجود دارد که باید انجام دهید ، مانند محدود کردن رژیم غذایی خود.
 • علائمی را که تجربه کرده اید یادداشت کنید ، حتی مواردی که ممکن است برای شما غیر مرتبط به نظر برسند.
 • سوابق پزشکی اصلی خود ، از جمله سایر بیماری ها را یادداشت کنید.
 • اطلاعات شخصی مهم خود ، از جمله فشارهای اساسی یا تغییرات اخیر زندگی را یادداشت کنید.
 • فهرستی از تمام داروها ، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید ، تهیه کنید.
 • یکی از اعضای خانواده یا یک دوست را همراه خود به مطب ببرید. گاهی اوقات ارائه همه اطلاعات ارائه شده در هنگام ملاقات می تواند دشوار باشد. ممکن است نکته ای را فراموش کرده باشید اما فردی که شما را همراهی می کند آن را یادآوری کند.
 • سوالات خود را برای پرسیدن از پزشک یادداشت کنید.

 

سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

 • چه عاملی منجر به بروز این سرطان در من شده است؟
 • به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارم؟
 • چه درمان هایی وجود دارد و چه عوارض جانبی را می توان انتظار داشت؟
 • سرطان تخمدان چقدر طول میکشد ؟
 • آیا سرطان تخمدان کشنده است ؟
 • اگر قصد داشته باشم بچه دار شوم ، چه گزینه هایی برای من موجود است؟
 • من بیماری دیگری نیز دارم. چگونه می توانم به بهترین وجه آنها را مدیریت کنم؟

علاوه بر سوالاتی که تهیه کرده اید ، چنانچه سوال دیگری به ذهن تان می رسد، در هنگام مراجعه از پزشک خود بپرسید.

 

آنچه از پزشک انتظار می رود

پزشک تان نیز احتمالاً تعدادی سؤال از شما خواهد پرسید. داشتن آمادگی برای پاسخگویی به آنها ممکن است به شما فرصت دهد تا نکات دیگری را که می خواهید به آنها بپردازید را مطرح کنید. پزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

 • از چه زمانی علائم تان شروع شد و آنها چقدر شدید هستند؟
 • آیا علائم شما مداوم است یا گاه به گاه پیش می آید؟
 • فکر می کنید چه چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • آیا خویشاوندانی دارید که به سرطان تخمدان یا سرطان سینه مبتلا باشند؟
 • آیا در سوابق خانوادگی شما سرطان های دیگری وجود دارد؟

کاربر عزیز، امیدواریم این اطلاعات توانسته باشد به شما در درمان بیماری تان کمک کرده باشد و هر چه زود تر، مجددا سلامتی خود را به دست آورید.

شاد و تندرست باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع: mayoclinic